Zeman s Babišem zařízli společnou akci Bruselu. Jde o světový dopad. Máme exkluzivní informace, jak česká ofenzíva proběhla

12.05.2018 14:20

EXKLUZIVNĚ Česká republika pomohla zablokovat unijní protiizraelské stanovisko týkající se amerického přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Podle informací serveru ParlamentníListy.cz věc řešil prezident Zeman během návštěvy Polska s premiérem Babišem.

Zeman s Babišem zařízli společnou akci Bruselu. Jde o světový dopad. Máme exkluzivní informace, jak česká ofenzíva proběhla
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Zeman při projevu na oslavách výročí Státu Izrael

Izraelská média přišla v sobotu s informací, že Česko, Maďarsko a Rumunsko společnými silami zablokovaly vydání stanoviska Evropské unie, které se mělo ohradit proti přemístění amerického velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Informoval o tom izraelský novinář zaměřující se na diplomacii Barak Ravid na serveru Axios.com. ParlamentnímListům.cz se podařilo zjistit přesnější informace vypovídající o koordinaci celé diplomatické operace mezi prezidentem Zemanem a premiérem Babišem.

Podle důvěryhodných zdrojů redakce blízkých Pražskému hradu komunikoval Miloš Zeman během své návštěvy ve Varšavě toto téma s premiérem Andrejem Babišem, který se k žádosti prezidenta, aby Česká republika tento krok učinila, dle našich zjištění, stavěl velmi vstřícně. 

Anketa

Měl by být Miloš Zeman sesazen z funkce prezidenta?

11%
89%
hlasovalo: 21453 lidí

„Ano, výrazně jsme tomu pomohli. Prezident hned začal konat a celou dobu probíhala výměna informací mezi ním a premiérem. Hrad a vláda jsou v tomhle plně v souladu. Ukázali jsme, že máme perfektně zkoordinovanou zahraniční politiku,“ řekl redakci zdroj dobře obeznámený s děním na Hradě. Prý to ukazuje na skvělou spolupráci mezi prezidentem a premiérem.

Miloš Zeman se k přesunu ambasád z Tel Avivu do Jeruzaléma včetně té české staví dlouhodobě pozitivně a dokonce byl prvním západním státníkem, který takový krok otevřeně navrhl. Poprvé o tom Zeman hovořil při své návštěvě Izraele na podzim 2013. 

Později se stejným záměrem přišel americký prezident Donald Trump, který dokázal plán dovést až k realizaci, Spojené státy své velvyslanectví v Jeruzalémě otevřou za pár dnů.

Zjištění ParlamentníchListů.cz o diplomatickém zásahu České republiky do záměru Evropské unie potvrdil na základě dotazu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

„Mohu potvrdit, že tuto otázku pan prezident řešil s panem premiérem a mohu též potvrdit, že komunikace byla nesmírně vstřícná a s pozitivním výsledkem,“ sdělil redakci Ovčáček.

Česká republika má v plánu v Jeruzalémě do konce roku otevřít České centrum a sílí tlak veřejnosti, politiků i občanských iniciativ, aby země přesunula i celou ambasádu. Vznikla dokonce petice, která tuto myšlenku podporuje. Podpis pod ní už připojila řada významných osobností, kupříkladu slavný kardiochirurg Jan Pirk.

Ukázkou excelentních vztahů mezi Českem a Izraelem byla nedávná oslava 70. výročí vzniku Státu Izrael, která se odehrála ve Španělském sále Pražského hradu. Prezident Zeman tam v projevu zdůraznil, že jde o historicky první oslavu jiného státu v sídle českého prezidenta.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je ale špína. Zbabělec. Nevidí si do… Zaorálek navrhl stažení českých vojáků z Afghánistánu a tohle nám řekli kníže, Filip, Okamura, Keller či Klaus ml.

16:33 To je ale špína. Zbabělec. Nevidí si do… Zaorálek navrhl stažení českých vojáků z Afghánistánu a tohle nám řekli kníže, Filip, Okamura, Keller či Klaus ml.

ANKETA Exministr zahraničí a předseda zahraničního výboru Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD řekl, že …