Zeman s Dukou chystají novou dohodu stran restitucí. Budovy na Hradě se mají směnit

12. 12. 2013 21:28

Kancelář prezidenta republiky sice stále odmítá, aby církev vlastnila budovy a pozemky v okolí Pražského hradu, prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka ale údajně chystají dohodu, na jejímž základě by se formálně církvi vyhovělo. Následně by se však vydané pozemky směnily za jiné nemovitosti na Hradě.

Zeman s Dukou chystají novou dohodu stran restitucí. Budovy na Hradě se mají směnit
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce-ilustrační koláž
reklama

O přípravě smlouvy informoval ředitel odboru někdejších vztahů pražského arcibiskupství Milan Badal. Smlouva by podle jeho slov měla obsahovat text o tom, že požadované nemovitosti budou vydány za účelem směny. O jaké konkrétní domy se jedná, ale nechtěl prozradit.

Subjekty římskokatolické církve žádaly devět objektů v areálu Hradu a pozemky pod nimi letos v létě, už tehdy prý existoval plán na výměnu za dva objekty, které vlastní Správa Pražského hradu. Arcibiskupství tvrdí, že to vycházelo z dohody mezi Zemanovým předchůdcem Václavem Klausem a Dukou. Zeman ale letos prohlásil, že církev žádala o některé domy v rozporu s dohodou.

Sociální demokraté chtějí výrazné změny

Pražské arcibiskupství před časem uvedlo, že předběžně bylo dohodnuto, že by měla Metropolitní kapitula do budoucna vlastnit budovy, které dnes užívá. Jde o budovu čp. 48, tedy Staré proboštství, Mladotův dům tvořený dvěma budovami čp. 37 a čp. 38 a budovu Nového proboštství čp. 34, která by měla sloužit jako zázemí pro koncerty a další kulturní akce v katedrále. Objekty potřebné pro činnost Správy Pražského hradu, například pro potřeby Hradní stráže, zůstanou státu.

Situaci však komplikuje postoj ČSSD, která usiluje o vyjmutí hradního areálu z restitucí a chce snížit i zákonné finanční náhrady. Změny, které by uvítalo i hnutí ANO, ale nejsou příliš reálné bez souhlasu církví samotných.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…