Zeman s Rychetským válcují neschopné politiky. A média křičí, píše Hájek

13. 7. 2013 18:19

Vztah mezi prezidentem Milošem Zemanem a šéfem Ústavního soudu Pavlem Rychetským by mohl vykrystalizovat do kartelu na druhou, předpovídá Petr Hájek. Podle bývalého vicekancléře Václava Klause se Zeman a Rychetský podporují jako rodní bratři, ale médiím se to na rozdíl od doby Václava Havla nelíbí.

Zeman s Rychetským válcují neschopné politiky. A média křičí, píše Hájek
Foto: Repro Foto: ČT
Popisek: Bývalý vicekancléř prezidenta republiky Petr Hájek v pořadu Máte slovo
reklama

„Je to jako vždycky: Novináři donutili zbabělé politiky přijmout zákon o přímé volbě prezidenta – a dnes jim nadávají, že je poslechli. Za mediálního potlesku Miloš  Zeman bleskově  ‚spasitelsky‘ doplnil Ústavní soud – před očima všech uzavřel ‚korupční dohodu‘ s Pavlem Rychetským. Ten za to dostal ‚trafiku‘, v Brně pokračuje (pokud už po něm nejde Ištvan a Šlachta) – a média zase nejsou spokojena,“ píše na svém webu Protiproud.cz Petr Hájek.

Pokrytecká média se bojí kartelu

Podle něj se média pokrytecky obávají o demokracii, když vyhlíží rýsující se kartel prezident – Ústavní soud. „Za Václava Havla šlo o účinný nástroj Hradu proti Parlamentu, aniž to médiím v nejmenším vadilo. Václav Klaus toto propojení odmítl a se ‚svým‘ Ústavním soudem naopak tvrdě bojoval. Miloš Zeman a jeho Ústavní soud budou kartelem na druhou,“ míní Klausův někdejší vicekancléř.

Celý text Petra Hájka ZDE

Pro příklad cituje komentář Petra Kamberského z HN: „Pamatujete, jak jen pár hlasů protestovalo proti tomu, aby předseda (ústavního) soudu vybíral své kolegy? Dnes sklízíme plody. (...) Jistě, není se čemu divit. Takhle se prostě dělá politika. Ale jaký ještě větší důkaz potřebujeme, že jde o výsostně politické (soudní) rozhodnutí? Předseda pomohl sestavit soud podle svého gusta a prosadil své priority. Své politické, nikoli právní priority.“

Že to ale soudruhy nenapadlo dříve? ptá se Hájek. „Třeba když Václav Klaus sváděl bitvy se Senátem a ten – ať už v něm měla většinu ODS či socialisté – mu jeho kandidáty jednoho po druhém ‚zařezával‘. A pak ještě spolu s médii výskal, že Ústavnímu soudu kvůli Klausově ‚nečinnosti‘ chybějí členové,“ vzpomíná.

„Velmi dobře si vzpomínám, jak se média a političtí odpůrci exprezidenta hlasitě ušklíbali, že Václav Klaus nevyjednává o soudcích s Pavlem Rychetským a ‚nepředjednává‘ své kandidáty se senátory. Jeho odpověď, že by to bylo proti smyslu ústavního rámce, v němž jsou důvodně prezident-navrhovatel a Senát-schvalovatel odděleni, připadala kritikům jako nejapná výmluva. Ovšem, když v režii Miloše Zemana vše probíhá tak, jak novináři nenáviděnému exprezidentovi ‚doporučovali‘, náhle prozřeli: Tohle je demokracie?“ dodává Hájek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

12:12 Drahoš je lhář a křivák, řekl Xaver. Dal výzvu jeho peněžence

Současná Rada ČT je obviňována, že neprávem odvolala dozorčí komisi. To a nejen to vysvětloval ve St…