Zeman si z Choliny odvezl v době půstu jitrnice i tlačenku

06.03.2014 20:10

Jitrnice, tlačenka i klobásy provoněly dnes limuzínu prezidenta Miloše Zemana, který je druhým dnem na návštěvě Olomouckého kraje. Pochoutky ze zabijačky dostal jako výslužku v Cholině na Olomoucku. Obec kvůli němu dnes uspořádala vepřové hody. Neodradilo ji od toho ani to, že je období půstu. Vedení obce to odůvodnilo tím, že hody byly připraveny už na původní termín Zemanovy návštěvy v loňském listopadu, který byl zrušen.

Zeman si z Choliny odvezl v době půstu jitrnice i tlačenku
Foto: Daniela Černá
Popisek: Miloš Zeman se starostou Litovle Zdeňkem Potužákem
reklama

„Mí lékaři mi kvůli cukrovce předepsali dietu. Dovolte mi proto, abych vám srdečně poděkoval za speciálně připravené dietní jitrnice, dietní klobásy, dietní tlačenku a dietní jelita. Nepochybuji o tom, že materiál těchto pochutin je vyloženě a ryze dietní a až je budu konzumovat, budu se tímto způsobem léčit," komentoval dnes s úsměvem Zeman objemnou výslužku.

Hody měly být už na podzim

Podle řezníka Jana Buriana bylo na hody připraveno šest desítek jitrnic, deset tlačenek a šest kilo kořeněného ovaru. „Do výslužky pro prezidenta putovala celá tlačenka, prejt, jitrnice a čtyři kila klobás," řekl ČTK řezník. Ovšem nepotvrdil slova prezidenta, že by z prasete o váze kolem 130 kilo připravili něco speciálního. „Dělali jsme to standardně podle našich receptů. Nic neměníme, aby se nic nepokazilo," dodal.

Vepřové hody se v Cholině odehrály poprvé, paradoxně v období čtyřicetidenního půstu před Velikonocemi, kdy by měli podle církevních tradic jíst lidé velmi střídmě a zdržet se masitých pokrmů. Prezidentovi o den dříve udělil arcibiskup Jan Graubner popelec. Starostka Pavla Bezová uvedla, že původně byly hody připraveny na listopadovou návštěvu prezidenta, která byla kvůli Zemanovým zdravotním potížím odložena. Obci se nechtělo dělat obecní hody zvlášť a pak pro prezidenta vymýšlet jiný program.

Prezident Zeman je v Olomouckém kraji od středy

Většina obyvatel obce dnes na půst nehleděla a klobásy mizely rychle z pultů. Našli se však i lidé, kteří řezníky obcházeli. „Vadí mi to, že jsou prasečí hody. Jsem zastáncem toho, že tradice jsou tradice. Já si tlačenku určitě nedám," řekl ČTK obyvatel Choliny Pavel Žemlička. Podle starostky by se vepřové hody již měly v Cholině udržet, v době půstu už se ale konat nebudou. Rezervováno je pro ně místo v době adventu.

Obyvatelé Choliny, která návštěvníky vítá jako rodná obec stréčka Křópala, vzali návštěvu jako atrakci. Vybaveni fotoaparáty, kamerami i mobilními telefony si natáčeli Zemana, který zabijačku ochutnal na místě s pivem. Posezením s cigaretou obklopen davem zdejších občanů nakonec lehce narušil časový harmonogram svého programu.

Prezident Zeman je v Olomouckém kraji od středy. Dnes zavítal do firem Siemens a Papcel, pozdravil se s obyvateli Litovle a v plánu má ještě setkání s obyvateli Prostějova. Pátek věnuje Přerovsku, návštěvu zakončí ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…