Zeman v Číně vtipkoval a uzavíral nové dohody. Činil se i Jágr

26.04.2019 16:33

Pátá prezidentská návštěva Číny má čistě ekonomický nádech. Miloš Zeman se plně drží jedné ze svých priorit, otvírat dveře českým podnikatelům na perspektivních trzích. V pátek byly v Pekingu za jeho přítomnosti podepsány další významné obchodní dohody. Krom toho prezident absolvoval řadu dalších schůzek.

Zeman v Číně vtipkoval a uzavíral nové dohody. Činil se i Jágr
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Zeman na byznys fóru v Číně

Pracovní program Miloše Zemana v Pekingu během druhého ročníku velkého summitu Belt and Road Forum se v pátek točil hlavně kolem podpisu dalších investic a obchodů českých podniků.

V průběhu česko-čínského hospodářského fóra bylo za přítomnosti české hlavy státu podepsáno dalších zhruba devět dohod či smluv. Týkají se především těžby uhlí, koksu a na to navázaných obchodních aktivit, a rovněž letectví.

Došlo také k podpisu dohody o rozvoji ledního hokeje, s čímž budeme Číňanům pomáhat. Právě z toho důvodu je součástí prezidentské delegace legendární hokejový útočník a česká ikona tohoto sportu Jaromír Jágr.

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10616 lidí

Ten se podílel právě na uzavření dohody o rozvoji česko-čínského programu ledního hokeje mezi Českou hokejovou akademií, týmem Rytíři Kladno, Česko hokejovou asociací, Čínskou hokejovou asociací, Pekingskou sportovní univerzitou a Čínskou hokejovou akademií.

Na čínský trh díky rozvoji vzájemných vztahů prorazila známá česká módní značka Alpine Pro. Ta během byznys fóra podepsala výhradní licencovanou dohodu se Shanghai Miaojiang Sporting Goods Co., Ltd. na výrobu a prodej kolekcí nelyžařského vybavení značky Alpine Pro v Číně.

„Na finančním fóru diskutovali možnosti spolupráce mezi českými a čínskými bankami. Výsledky debaty byly velmi pozitivní. Těší mě, mezi jiným, aktivní účast jedné z největších čínských firem, CITIC Group, a to nejen při spolupráci ve finančním sektoru, ale také v jiných oblastech. Jak víte, projekty PPP jsou otevřeny všem firmám včetně CITIC,“ uvedl v projevu prezident Zeman.

Sám podle svých slov rád mluví i o problémech, a to zejména o problémech reálné ekonomiky. „Debata o úspěších je jistě příjemnější, mluvit o problémech ale bývá produktivnější. Jaké tedy vidíme problémy? Nechci mluvit o nějaké další ekonomické krizi, to by bylo přehánění. Rád bych se ale dotknul problému ekonomického růstu, který spojuji se třemi příčinami. Zaprvé s obchodní válkou mezi USA a Čínou, zadruhé s obchodní válkou mezi USA a EU, v obou případech samozřejmě formou celních restrikcí, zatřetí s brexitem, tj. dezintegrací Evropské unie. Čína i Česká republika mají velmi dobré a silné vztahy s Německem. V obou zemích jsme si tedy jistě všimli, že před pár dny německý ministr financí zveřejnil upravenou prognózu ekonomického růstu v Německu, který má být na úrovni 0,5 %. Domnívám se, že takto nízký ekonomický růst má zejména ty tři zmíněné příčiny,“ je přesvědčen Miloš Zeman.

Fotogalerie: - Zeman znovu v Číně

Prezident Zeman v Pekingu s čínskou vicepremiérkou
Miloš Zeman po přistání v Číně
Prezident Zeman v Pekingu jednal s vedením společn...
Ceremoniál podpisu obchodních dohod v sídle Bank o...
Prezident Zeman na české ambasádě v Pekingu
Prezident Zeman na byznys fóru v Číně

„Pro iniciativu ‚Jeden pás, jedna stezka‘ a pro bilaterální spolupráci mezi Českou republikou a Čínou v oblasti reálné ekonomiky mohou představovat nebezpečí, o nichž jsem právě hovořil, určitou překážku. Přátelé, nedomnívám se, že situaci pomůže jakákoli forma sankcí. Určitě znáte pojem „win-win strategy“. Existuje však také „lose-lose strategy“, jejímž exemplárním příkladem je třeba brexit, v němž tratí obě strany. Jiným příkladem je Kuba, kde sankce trvaly zhruba 50 let, a to bez jakéhokoli velkého úspěchu. Podobně problematické jsou sankce proti Íránu, proti Rusku atd. Zkuste najít příklad úspěšných sankcí, které by nebyly kontraproduktivní,“ zopakoval svůj dlouhodobý názor.

Proto by prý chtěl navrhnout, aby Češi a Číňané společně jako přátelé a obchodní partneři bojovali proti nepřátelům ekonomického propojování a ekonomické spolupráce, proti nepřátelům otevřené společnosti a otevřeného trhu. „Společným zdrojem všech těchto nepřátel je jednoduše lidská závist. Jsme v Číně, proto příkladem pro toto tvrzení budiž téma firmy Huawei, ta je zkrátka příliš úspěšná, nic víc. A přesně to vyvolává závist. Pokud někdo tuto firmu obviňuje z toho, že představuje riziko, aniž by k tomu měl seriózní důkazy, považuji to za nekalou obchodní soutěž. Závěrem chci zdůraznit, že já dávám přednost obchodní soutěži férové. Ta občas bývá krutá, ale je spravedlivá. Díky ní se zvyšuje produktivita práce, vznikají inovativní řešení a tvoří se přidaná hodnota.

A na úplný závěr bych se rád podělil o český vtip. Čech mluví s Bohem. Říká mu: ‚Bože, pomoz mi, prosím. Mám problém. Můj soused má vynikající krávu, která mu dává spoustu mléka.‘ Bůh odpovídá: ‚Synu, a ty bys také chtěl takovou krávu?‘ Na to Čech: ‚Ale vůbec ne! Zabij tu sousedovic, prosím!‘ Nechtějme tedy zabíjet sousedovy krávy!“ dodal prezident Miloš Zeman v Pekingu.

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

14:57 Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

Po neúspěchu Alexandry Udženiji ve volbě prvního místopředsedy ODS zavládl na víkendovém kongresu ne…