Zeman v Číně vtipkoval a uzavíral nové dohody. Činil se i Jágr

26.04.2019 16:33

Pátá prezidentská návštěva Číny má čistě ekonomický nádech. Miloš Zeman se plně drží jedné ze svých priorit, otvírat dveře českým podnikatelům na perspektivních trzích. V pátek byly v Pekingu za jeho přítomnosti podepsány další významné obchodní dohody. Krom toho prezident absolvoval řadu dalších schůzek.

Zeman v Číně vtipkoval a uzavíral nové dohody. Činil se i Jágr
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Zeman na byznys fóru v Číně

Pracovní program Miloše Zemana v Pekingu během druhého ročníku velkého summitu Belt and Road Forum se v pátek točil hlavně kolem podpisu dalších investic a obchodů českých podniků.

V průběhu česko-čínského hospodářského fóra bylo za přítomnosti české hlavy státu podepsáno dalších zhruba devět dohod či smluv. Týkají se především těžby uhlí, koksu a na to navázaných obchodních aktivit, a rovněž letectví.

Došlo také k podpisu dohody o rozvoji ledního hokeje, s čímž budeme Číňanům pomáhat. Právě z toho důvodu je součástí prezidentské delegace legendární hokejový útočník a česká ikona tohoto sportu Jaromír Jágr.

Anketa

Jste spokojeni s našimi vztahy s Čínou?

68%
hlasovalo: 10683 lidí

Ten se podílel právě na uzavření dohody o rozvoji česko-čínského programu ledního hokeje mezi Českou hokejovou akademií, týmem Rytíři Kladno, Česko hokejovou asociací, Čínskou hokejovou asociací, Pekingskou sportovní univerzitou a Čínskou hokejovou akademií.

Na čínský trh díky rozvoji vzájemných vztahů prorazila známá česká módní značka Alpine Pro. Ta během byznys fóra podepsala výhradní licencovanou dohodu se Shanghai Miaojiang Sporting Goods Co., Ltd. na výrobu a prodej kolekcí nelyžařského vybavení značky Alpine Pro v Číně.

„Na finančním fóru diskutovali možnosti spolupráce mezi českými a čínskými bankami. Výsledky debaty byly velmi pozitivní. Těší mě, mezi jiným, aktivní účast jedné z největších čínských firem, CITIC Group, a to nejen při spolupráci ve finančním sektoru, ale také v jiných oblastech. Jak víte, projekty PPP jsou otevřeny všem firmám včetně CITIC,“ uvedl v projevu prezident Zeman.

Sám podle svých slov rád mluví i o problémech, a to zejména o problémech reálné ekonomiky. „Debata o úspěších je jistě příjemnější, mluvit o problémech ale bývá produktivnější. Jaké tedy vidíme problémy? Nechci mluvit o nějaké další ekonomické krizi, to by bylo přehánění. Rád bych se ale dotknul problému ekonomického růstu, který spojuji se třemi příčinami. Zaprvé s obchodní válkou mezi USA a Čínou, zadruhé s obchodní válkou mezi USA a EU, v obou případech samozřejmě formou celních restrikcí, zatřetí s brexitem, tj. dezintegrací Evropské unie. Čína i Česká republika mají velmi dobré a silné vztahy s Německem. V obou zemích jsme si tedy jistě všimli, že před pár dny německý ministr financí zveřejnil upravenou prognózu ekonomického růstu v Německu, který má být na úrovni 0,5 %. Domnívám se, že takto nízký ekonomický růst má zejména ty tři zmíněné příčiny,“ je přesvědčen Miloš Zeman.

„Pro iniciativu ‚Jeden pás, jedna stezka‘ a pro bilaterální spolupráci mezi Českou republikou a Čínou v oblasti reálné ekonomiky mohou představovat nebezpečí, o nichž jsem právě hovořil, určitou překážku. Přátelé, nedomnívám se, že situaci pomůže jakákoli forma sankcí. Určitě znáte pojem „win-win strategy“. Existuje však také „lose-lose strategy“, jejímž exemplárním příkladem je třeba brexit, v němž tratí obě strany. Jiným příkladem je Kuba, kde sankce trvaly zhruba 50 let, a to bez jakéhokoli velkého úspěchu. Podobně problematické jsou sankce proti Íránu, proti Rusku atd. Zkuste najít příklad úspěšných sankcí, které by nebyly kontraproduktivní,“ zopakoval svůj dlouhodobý názor.

Proto by prý chtěl navrhnout, aby Češi a Číňané společně jako přátelé a obchodní partneři bojovali proti nepřátelům ekonomického propojování a ekonomické spolupráce, proti nepřátelům otevřené společnosti a otevřeného trhu. „Společným zdrojem všech těchto nepřátel je jednoduše lidská závist. Jsme v Číně, proto příkladem pro toto tvrzení budiž téma firmy Huawei, ta je zkrátka příliš úspěšná, nic víc. A přesně to vyvolává závist. Pokud někdo tuto firmu obviňuje z toho, že představuje riziko, aniž by k tomu měl seriózní důkazy, považuji to za nekalou obchodní soutěž. Závěrem chci zdůraznit, že já dávám přednost obchodní soutěži férové. Ta občas bývá krutá, ale je spravedlivá. Díky ní se zvyšuje produktivita práce, vznikají inovativní řešení a tvoří se přidaná hodnota.

A na úplný závěr bych se rád podělil o český vtip. Čech mluví s Bohem. Říká mu: ‚Bože, pomoz mi, prosím. Mám problém. Můj soused má vynikající krávu, která mu dává spoustu mléka.‘ Bůh odpovídá: ‚Synu, a ty bys také chtěl takovou krávu?‘ Na to Čech: ‚Ale vůbec ne! Zabij tu sousedovic, prosím!‘ Nechtějme tedy zabíjet sousedovy krávy!“ dodal prezident Miloš Zeman v Pekingu.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…