Zeman v EU mluvil o pivu a sýru. Přesto sklidil potlesk

26.02.2014 12:44

Prezident republiky Miloš Zeman ve středu vystoupil v Evropském parlamentu. Na úvod ho přivítal předseda europarlamentu Martin Schulz, který mu poděkoval za to, že Zeman podporuje evropskou integraci.

Zeman v EU mluvil o pivu a sýru. Přesto sklidil potlesk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Miloš Zeman ve svém projevu víceméně neřekl nic nového a zopakoval jen své starší teze týkající se EU. Zkritizoval některé ukázky byrokratismu, ale podpořil vizi společného evropského federálního státu se společnou zahraniční a bezpečnostní politikou, se společnou rozpočtovou i sociální politikou i společnou politikou životního prostředí.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Žárovky

Vymezil se proti „bláznivému“ stěhování europarlamentu ze Štrasburku do Bruselu a zpět, či směrnici o zákazu klasických žárovek. Při svitu úsporných žárovek si člověk připadá, jako by byl v márnici. Architekturu budov EU přirovnal ke krabici od bot. To není jeho evropským snem.

Jeho evropským snem je evropské občanství jako kulturní volba, která je dobrovolná. Kulturou míní společné vzorce chování a společná pravidla.

Společná zahraniční, fiskální, sociální i obranná politika

Společná pravidla by podle něho měla být v oblastech společné zahraniční politiky. Citoval bývalého amerického ministra zahraničí, že Evropa nemá bohužel jedno telefonní číslo, kam by americký prezident zavolal. Měkkou neformální politiku EU přirovnal k appeasementu.

Zeman si přeje společnou evropskou armádu, která by byla efektivní. Přeje si společnou rozpočtovou politiku a harmonizaci daní i sociální politiky. Chce přijmout euro co nejdříve, kdy to bude možné. Kritici eura mají podle něho strach z kroku do neznáma, ale euro je prý stabilizační faktor.

Věřím, že EU je dobrá věc

Podle Zemana jsou nutné i společné evropské infrastrukturní projekty typu železnice či vodních cest. Parafrázoval heslo europoslance Cohn Bendita, který vydal manifest „mladí Evropané, spojte se“. Proti tomu se ohradil a označil se za „starého Evropana“.

Za „spojení se“ v dobrém smyslu považuje integraci v uvedených oblastech, nikoli uniformitu a jeden eurosýr či europivo. České pivo je podle něho nejlepší na světě. A sklidil několikrát potlesk. Zeman chce federaci, nikoli unitární stát. „Ve svém srdci věřím, že Evropská unie je dobrá věc." Europoslanci mu několikrát během projevu zatleskali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

21:20 Paní redaktorko, je mi to trapné opakovat... Tvarůžková ve studiu ČT dorážela na Křečka, aby promluvil o Romech

Hostem pořadu Interview ČT24 byl nový veřejný ochránce práv Stanislav Křeček. Vyjádřil se k polariza…