Zeman v policejní kauze vystupuje jako státník. Mohlo to dopadnout mnohem hůř, připomíná Reflex jeho minulost

23.06.2016 22:21

Prezident Miloš Zeman doporučil všem aktérům v policejní kauze, aby „zklidnili hru“. Podle serveru Svobodné fórum Pavla Šafra se postavil za policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ne každý však Miloše Zemana chválí. Zazněl totiž také hlas, že Zeman poškodil policii tolik, že se to dnešním aktérům ani zdaleka nepodařilo.

Zeman v policejní kauze vystupuje jako státník. Mohlo to dopadnout mnohem hůř, připomíná Reflex jeho minulost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman se vyjádřil k současné policejní krizi vládní koalice

Svobodné fórum Pavla Šafra tvrdí, že se prezident zachoval státnicky, když volal po tom, aby debatu o reorganizaci policie vedli odborníci – nejlépe policejní prezident Tomáš Tuhý a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Prezident uvítal, že byla reorganizace policie odložena na 1. srpna, protože se tak vytvořil prostor pro debatu a vylaďování reorganizace za spolupráce zmíněných dvou pánů.

Politiky pak požádal, aby neničili fungující vládu. Všechny koaliční partnery varoval, že občané nebývají shovívaví k těm politikům, kteří vyvolávají konflikty.

Ne každý to však vidí takto optmisticky. Někteří připomínají, jak se Miloš Zeman k policii choval v minulosti. „Byl to totiž on, kdo před dvaceti a více lety rozvracel českou policii způsobem, o jakém se Babišovi, Šlachtovi a spol. ani nezdá. Stačí si připomenout jednoho mladého ambiciózního sociálního demokrata, Stanislava Grosse, jehož Zeman coby předseda opoziční sociální demokracie vytáhl do funkce stínového a posléze i reálného ministra vnitra. Z důsledků tohoto Zemanova rozhodnutí se obrazně řečeno vzpamatováváme dodnes: Gross byl totiž prvním politikem, který policii výrazně zpolitizoval. Vytvářel v jejích útrobách tajemné specializované útvary (Mlýn), které měly sloužit ke kompromitaci politické konkurence, roztočil kola odposlechů a šmírování a z policie učinil svoji politickou armádu – například tím, že ve vládě coby ministr vnitra prosadil absurdně vysoké výsluhy policistům odcházejícím do civilu. Kromě toho to byl právě Zemanův Stanislav Gross, který díky postu ministra vnitra (a následně i premiéra) zázračně kapitalizoval své styky s polokriminálním podsvětím,“ napsal Marek Stoniš na serveru Reflex.cz.

Podle autora jsou v podstatě dvě možnosti, proč se Zeman rozhodl zklidnit situaci a podpořit policejního prezidenta Tomáše Tuhého, a tím i nepřímo ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Buď si uvědomil, co napáchal v policii tím, když ze Stanislava Grosse udělal ministra vnitra, nebo  se jen možná snaží ukázat, že má pořád raději Milana Chovance než Andreje Babiše (ANO).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…