Zeman v pondělí poprvé předá vysoká státní vyznamenání

27.10.2013 19:43

Prezident Miloš Zeman v pondělí poprvé udělí vysoká státní vyznamenání. Slavnostní akt provázejí kontroverze, na Pražský hrad například nedorazí většina rektorů vysokých škol, neboť prezident odmítl pozvat dva jejich kolegy. Kvůli Zemanově postoji ke komunismu letos poprvé své kandidáty na ocenění nenavrhla Konfederace politických vězňů. Řadě pozvaných vadí například to, že by měl být oceněn bývalý člen KSČ a šéf slušovického zemědělského družstva František Čuba.

Zeman v pondělí poprvé předá vysoká státní vyznamenání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bazilika svatého Jiří v areálu Pražského hradu

Rodina novináře a sociálního demokrata Přemysla Janýra v médiích uvedla, že pokud Zeman skutečně vyznamená vysokým státním oceněním Čubu, vrátí Řád Tomáše Garrigua Masaryka, který Janýrovi in memoriam udělil prezident Václav Havel v roce 1999. Kvůli plánu vyznamenat Čubu a kvůli Zemanovu postoji k rektorům na Hrad nedorazí například pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle prezidenta je na večerní slavnost pozváno 630 hostů. Na protest proti neúčasti svých dvou kolegů však na Pražský hrad nepřijede většina rektorů vysokých škol. Zeman nepozval nejvyššího představitele Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera kvůli tomu, že se odmítl zúčastnit jmenování profesorů v Karolinu po sporu o jmenování akademika Martina Putny. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek pozvánku neobdržel, neboť Zemana nenechal vystoupit před studenty z obavy před volební agitací, prezident to považuje za urážku hlavy státu. Protestní neúčast většiny rektorů na ceremoniálu označil dnes Zeman za "falešnou solidaritu".

Mezi oceněnými budou kromě Čuby například zakladatel divadla Semafor Jiří Suchý, renomovaný lékař Pavel Pafko a zakladatel Jazzové sekce Karel Srp. Podle zdrojů ČTK je pravděpodobné, že medaile dostanou hudebník Vladimír Mišík, herec Lubomír Lipský či televizní hlasatelka Kamila Moučková. Hovoří se také o tom, že vyznamenání obdrží filozof Erazim Kohák.

Zeman bude vyznamenání předávat poprvé. O rok dříve významné osobnosti naposledy odměnil jeho předchůdce Václav Klaus, který udělil 22 ocenění.

Oslavy vzniku republiky prezident spolu s premiérem v demisi Jiřím Rusnokem a dalšími politiky zahájí dopoledne na pražském vrchu Vítkově. K jezdecké soše husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova položí věnec. Následně uctí památku neznámého vojína, který je uložen v kryptě Národního památníku na Vítkově.

Poté na Pražském hradě přijme diplomaty. Krátce po poledni bude na Hradčanském náměstí slavnostně přísahat věrnost téměř 350 nových vojáků. Přísahy se se Zemanem zúčastní i Rusnok, ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník generálního štábu Petr Pavel.

O hodinu později prezident povýší současné vojáky i veterány do generálských hodností. Zvýšení hodnosti se dočkají velitel vzdušných sil Libor Štefánik, náčelník vojenské kanceláře prezidenta Zdeněk Jakůbek a velitel Vojenské akademie Ján Kožiak. Z veteránů Zeman povýší hrdiny druhé světové války Alexandera Beera a Jaroslava Klemeše. Beer současného prezidenta začátkem roku podpořil proti jeho rivalovi ve finále prezidentské volby Karlu Schwarzenbergovi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jma, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš: Amnestie? U Soukupa padl odvážný návrh

14:37 Babiš: Amnestie? U Soukupa padl odvážný návrh

V Soukupových zprávách bylo zase veselo. Moderátor opět odpovídal na dotazy diváků. "Nedivila bych s…