Zeman veřejně odmítl politiku Václava Havla a elitní osobnosti se k tomu vyjádřily. Tolik variací na slovo ,,zadek"...

26. 4. 2015 18:59

Prezident Miloš Zeman poznamenal, že každý politik chce v čase zanechat svou vlastní stopu, takže nebude kráčet ve stopách Václava Havla, pokud jde o zahraniční politiku a obhajobu lidských práv. V anketě serveru Lidovky.cz si následně vysloužil velmi ostrou reakci od osobností, které k prvnímu českému prezidentovi Havlovi vzhlížejí. Padla slova o půlkách Vladimira Putina a řitích dalších diktátorů.

Zeman veřejně odmítl politiku Václava Havla a elitní osobnosti se k tomu vyjádřily. Tolik variací na slovo ,,zadek"...
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Miloš Zeman

Umělec David Černý, jenž dal svůj názor na prezidenta Miloše Zemana najevo např. obřím prostředníčkem v pověstném gestu směřujícím k Hradu, se nijak zvlášť nediví Zemanovu příklonu k Moskvě. Prý musí lidem z Ruska nějak splatit to, co investovali do jeho kampaně. „Myslím, že svoji zahraniční politiku vtiskl mezi půlky Vladimírovy zadnice. Nakonec za ty prachy, které za něj zaplatili, aby ho do toho úřadu dostali, asi není divu. Takže směr je jednotný do řitě, do Ruska,“ míní Černý.

Podobně pádná slova volí i exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Jediné, co je teď určující, je možnost navýšení českého exportu nebo navýšení prestiže prezidenta státní návštěvou. V tomto případě jsme připraveni lézt do řiti nejrůznějším diktátorům a totalitním režimům na tomto světě. To je cesta, který prý přispívá našemu hospodářství – nejsem o tom přesvědčen,“ říká Schwarzenberg.

Zeman se podle jeho názoru odklonil nejen od politiky Václava Havla, ale také od myšlenek Jiřího Dienstbiera staršího, což mu neslouží ke cti.

O poznání diplomatičtější jazyk volí někdejší mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček, exministr životního prostředí Martin Bursík a profesor Martin. C. Putna. I oni se ovšem shodují na tom, že Zeman kráčí po zcela jiných cestách než Havel, když se klaní Rusku a Číně. Bursík o hlavě státu mluví jako o předním představiteli tzv. páté kolony Vladimira Putina u nás. 

 „Miloš Zeman doslova vygumoval z české zahraniční politiky morální a etický rozměr. Nemá problém klanět se komunistické Číně a je hlavním představitelem Putinovy páté kolony v České republice. Havlovský koncept zahraniční politiky opřené o obhajobu lidských práv nahradil cynickým byznysem s komunisty a diktátory. Přitom právě pro principiální postoje Václava Havla a naší zahraniční politiky si nás svět vážil.“

Špaček zůstává u konstatování, že Zeman namísto principů vsadil na zisk. Podle Putny se Zeman klaní ruskému autoritářství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

20:36 Proč ho volíte? Chvilkaři se odebrali stěžovat na nádraží, tam agitovali mezi cestujícími

Spolek Milion chvilek pro demokracii v úterý půlhodinovým programem na Václavském náměstí a následný…