Zeman ztrhal ČT nejen za tiskovku Ovčáčka: Pochybuji o schopnostech generálního ředitele

11. 3. 2015 17:53

Neodvysílání úterní tiskové konference hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka v České televizi (ČT) považuje prezident Miloš Zeman za směšnou a dětinskou pomstu za jeho výrok, že ČT neplní veřejnoprávní funkci. Poznamenal, že Česká televize je do značné míry ovlivňována TOP 09.

Zeman ztrhal ČT nejen za tiskovku Ovčáčka: Pochybuji o schopnostech generálního ředitele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

"Jistý" konflikt s televizí prý má od doby, kdy její ředitel Petr Dvořák prohlásil, že koncesionářské poplatky by měl platit i ten, kdo televizi nevlastní. Zeman to dnes řekl ČTK.

ČT se brání: Tisková konference bez důležitých sdělení

Zemanův páteční výrok, že ČT neplní veřejnoprávní funkci, vyvolal ostrou reakci ČT, podle níž jde o bezprecedentní útok na nezávislost televize, který za dobu její existence nemá obdoby. Prezident navíc podpořil záměr, aby lidé mohli peníze určené na koncesionářské poplatky věnovat na obecně prospěšné účely. V úterý ČT oproti zvyklostem nezařadila do přímého přenosu tiskovku Ovčáčka. Zeman to považuje za doklad toho, že ČT svou veřejnoprávní funkci neplní.

Televize, která měla na tiskové konferenci zpravodajský tým, své rozhodnutí o nevysílání zdůvodnila prostřednictvím své mluvčí Alžběty Plívové dramaturgicky. Nebyla prý avizována žádná důležitá sdělení a obsahem vystoupení byl jen souhrn prezidentských aktivit minulého týdne. Upřednostněno bylo proto prý ve sněmovně projednávané téma energetického zákona. Proti tomu se již v úterý ohradil Ovčáček, dnes ho podpořil i Zeman.

"Nechci spekulovat, zda tisková mluvčí České televize, mimochodem bývalá mluvčí TOP 09, je jenom špatně informována, nebo zda vědomě nemluví pravdu," řekl Zeman. "Chci poukázat na to, že když je živé vysílání přibližně v rozsahu deseti minut, tak nikdy předem nevíte, co tam bude," dodal.

Televize prý není objektivní, je jednostranná

Řekl, že není pravda, že by Ovčáček mluvil jenom o minulosti. "Naopak větší část se týkala budoucích aktivit prezidenta," poznamenal. Odmítl také, že by ČT přenášela záznam ze schůze Poslanecké sněmovny o energetickém zákonu. "Ale je pravda, že půlhodiny vysílala zprávy, které poté téměř doslova reprízovala," řekl Zeman.

"Jistý" konflikt s ČT má prý od doby, co Dvořák navrhl, aby koncesionářské poplatky platili i lidé nevlastnící televizní přístroj. "To máte totéž, jako kdybyste platil leasingový poplatek za auto, ale neměl to auto," řekl prezident. Od té doby prý zapochyboval o schopnostech Dvořáka. "A myslím si, že tím, co udělal včera (v úterý), tyto moje pochybnosti dál zesílil," dodal.

"Veřejnoprávní televize není objektivní, je jednostranná, je do značné míry ovlivňována TOP 09 a já to pokládám za neplnění veřejné služby a za neplnění příslušných zákonů, které se k veřejné službě vztahují," zdůraznil. Jako doklad toho, že je pod vlivem TOP 09, uvedl, že v Radě pro televizní a rozhlasové vysílání podle něj zasedají minimálně tři členové se vztahem k této straně.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

10:38 Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

Jak to s Vrběticemi bylo a hlavně nebylo, vysvětluje ve své nové analýze nezávislá zpravodajská agen…