Zemana se v USA bojí, řekl v ČT Gazdík. Všichni spolu souhlasíte, radovala se Witovská nad ním, Bartošem a Fialou

07.03.2019 8:25

Andrej Babiš je na oficiální návštěvě ve Spojených státech. Zatím navštívil centrálu CIA v Langley nebo americkou obchodní komoru. Jeho návštěvu v USA komentovali v Událostech, komentářích tři představitelé demokratické opozice a jeden poslanec ANO. Jak poznamenala Světlana Witovská, mezi účastníky panovala vzácná shoda. Přítomní si pochvalovali i to, že Babiš byl jako první český premiér pozván do sídla CIA a dávali ho do kontrastu s prezidentem Zemanem a jeho proruským směřováním.

Zemana se v USA bojí, řekl v ČT Gazdík. Všichni spolu souhlasíte, radovala se Witovská nad ním, Bartošem a Fialou
Foto: Repro ČT24
Popisek: Světlana Witowská se na ČT24 věnuje výrokům prezidenta o BIS
reklama

Hosty pořadu byli Ivan Bartoš za Piráty, Petr Fiala za ODS, Petr Gazdík za STAN a z Babišova tábora poslanec Jaroslav Bžoch. Světlana Witovská se jich nejdříve zeptala, jaký vzkaz je návštěva Andreje Babiše v Langley pro ČR vzhledem k tomu, že prezident obviňoval místní tajné služby, že svým varováním ohrožují místní ekonomické zájmy upozorňováním na nebezpečnost firmy Huawei. Ivan Bartoš poukázala na to, že tyto obavy nejsou nic nového, Nový Zéland je prý řešil už v roce 2012. A přidal se k již známé teorii, že Babiš byl pozván do USA právě proto, že se nakonec vyslovil ve prospěch tajných služeb.

Anketa

Považujete USA za spojence České republiky?

11%
89%
hlasovalo: 19121 lidí

„Je to důraz, který Spojené státy kladou v této době na bezpečnost a některá rizika, která se v Evropě objevují a Americká administrativa, nakonec i bezpečnostní složky to veřejně pojmenovávají. K těm rizikům patří hybridní válka, vliv Ruska, Číny, a o tom Spojené státy mluví veřejně,“ tvrdil o Babišově návštěvě v sídle CIA Petr Fiala a dodal, že právě proto se Spojené státy snaží kooperovat s ČR. „Je dobře, že tam pan premiér šel, já doufám, že tam nešel se jenom podívat na sídlo CIA, ale že si poslechl, co mu americké tajné služby říkají a že to nějakým způsobem zohlední v bezpečností práci České vlády,“ pochválil podmínečně premiéra. Dle Petra Gazdíka je to velká symbolika a ocenění českých tajných služeb. Jaroslav Bžoch sdělil, že o návštěvě v Langley vládní členové hnutí ANO nevěděli a asi jim ani nebude sděleno, o čem se jednalo. Podle něj byly vztahy s USA delší dobu „zamrzlé“, ale sílící vliv Ruska a Číny opět přiměl Ameriku se o nás zajímat.

Petr Fiala je pro změnu rád, že si Spojené státy uvědomují, že Česká republika patří k velkým podporovatelům euroatlantické vazby a v populaci je velká podpora členství v NATO, takže jsme pro USA „zajímavým strategickým partnerem“. Ivan Bartoš považuje pozvání za důkaz toho, že Evropa není Donaldu Trumpovi „zas až tak volná“, i když se k některým mezinárodním organizacím vyjadřoval přezíravě.

Gazdík doplnil, že měl jako místopředseda Sněmovny možnost v roce 2014 v americkém Kongresu oslavit výročí Sametové revoluce: „Tam z těch jednání vyplývala jasná obava z pana prezidenta Zemana. Ty otázky kongresmanů i dalších partnerů směřovaly k tomu, kam vlastně patříme, jestli se chceme přiklánět k Rusku. Kam Česká republika patří. Výčitky o tom, kolik procent dáváme na obranu a kolik jsme slíbili v NATO. To tam jednoznačně padalo.“ Partnerem USA v Evropě je a bude Velká Británie, která ale s Brexitem odejde z EU, a USA tak hledají stabilního a čitelného partnera v EU, myslí si Gazdík. Witovská poznamenala, že mezi opozičními stranami a představitelem ANO je zatím vzácná shoda v názorech. O tom Petr Fiala prohlásil, že shoda na zahraniční politice mezi stranami je celkem normální.

Fotogalerie: - Zeman v USA

Děti české školy přejí prezidentovi k 71. narozeni...
Miloš Zeman před koncertem dětí z české školy v Če...
Miloš Zeman se sochou svobody v zádech při projížď...
Miloš Zeman na lodi při projížďce kolem Manhattanu...
Miloš Zeman na lodi při projevu k českým krajanům
Miloš Zeman na lodi při projevu k českým krajanům

Nakonec Witovská zmínila nápad ministra Petříčka uspořádat konferenci o odzbrojení, kam by rád pozval Donalda Trumpa, Vladimira Putina a Si Ťin-pchinga, a zeptala se, zda je to reálné, nebo nápad z říše snů. Ivan Bartoš přiznal, že opravdu neví, jaké jsou šance. Bžoch se přiklonil k nápadu z říše snů, protože podle stylu Donalda Trumpa to rozhodně nevypadá, že by iniciativa českého ministra zahraničí mohla uspět. Fiala připomenul, že to není zdaleka první velkolepý plán, a označil ho za fantasmagorii. I Gazdík souhlasil, že toto není něco, čemu by se česká zahraniční politika měla věnovat a jmenoval dle něho lepší témata: kybernetickou bezpečnost, energetiku nebo cla na dovoz aut.

Celý pořad ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…