Zemanova ostuda? Exministr Žák, který jel načerno, stále radí prezidentovi

02.12.2014 10:25

Někdejší ministr dopravy v „prezidentské vládě“ Zdeněk Žák cestoval z Ostravy do Prahy první třídou pendolinem bez jízdenky. Průvodčímu předložil neplatný doklad státního dozoru, který majitele jinak opravňuje cestovat zadarmo. Prezident Miloš Zeman ale uvěřil Žákově verzi, který i přes svědectví průvodčího tvrdil, že se prokázal platným lístkem.

Zemanova ostuda? Exministr Žák, který jel načerno, stále radí prezidentovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák

Lidové noviny zmiňují, že Zeman o aféře mluvil se Žákem v sobotu na zámku v Lánech, kde se konala schůzka hradních poradců.

„S oběma verzemi příběhu je pan prezident obeznámen. Žádná změna se nechystá,“ řekl LN mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Žák je členem Strany práv občanů a hrozilo mu, že bude vyloučen z řad hradních poradců. Podle LN však Zeman uvěřil jeho verzi. Žák se prý dušoval, že vždy jezdí s platnou jízdenkou a nejinak tomu prý bylo v posledním případě.

LN noviny vše ověřovaly u vlakvedoucího

LN však uvádějí, že se jim podařilo ověřit u vlakvedoucího, že Žák předložil namísto jízdenky průkazku drážního inspektora. Ta, jak rovněž zjistil deník, podle Ministerstva dopravy nemohla být platná.

Mluvčí dopravy vysvětlil, že mu nebyl průkaz vydán. V minulosti sice Žák průkaz měl, a to vydaný v roce 2004, kdy působil jako drážní inspektor. V roce 2010 prý průkaz ztratil a dostal nový. Ten mu však byl o rok později zneplatněn. Upřesnil mluvčí Martin Novák.

Lidé znalí poměrů na drahách podle zjištění LN uvádějí, že podobně se chová více inspektorů. Když prý opouští drážní inspekci, nahlásí ztrátu průkazu, který jim umožňuje cestovat zadarmo, a používají ho dál. „Průvodčí při kontrole považují průkazy k výkonu státního dozoru na drahách obecně za platné, protože na nich není žádný záznam o skončení platnosti,“ okomentoval prý situaci mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Za zneužití nehrozí postih

Za zneužití průkazu prý není prakticky žádný postih. Pokud by průvodčí odhalil jeho neplatnost, může pasažérovi naúčtovat jízdné s příslušnou přirážkou, stejně jako v případě, kdy cestující nemá jízdenku.

Exministr Zdeněk Žák ale trvá na své verzi, že cestoval s platnou jízdenkou, a Zeman mu uvěřil. Žák je tak stále důvěryhodným poradcem hlavy státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

21:15 Česko podléhá tlaku lékových firem, varuje Okamura. Temná slova

Chování vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je za hranou právního státu, míní předseda hnutí SPD Tom…