Zemanovo veto přehlasují, myslí si Cikrt. Zdravotnictví by ale určitě vědělo, jak miliardy navíc využít

08.08.2022 17:44

Prezident Miloš Zeman vetoval novelu zákona, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku 2024 je valorizovat jako důchody. Poslanecká sněmovna může veto zvrátit. Zdravotnický odborník Tomáš Cikrt, s nímž mluvil Český rozhlas Radiožurnál, se domnívá, že koalice Zemanovo veto přehlasuje.

Zemanovo veto přehlasují, myslí si Cikrt. Zdravotnictví by ale určitě vědělo, jak miliardy navíc využít
Foto: Repro XTV
Popisek: Šéfredaktor Zdravotnického deníku, Tomáš Cikrt

Někdejší mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt k Zemanovu vetu uvedl, že prezidentovy námitky podle něj mají racionální jádro. Za pravdu by však podle svých slov dal oběma stranám sporu, protože oba přístupy mají své dobré důvody.

„Vládní koalice argumentovala zejména tím, že původní odhady hospodaření zdravotních pojišťoven byly pesimističtější a že zdravotní pojišťovny mají peníze na účtech. Poslední zpráva ministra financí tvrdí, že je tam přebytek asi 6,5 miliardy korun. Druhý argument ministra zdravotnictví byl, že minulá vláda peníze navíc, které šly do zdravotnictví, podle jeho slov částečně rozfofrovala," zmínil Cikrt.

Námitky prezidenta i opozice mají podle něj racionální jádro, neboť 14 miliard, o které letos zdravotnictví přijde, je dle Cikrta významná částka.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) uvedla, že se prezident mýlí, neboť zdravotní pojišťovny mají k dispozici desítky miliard v rezervách. Veto prezidenta podle ní vládní koalice přehlasuje.

„Myslím, že k přehlasování dojde. Bude to dobře i z toho důvodu, že návrh je provázaný. Není v něm jenom to dočasné snížení, ale hlavně je v něm valorizace na další léta. Předvídatelná postupná valorizace a navyšování plateb za státní pojištěnce je pro celý zdravotnický resort důležitá,“ zmínil Cikrt a dodal, že by určitě nebyl tak příkrý v tom, že se prezident mýlí. „Znovu říkám, má to racionální základ a těch 14 miliard by určitě zdravotnictví využilo dobře. Takže já bych dal za pravdu oběma stranám. Oba přístupy mají své dobré důvody,“ sdělil Cikrt. 

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Diskuze

Dobrý den, pane Bendle. Hned na začátku říkám, že podle mě nemají zemědělci k demonstracím důvod. Vždyť jejich zisky rostou, tak na co si stěžují? Ale proč vás oslovuji je kvůli vašemu komentáři. Tvrdíte, že protest pokus nelegitimních osob o destabilizaci. Proč myslíte, že by se o to někdo snažil? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

23:24 A kdo tu zažil nenávist? Překlad do ukrajinštiny, pak les rukou. Trochu jiná Rakušanova debata

Po několika debatách na různých místech v republice se ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rozhodl svo…