Země EU byly vstřícné k žádosti o pomoc v případu uneseného Čecha

16.03.2015 16:46

S velkou vstřícností a ochotou zemí EU pomoci se dnes setkal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek poté, co na jednání s unijními kolegy otevřel případ Čecha nedávno uneseného v Libyi. Informoval o tom český ministr novináře. O věci dnes také v Bruselu absolvoval řadu dvoustranných schůzek.

Země EU byly vstřícné k žádosti o pomoc v případu uneseného Čecha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

"Informoval jsem o té kauze, o tom, že v ČR jsme takto poprvé konfrontováni s takzvaným Islámským státem," řekl Zaorálek po jednání. Jeho vystoupení prý doplnil také rakouský ministr Sebastian Kurz. 
    

Rakouský občan je spolu s Čechem, čtyřmi Filipínci, dvěma Bangladéšany a jedním občanem Ghany mezi zaměstnanci, kteří byli na počátku měsíce uneseni po útoku na ropné pole Ghaní v Libyi. 
    

"Společně jsme nakonec požádali o spolupráci s ostatními zeměmi, to se týká především zpravodajských služeb," uvedl Zaorálek. 
    

Také slovenský ministr Miroslav Lajčák poznamenal, že všechny členské země jsou připravené pomoci. "Je ale fakt, že nyní není s unesenými občany ČR a Rakouska žádný kontakt. Naše připravenost pomoci se může uskutečnit až poté, co budeme vědět, kde se vlastně nacházejí. Doufejme, že jsou živí," dodal. 
    

Zaorálek dnes o případu jednal kromě jiných také s německým ministrem Frankem-Walterem Steinmeierem nebo jeho francouzským kolegou Laurentem Fabiusem. "Mám od nich ujištění, že se obrátí na příslušné služby a budou hledat způsob, jak nám pomoci," dodal. 
    

Ministři zahraničí EU dnes podpořili snahy OSN o zprostředkování politického dialogu a o ustavení vlády národní jednoty v Libyi. Tato severoafrická země je podle EU na křižovatce a všechny tamní politické síly by se měly odpovědně podílet na dialogu, dodržovat příměří a zdržet se kroků, které by mohly vyjednávání ohrozit. Unie zdůraznila, že libyjský konflikt nemá vojenské řešení. Právě rozdělenost země a bezpečnostní vakuum a nedůvěra mezi stranami pomáhají teroristickým skupinám jako je Islámský stát konsolidovat svou přítomnost v zemi a zaměřovat se na cíle v celém okolí i v Evropě. 
    

Zaorálek dnes připomněl, že nejsou podmínky pro případnou evropskou bezpečnostní misi v Libyi, neboť EU tam nemá v této chvíli jednoznačného partnera. Také závěry dnešního jednání zdůrazňují, že ve chvíli, kdy bude existovat vláda národní jednoty, může unie svou podporu zemi ve spolupráci s OSN zesílit, včetně případných aktivit v rámci Společné obranné a bezpečnostní politiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…