Země V4 chtějí posílit spolupráci s Koreou i mimo oblast obchodu

7. 6. 2019 15:40

Středoevropské země z uskupení visegrádská čtyřka (V4), do které patří Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko, chtějí prohloubit spolupráci s Koreou i mimo oblast ekonomiky a obchodu. Po schůzce ministrů zahraniční zmíněných pěti zemí v Bratislavě to řekl šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček po jednání jako příklad užší spolupráce uvedl oblast umělé inteligence a komunikačních technologií.

Země V4 chtějí posílit spolupráci s Koreou i mimo oblast obchodu
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU
reklama

„Země V4 představují pro Koreu největší exportní trh v EU a jsou jejím třetím největším obchodním partnerem,“ uvedl Lajčák. Dodal, že jednání ministrů zahraničí zemí V4 s korejskou kolegyní se týkala také oblasti vědy a techniky či obrany.

Korea se podle Lajčáka podílí spolu se zeměmi V4 na rozvojové pomoci v regionu západního Balkánu a Východního partnerství a v této spolupráci hodlá pokračovat.

„Já bych rád zdůraznil prohlubování ekonomické spolupráce. Jde také o spolupráci v oblasti inovací a komunikačních technologií,“ řekl Petříček.

Korejská ministryně zahraničí Kang Kjong-wha označila státy V4 za hlavní ekonomické partnery své země. Zmínila rovněž možnost spolupráce v oblasti vědy, technologií a biotechnologií.

V Česku i na Slovensku investovala řada korejských firem. Mezi největší investice patří továrna Hyundai Motor v Nošovicích či závod automobilky Kia Motors u severoslovenské Žiliny.

Schůzka ministrů zahraničí Česka, Maďarska, Polska a Slovenska se šéfkou korejské diplomacie byla poslední ze série společných jednání ministrů zemí V4 během končícího slovenského předsednictví v tomto uskupení, do jehož čela se na začátku července postaví ČR.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ten pán, ten miliardář, má styky na policii a další místa, bál jsem se ho, těch jeho praktik… Měsíce sedí ve vazbě, teď začal zpívat. A je to drsná píseň

16:32 Ten pán, ten miliardář, má styky na policii a další místa, bál jsem se ho, těch jeho praktik… Měsíce sedí ve vazbě, teď začal zpívat. A je to drsná píseň

EXKLUZIVNĚ Překvapivé informace prý zazněly před Městským soudem v Praze, který se zabýval údajným p…