Zemřel Miroslav Polreich. Český diplomat, který jako spojka mezi Moskvou a Washingtonem zachraňoval svět

17.03.2019 13:12

Smutná zpráva dnes dorazila do redakce ParlamentníchListů.cz. V pátek navečer v Čáslavi cestou z debaty o slavném českém špiónovi Františku Moravcovi tragicky zahynul Miroslav Polreich. Zkušený znalec světa tajných služeb, který svými zkušenými postřehy oživoval veřejnou diskusi i na ParlamentníchListech.cz. Především ale diplomat, který se zapsal do světových dějin jako málokdo jiný.

Zemřel Miroslav Polreich. Český diplomat, který jako spojka mezi Moskvou a Washingtonem zachraňoval svět
Foto: Hans Štembera
Popisek: JUDr. Miroslav Polreich
reklama

Miroslav Polreich působil v padesátých a šedesátých letech v diplomacii a tajných službách. Poznal zejména USA, kde působil hned dvakrát. Díky svým znalostem z mise ve Vietnamu se stal zajímavým partnerem i pro americké rozvědčíky a nakonec se aktivně podílel i na vyjednáváních, která vedla k ukončení války ve Vietnamu. Působil přitom zejména jako spojka mezi Washingtonem a Moskvou.

Účastnil se též mírových jednání po Šestidenní válce Izraele proti arabským zemím v roce 1967. Podle vzpomínek některých právě jeho diplomatický um zajistil, že jednání byla ukončena bez eskalace napětí mezi USA a SSSR, které reálně hrozilo.

V srpnu 1968 pracoval pro československou misi při OSN v New Yorku. Po 21. srpnu připravoval podklady pro vystoupení československého ministra zahraničí Jiřího Hájka, který do New Yorku přiletěl z dovolené v Jugoslávii a na půdě OSN protestoval proti vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Nejspíš i proto byl Polreich v roce 1969 z diplomacie i z rozvědky odstaven. Po roce 1989 se vrátil na Ministerstvo zahraničních věcí, vedl československou delegaci při OBSE. Stále se věnoval též psaní o světě tajných služeb. Jeho přehledu a schopnosti líčení s hrdostí využívaly i ParlamentníListy.cz.

Na konci roku 2016 představoval svou knihu o špionech v diplomacii, a při té příležitosti vyprávěl historku, kterou zažil jen pár dní předtím: „Ministerstvo vnitra mi poslalo pozvánku na nějakou konferenci, která se konala v budově ministerstva. Šel jsem tam, poslouchal jsem příspěvky, hlavní slovo tam měli Ukrajinci, kteří tam vyprávěli: nemyslete si, Rusové napadnou Evropu, bude nukleární válka. To byl první den. Nelíbilo se mi, že ministr vnitra organizuje takovou blbost a nechá tam takové lidi vůbec mluvit. No ale přišel jsem na další den konference, došel jsem do sálu a v tu ránu vyskočil nějaký malý mužík a tlačil mě ven se slovy, že tam nemám co dělat, že tam nemám přístup atd. Argumentoval jsem, že mě pozvalo ministerstvo a toto je budova ministerstva. On mi vpálil: mě to nezajímá, ministerstvo jen zajišťuje servis, my to tady řídíme! Zeptal jsem se ho: a vy jste kdo? Odpověděl, že je Jakub Janda. Ten mi dal lekci, že vlastně dnešní ministr vnitra je podřízen Jakubovi Jandovi.“

Ještě vloni v létě komentoval Miroslav Polreich setkání Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem a nesmysly, které o jednání zaznívaly z veřejnoprávní České televize.

Svůj poslední komentář, který se zabýval vyhlídkami střetů mezi supervelmocemi v letošním roce, vydal na ParlamentníchListech.cz začátkem ledna. Doktoru Miroslavu Polreichovi bylo 87 let.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…