Zemřel poradce premiérů Sedlák. Naposledy s PL hovořil o Babišovi, Milionu chvilek, Trumpovi a Thunbergové

11.02.2020 14:55

Lidé si podle mě přejí systém, který by kombinoval výhody kapitalismu a sociálního státu. Jak to bylo třeba ve Slušovicích. To, když se s ním PL setkaly naposledy, říkal Jaromír Sedlák. Tento předlistopadový diplomat za svou kariéru radil hned čtyřem premiérům, tedy Lubomíru Štrougalovi, Ladislavu Adamcovi, Mariánu Čalfovi a Jiřímu Paroubkovi. V neděli ve věku čtyřiadevadesáti let zemřel.

Zemřel poradce premiérů Sedlák. Naposledy s PL hovořil o Babišovi, Milionu chvilek, Trumpovi a Thunbergové
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Poradce čtyř premiérů Jaromír Sedlák
reklama

„Až umřu, nic na tomto světě se nestane a nezmění, jen srdcí několik se zachvěje v rose jak k ránu květiny.“ Tato citace z básně Jiřího Wolkera Umírající zdobí parte Jaromíra Sedláka. Uznávaný odborník, který se stal v roce 1971 ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů, kde následně zorganizoval konferenci Globální problémy lidstva, v neděli 9. 2. zemřel.

Známý Kissingera

Sedlák se za své bohaté životní kariéry znal například s Henry Kissingerem či s Madeleine Albrightovou, a to ještě z doby před rokem 1989. Po sametové revoluci spoluzaložil Demokratické fórum komunistů, následně se stal členem americké Strany zelených. Jeho oblíbenou větou bylo tvrzení: „Nikdy jsem nic nepodepsal CIA, DIA, KGB, britské MI6 či MI5, Mossadu, Stasi, ani mě o to nikdy otevřeně nepožádali, i když nepřímé náznaky byly.“

ParlamentníListy.cz jej navštívily loni v listopadu v jednom z pražských domovů důchodců, hovořily s ním v modrém salonku. Nejdříve zmínil, že premiér Andrej Babiš je sice cinklý, ale podle státních orgánů vlastně čistý. Také naznačoval, že se v zemi chystá jeho sesazení a nový režim. Předpovídal, že na další demonstraci Milionu chvilek přijde milion lidí, v čemž se zmýlil.

Klimatická Greta

Anketa

Šli byste se zbraní v ruce bojovat za naši zemi?

29%
27%
hlasovalo: 10273 lidí
„Předchozí a i ten současný režim jsou pro lidi, kteří chodí k volbám málo, už nepřijatelné. Myslím si, že si přejí systém, který by kombinoval výhody kapitalismu a sociálního státu. Jak to bylo třeba ve Slušovicích. A pozor! Jestli si stále myslíte, že jsme žili v komunismu či socialismu, tak jste na omylu. Žili jsme většinou v polostalinistickém modelu v přechodu k sociálnímu státu, který však nebyl schopen dostatečně rozvíjet prvky tržní ekonomiky,“ řekl na sklonku loňského roku.

Také vyzdvihl švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou: „Je pravda, že má za sebou neviditelné osoby, co ji využívají, ale jde o boj za správnou věc. S klimatem něco dělat musíme, jinak to nejde. Podle mě, ač dnes vysmívána, bude Greta za takových padesát let vnímána jako Ježíš Kristus a oslavována jako svatá. Dejte na má slova. Bude se na ni v dobrém vzpomínat.“

Lidstvo končí

Také se v listopadu ParlamentnímListům.cz vyznal ze svých černých myšlenek: „Můj kolega z Kolumbijské univerzity a nositel nobelovky za ekonomii Joseph Stiglitz napsal, že během sto let lidstvo končí. Jsem přesvědčen o tom samém.“ Podle něj světu chybí dlouhodobější vize a spolupráce osvícených vůdců. „Donald Trump je kombinací desetiletého chlapce s prvky geniality. Kdyby se nesnažil zastavit migranty na Rio Grande, tak by pohřbíval USA. Jeho otočená záda ke změnám klimatu jsou naopak znakem jeho nedospělosti. Tuzemský prezident Miloš Zeman taky hraje na mnoho stran. Vynáší ‚ruskou kartu‘, ale v Americe mu židé tleskali vestoje,“ hovořil o prezidentech USA a České republiky.

Jaromír Sedlák poskytoval ParlamentnímListům.cz rozhovory opakovaně, ale ne zas tak často, aby jeho myšlenky a názory zevšedněly. Zemřel ve věku čtyřiadevadesáti let. Poslední rozloučení se koná v pátek ve vinohradské obřadní síni v Praze.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

12:35 Včera jsem byl v restauraci. Vedle Piráti, další stůl okamurovci, socani, černoprd*lníci... A v rohu sám Babiš. Štěpánek zveřejnil ohromující FOTO

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek se pracovně vypravil do prostor Poslanecké sněmovny, aby s h…