Zemřel sir Nicholas Winton, zachránce židovských dětí

01.07.2015 17:18 | Zprávy

Ve věku 106 let dnes zemřel sir Nicholas Winton, který před vypuknutím druhé světové války zachránil 669 českosloven­ských dětí před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na Wintonova zetě. Podle listu Maidenhead Advertiser zemřel Winton dnes ráno klidně, v přítomnosti dcery Barbary a dvou vnoučat.

Zemřel sir Nicholas Winton, zachránce židovských dětí
Foto: Li-Sung / Wikimedia commons
Popisek: Sir Nicholas Winton

V letech 1938 a 1939 Winton v Československu organizoval odjezdy židovských dětí do Británie, obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Právě před 76 lety, 1. července 1939, odjel z Prahy vlak s největším počtem dětí. Do bezpečí jich podle BBC tehdy zamířilo 241.

Stošesté narozeniny oslavil Winton, který žil v Maidenheadu u Londýna, letos v květnu. Jeho dcera Barbara tehdy řekla, že otec již slábne, není „v poslední době bohužel příliš aktivní“ a nemůže moc cestovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Došlo podle vás k pochybení soudů?

Podle vás šlo v kauze o praní špinavých peněz, já bych to viděl stejně, ale na druhou stranu, proč je tedy soudy podle všeho odblokovaly a vrátili Jiříkovskému?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: