Zemřel válečný veterán Antonín Bukový, hrdina od Sokolova

30.04.2015 21:40

Zemřel válečný veterán Antonín Bukový, hrdina bojů od Sokolova a Kyjeva. Byl zakládajícím členem 1. československého polního praporu v uralském Buzuluku. Na svých webových stránkách o tom informovalo ministerstvo obrany. Podle serveru Aktuálně.cz zemřel ve středu. Bylo mu 98 let.

Zemřel válečný veterán Antonín Bukový, hrdina od Sokolova
Foto: Ilustrační foto pixabay.com
Popisek: Válka - ilustrační foto

Za poslední měsíc zemřelo podle ministerstva 40 československých veteránů z druhé světové války. Dosud jich žije 921. Část z nich se bude účastnit oslav 70. výročí od konce druhé světové války.

Bukový po bojích u Kyjeva absolvoval speciální výcvik pro boj v hlubokém týlu nepřítele

Bukový prošel celou bojovou cestu československé jednotky v Sovětském svazu až do Prahy. Byl posledním z takzvané Oranské skupiny. Ta se v sovětské internaci vytvořila kolem Ludvíka Svobody, pozdějšího československého prezidenta, a podílela se na vytvoření samostatného polního praporu, do něhož vstoupili dobrovolně českoslovenští občané. Jednotka se postupně rozrostla na armádní sbor.

Bukový po bojích u Kyjeva absolvoval speciální výcvik pro boj v hlubokém týlu nepřítele a poté byl i vysazen na Slovensko. "Z povstaleckého území Bukový kromě desítek důležitých zpravodajských informací odesílal depeše se žádostmi o zbraně a střelivo," uvedlo ministerstvo.

Za druhé světové války byl oceněn medailí Za chrabrost před nepřítelem, hvězdou Čs. partyzána, československými i polskými válečnými kříži, sovětským řádem Vlastenecké války, medailemi Za Vítězství nad Německem, Za osvobození Prahy a mnoha dalšími ceněnými vyznamenáními. V roce 2003 mu ministr obrany udělil Záslužný kříž III. stupně.

Bukový byl jedním z posledních bojovníků 1. československého polního praporu, který bojoval v legendární bitvě u ukrajinského Sokolova. Naživu jich je nyní deset. "V současné době žije 921 veteránů druhé světové války. Ještě před měsícem jich bylo o 40 víc," uvedlo ministerstvo obrany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Smutné: S Minářem šla proti Babišovi, teď ji vlastní „chtějí upálit“. Bude zle

14:44 Smutné: S Minářem šla proti Babišovi, teď ji vlastní „chtějí upálit“. Bude zle

Bývalá koloniálnice Jana Filipová se rozhádala se svými přáteli, se kterými dřív chodívala na demons…