Zhnusené Radio Svobodná Evropa: Putin místo západních spojenců oceňoval při oslavách Čínu

10.05.2015 11:48

Ruský prezident Vladimir Putin uspořádal monstrózní přehlídku k oslavám sedmdesátého výročí konce druhé světové války, které se účastnily tisíce vojáků. Ve svém projevu poděkoval spojencům za jejich podíl na vítězství v poslední světové válce. Zmiňoval ovšem především Čínu, která podle Putina hrála důležitou roli v boji proti agresivnímu Japonsku. Informuje o tom Rádio Svobodná Evropa/Rádio svoboda.

Zhnusené Radio Svobodná Evropa: Putin místo západních spojenců oceňoval při oslavách Čínu
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace
reklama

Pro Rusy je Velká vlastenecká válka, známá většině světa jako druhá světová válka, historickým zápasem, v němž sovětský lid sehrál obrovskou roli. Sovětští veteráni jsou uctíváni jako hrdinové bojující proti fašismu. Hrůza fašismu na Rusy působí i dnes. Děsí se např. vlády fašistů na Ukrajině, o které hojně informují ruská státní média. Faktem ovšem také je, že sovětská válečná mašinérie fungovala za vydatného přispění západních spojenců – pomoci materiální.

V poslední době je Západ chápán jako nepřítel, který utlačuje Rusko a chystá se na válku s Moskvou, takže Ruská federace hledá nové spojence. Nabízí se např. sousední Čína, se kterou se Putin snaží rozvíjet hospodářskou spolupráci, aby pomohl ruskému hospodářství z problémů. Toto spojenectví je však také třeba přiblížit „lidu“, k čemuž může dobře posloužit právě opěvovaná Velká vlastenecká válka.

Celý text najdete zde

„Ve svém projevu Putin věnoval zvláštní pozornost roli Číny ve druhé světové válce. Čína stejně jako Sovětský svaz ztratila miliony občanů. Na znamení hlubší spolupráce mezi Ruskem a Čínou se moskevské přehlídky účastnili také čínští vojáci,“ informuje Rádio Svobodná Evropa.

Všímá si také role prezidenta České republiky Miloše Zemana, jenž se oslav zúčastnil, byť samotnou vojenskou přehlídku vynechal. Zeman zkritizoval západní protiruské sankce a Putin ho na oplátku označil za dosud nezávislého politika, jenž se nebojí vyslovovat své názory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ubozí sudeťáci? Ne! Rok 1938, českou krev prolévali Němci. Jiří Kobza připomíná hrůzy, kterým čelili naši předci

10:04 Ubozí sudeťáci? Ne! Rok 1938, českou krev prolévali Němci. Jiří Kobza připomíná hrůzy, kterým čelili naši předci

V posledních letech se stále více mluví o divokém odsunu Němců z Československa. Během tohoto divok…