Zhroucené nemocnice. Už za rok. Lidovec dal vládě nůž na krk

02.12.2020 16:17

Předvolební koalice ODS, TOP 09 a lidovců vyslala vládě jasný signál. Medici se prý musejí okamžitě vrátit do škol a dokončit své studium, protože pokud se tak nestane, ocitne se české zdravotnictví ve velkých problémech. A to není jediný problém, který je potřeba vyřešit. Poslanec Vít Kaňkovský vládě vyčetl, že sice schválila systém PES, a už ho sama porušuje, a poslanec ODS Martin Kupka se zastal malých obchodníků.

Zhroucené nemocnice. Už za rok. Lidovec dal vládě nůž na krk
Foto: TOP 09
Popisek: Vlastimil Válek
reklama

„Pokud nebudou moci naši studenti na lékařských fakultách a zdravotnických školách velmi rychle začít studovat, hrozí, že ta situace ve zdravotnictví bude za rok katastrofální. Proto prosím vládu, žádám vládu a trvám na tom, aby se tito studenti okamžitě vrátili do škol, přestali být nasazováni, protože zdravotnictví je v této fázi už podle mého názoru nepotřebuje, a aby se začali učit a dělat zkoušky,“ varoval na tiskové konferenci poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) s tím, že jen s dobře vzdělanými zdravotníky budeme mít i kvalitní zdravotnictví.

Připomněl také, že ani jedna z postavených polních nemocnic nebyla využita, což ukazuje, že situaci lze v prvním, druhém i třetím stupni systému PES zvládnout i bez studentů.

Poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský apeloval na vládu, aby přistoupila k cílenému testování v domovech se sociálními službami. Aby testovala především personál a návštěvníky, a to opakovaně.

Kabinetu ANO a ČSSD vyčetl, že si napřed schválil systém PES, a teď ho sám porušuje. Vláda totiž připustila, že do zařízení se sociálními službami se budou moct vrátit návštěvy, což je pro klienty dobře, ale podle systému PES by to ve třetím stupni ještě jít nemělo. Kaňkovský zdůraznil, že proti povolení návštěv nic nemá, protože lidé potřebují vidět své blízké, ale apeloval na vládu, aby důkladně vysvětlovala, co dělá a proč to dělá.

„My nekritizujeme teď tu věcnost, ale to, že veřejnost opět dostáváme do zmatku. Veřejnost si říká, že není pes jako pes a tomu psovi už nerozumí ani jejich Alík. Takže my vyzýváme vládu k tomu, pokud dělá zásahy do protiepidemického systému, aby je logicky zdůvodnila a obhájila je před veřejností, protože každé další výjimky a výjimky z výjimek důvěru narušují,“ varoval poslanec KDU-ČSL.

Poslanec ODS Martin Kupka volal po tom, aby se změnilo pravidlo 15 metrů čtverečních v obchodě na jednoho občana a snížilo se na 10 metrů čtverečních. Podle Kupky se totiž ukazuje, že malé obchody nejsou ohniskem nákazy a malým obchodům v této tíživé době pomůže, když se do jejich provozoven dostaví více zákazníků. „Teď před Vánoci to musí být důležitá vzpruha pro všechny, na které doposud ta epidemiologická situace dopadala nejtížeji,“ prohlásil Kupka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mikuláš Minář už to ví, neuspěje. Uteče, možná i do budoucí vlády? Zde je cena

12:44 Mikuláš Minář už to ví, neuspěje. Uteče, možná i do budoucí vlády? Zde je cena

Po jednom měsíci má Mikuláš Minář 5 % všech podpisů, které prohlásil za nutné, aby se vůbec ucházel …