Zhroucení u Lymanu? Rusové si prý špatně vyhodnotili informace

29.09.2022 10:52

Ruské velení si špatně vyhodnotilo informace a teď se jednotky mohou dostat do velkých problémů. U města Lyman se mohou ruské síly doslova zhroutit. Institut pro Studium války (ISW) napsal, co by to mohlo znamenat pro další vývoj války. Rusové na ukrajinský tlak odpovídají raketovými útoky, při kterých umírají i děti.

Zhroucení u Lymanu? Rusové si prý špatně vyhodnotili informace
Foto: Repro Youtube
Popisek: Americká tažená houfnice M777

Ukrajinská armáda pokračuje v ofenzivě proti ruským agresorům. Americký Institut pro studium války (ISW) napsal, že ukrajinským silám se takřka podařilo obklíčit ruské jednotky u města Lyman.

„Ruské vojenské velení pravděpodobně špatně vyhodnotilo informace o hrozícím obklíčení ruských jednotek u Lymanu a to i přesto, že dle blogerů rozebírajících válečnou situaci na Ukrajině obavy z možného obklíčení již delší čas narůstaly,“ napsal Institut pro studium války s tím, že před hrozícím obklíčením varovali i váleční zpravodajové, kteří se pohybují na frontě. Viděli totiž, že ukrajinské síly postupovaly kolem Lymanu na západ, na sever a na severovýchod od města podél břehu řeky Severní Doněc.

„Zhroucení Lymanské kapsy pravděpodobně bude mít závažné důsledky pro ruské síly na severu Doněcké oblasti a na západě Luhanské oblasti. Ukrajinským silám by se v takovém případě mohlo podařit ohrozit ruské pozice podél západní hranice Luhanské oblasti a v oblasti Severodoněck – Lysyčansk,“ napsal institut.

Informace ISW

Na jihu země ukrajinské síly postupují pomaleji. Britská BBC upozorňuje, že u Chersonu je velmi aktivní jak ukrajinské, tak ruské dělostřelectvo. Zpravodaj BBC mněl možnost vyzpovídat několik ukrajinských vojáků v této oblasti. Dozvěděl se od nich, jak hodnotí situaci.

„Všechny řeči o protiofenzívě zde pomáhají oklamat Rusy a dosáhnout zisků na východě,“ smál se Vasyl, zástupce velitele pluku. „Ale i tady máme jisté úspěchy. Pokračujeme v osvobozování vesnic malými krůčky, ale je to velmi obtížné – každé naše vítězství je pokryto krví,“ dodal.

Mnoho Ukrajinců, kteří zůstávají za ruskou frontovou linií, na okupovaných územích, na tuto protiofenzívu netrpělivě čeká.

„Jsme v euforii, když Ukrajina udeří na okupovaná území,“ prozradila Iryna, obyvatelka Melitopolu na jihu země. „Znamená to, že na nás Ukrajina nezapomněla. Všichni víme, že žít v blízkosti vojenské infrastruktury a budov není bezpečné, proto se většina civilistů z těchto míst odstěhovala.“

Podle informací CNN odpovídají Rusové na ukrajinský tlak jednak tlakem na Ukrajince z okupovaných oblastí, které pod různými pohrůžkami nutí vstupovat do ruské armády, a jednak raketovými útoky na města ležící v ukrajinském týlu.

Při posledním raketovém útoku na město Dnipro zemřelo jedno dítě, dvě další dospělé osoby a pět dalších bylo zraněno.

„Rusové zasáhli Dnipro raketami v noci. Rakety zasáhly obytné oblasti. Zatím je známo, že jsou tři mrtví, z toho jedno dítě... Dalších pět lidí je zraněno, včetně dvanáctileté dívky. Záchranáři ji dostali ze zničeného domu, kde spala, když ji zasáhla ruská raketa,“ uvedl náčelník regionální vojenské správy Valentyn Rezničenko.

Dodal, že údery poškodily „60 domů a několik výškových budov“, přičemž několik obytných domů zůstalo „zcela zničených".

CNN však upozorňuje, že nemůže tato tvrzení nezávisle ověřit.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jan Kuchař byl položen dotaz

Co říkáte na tento návrh?

Pořádně slyšíme o úsporách, ale nikdo z politiků nejde příkladem. Jestli není možné, abyste si zmrazili platy – prý kvůli tomu, že by se to týkalo třeba i soudců, proč ještě nikdo nepřišel s tím, aby se platy politiků staly samostatnou skupinou? Pak by bylo přeci vše vyřešeno. Není vše ostatní z vaš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohra kolapsu Hamplové. Za Němcovou se styděli už i spolustraníci

16:50 Dohra kolapsu Hamplové. Za Němcovou se styděli už i spolustraníci

Nově zvolené senátorce Janě Zwyrtek Hamplové se při jednání horní komory parlamentu udělalo nevolno …