Zhruba dvě stovky lidí se sešly na výročí Havlova úmrtí na pochodu se srdcem na Hrad

18.12.2018 22:50

Zhruba 200 lidí dnes v podvečer šlo z náměstí Václava Havla v centru Prahy na Hradčanské náměstí v pochodu s názvem Srdce na Hrad 2018. Akce se konala v den sedmého výročí úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla a měla připomenout jeho odkaz. Účastníci nesli velké molitanové srdce pokryté růžovou látkou a došli s ním k pomníku Tomáše Garrigua Masaryka, kde zazněly proslovy a na závěr česká hymna.

Zhruba dvě stovky lidí se sešly na výročí Havlova úmrtí na pochodu se srdcem na Hrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průběhu odpoledne na Jungmannově náměstí četly úryvky textů z Havlova díla, zavzpomínali pamětníci a lidé zapálili svíčku

„Sešli jsme se tu, abychom uctili památku našeho bývalého prezidenta Václava Havla způsobem, který jsme vymysleli před čtyřmi lety. Odneseme srdce, které symbolizuje vše dobré, co našemu národu předal, na Hrad, kde podle nás teď to srdce chybí,“ řekl ČTK krátce před začátkem organizátor Jiří Bareš.

Lidé s sebou měli i další, menší srdce, Havlovy fotografie, ale také české či tibetské vlajky. Doprovázelo je několik policistů. Cestou zpívali českou i slovenskou státní hymnu. Mnozí si vyhrnuli nohavice na památku proslulého Havlova módního prohřešku při první prezidentské inauguraci.

U Masarykovy sochy promluvili například bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), režisérka Olga Sommerová nebo tlumočník Hayato Okamura (KDU-ČSL). „Měl jsem tu čest pana prezidenta osobně znát, protože jsem v té době pracoval jako tajemník kardinála (Miloslava) Vlka, se kterým se pan prezident často setkával. Vždy jsem si vážil toho, že dokázal přinášet osobní oběti tomu, o čem byl přesvědčený. Nebyl to člověk frází a prázdných floskulí,“ řekl Herman.

„Na Pražském hradě se během 100 let české státnosti vystřídalo 11 prezidentů. Jen dva z nich byli demokraté a opravdoví muži: Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel,“ poznamenala Sommerová.

Havel zemřel 18. prosince 2011 na chalupě na Hrádečku. Letos by se dožil 82 let. Dramatik a někdejší disident patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem.

Lidé si Havla dnes připomínali také například na pražském Jungmannově náměstí, kde ze zapálených svíček vytvořili srdce a předčítali úryvky z jeho literárních děl. Vystoupila také řada osobností, mimo jiné kněz Tomáš Halík. V 18:00 se za Havla uskutečnila mše v kostele Panny Marie Sněžné.

Z Havlových děl se dnes večer četlo také v divadle Alfred ve dvoře v Praze 7 nebo u lavičky Václava Havla v Hradci Králové. Lidé také zapalovali svíčky u jeho chalupy na Hrádečku, kde zemřel.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…