Zimnice, horečka, zvracení... Další smrtící virus z Číny. A v Hongkongu přituhlo

3. 2. 2020 7:45

Nejen koronavirus sužuje Čínu. V provincii Chu-nan, která sousedí s provincií Chu-pej, do které spadá i nakažený Wu-chan, se objevila ptačí chřipka. Zatím podlehlo 4 500 tisíce kuřat, dalších 18 000 bylo vybito, aby se předešlo nákaze dalších. V Hongkongu už personál nemocnic požaduje totální uzavření hranic s pevninskou Čínou a hrozí stávkou doktorů a sester. Ale v Japonsku už se prý podařilo virus izolovat, takže může začít práce na vývoji vakcíny.

Zimnice, horečka, zvracení... Další smrtící virus z Číny. A v Hongkongu přituhlo
Foto: Repro Youtube
Popisek: Varování čínské sestry ohledně infekce koronavirem
reklama

Čína zřejmě přitahuje neštěstí. Kromě koronaviru se totiž k nemocem, které Čínu sužují, přidala i ptačí chřipka H5N1. Jak informovalo čínské ministerstvo zemědělství a venkova, v provincii Chu-nan podlehlo nemoci čtyři a půl tisíce kuřat a aby se nákaza nešířila, bylo dalších 18 000 vybito.

Anketa

Bojíte se čínského koronaviru?

26%
74%
hlasovalo: 1788 lidí

Jak vyplývá z dat Světové zdravotnické organizace, od roku 2003 na ptačí chřipku zemřelo 455 lidí. Je ovšem nutné dodat, že k drtivé většině nakažení došlo v Asii a z evropských zemí (pokud dodržujeme geografickou definici Evropy) pouze v Turecku, kde v období mezi roky 2003–2009 došlo k nakažení 12 lidí a 4 úmrtím.

O propuknutí této nemoci informoval i analytik Štěpán Kotrba: „Další smrtící virus nalezený v Číně. V čínské provincii Hunan, na jihu sousedící s provincií nakaženou koronavirem, bylo hlášeno ohnisko ptačí chřipky A/H5N1. Podle místních úřadů bylo na jedné z místních farem v okrese Shuangqing ve městě Shaoyang nakaženo a zemřelo více než 4 tisíc kuřat brojlerů. Následně bylo zabito 17,8 tisíc ptáků – aby se zabránilo šíření infekce.“

Anketa

Chcete, aby Hana Lipovská byla zvolena členkou Rady ČT?

97%
3%
hlasovalo: 14181 lidí

Dodal, že přenos nemoci z ptáků na člověka je možný. „Začíná zimnicí, horečkou až 38 stupňů Celsia, bolestí svalů a hlavy, bolestmi v krku, opakovaným zvracením. Po 2–3 dnech se objeví mokrý kašel, často s příměsí krve, dušností. Potom se mohou objevit potíže s dýcháním. Poškození jater, ledvin a mozku je možné.

Ptačí chřipka má neobvykle agresivní průběh s rychlým zhoršením a vysokou úmrtností. 235 potvrzených případů AI zachycených od září 2006 do srpna 2010 mělo průměrnou úmrtnost 56 % (132/235) – od 28 % (27/98) v Egyptě po 87 % (71/82) v Indonésii. Kmen A/H5N1 byl původcem ‚španělské‘ chřipkové pandemie v letech 1918–1919," informoval Kotrba o symptomech nemoci a její historii.

„K lidské infekci ptačí chřipkou dochází úzkým kontaktem s infikovaným živým nebo mrtvým ptákem. Můžete také onemocnět po jídle masa a vajec nemocných ptáků bez dostatečného tepelného ošetření,“ pravil ještě Kotrba.

Co se týče koronaviru, v Hongkongu, který je součástí Číny ale v mnoha ohledech má autonomii, došlo ke stávkám. Stávkuje personál nemocnic, a to za to, aby hranice s Čínou byla kompletně uzavřena. Jak informovala britská BBC, vláda Hongkongu už zrušila vlakové spoje a trajekty mezi Hongkongem a zbytkem Číny, ale stávkující požadují úplné uzavření hranic. Zatím bylo v Hongkongu zjištěno 15 případů koronaviru.

„Pokud nedojde k úplnému uzavření hranic, nebude dost lidí, ochranných pomůcek a karanténních oddělení na boj s epidemií,“ řekla Winnie Yuová, nově zvolená šéfka nemocničních odborů. Zatím stávkoval jen personál, který není nezbytně nutný k chodu nemocnice, nicméně dle odborů se lékaři a sestry přidají, pokud jejich požadavek nebude vyslyšen.

Z dobrých zpráv, podle japonského serveru Japan Times se japonským vědcům z Národního institutu pro nakažlivé choroby podařilo kultivovat a izolovat virus z nakaženého člověka v Japonsku. Izolovaný virus se prý na 99,9 % shoduje s genetickou informací, kterou zveřejnila čínská vláda a zatím u něj nedošlo k žádné mutaci, která by zvyšovala infekčnost nebo toxicitu. Díky izolovanému viru se nyní institut může pustit do vývoje vakcíny a léků proti koronaviru stejně tak jako do výroby testovacích souprav, které zjistí přítomnost viru.

Fotogalerie: - Čínské švadlenky

V čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang jsme...
Textilní továrna u Kašgaru stojí přímo na konci ve...
Dívka při hodině šití v centru průpravy profesních...
V textilní továrně v jedné z vesnic u Kašgaru
V další textilce u Kašgaru
V další textilce u Kašgaru


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor: Jsme na hraně. Ti, co se nakazí tento týden, nechtěl bych být mezi nimi... Raději pozorně čtěte

7:08 Profesor: Jsme na hraně. Ti, co se nakazí tento týden, nechtěl bych být mezi nimi... Raději pozorně čtěte

„Lidé stále nepřizpůsobili své chování tomu, jak vážná situace je. Za chvíli pochopíme, že je to pot…