Zimnice, horečka, zvracení... Další smrtící virus z Číny. A v Hongkongu přituhlo

03.02.2020 7:45

Nejen koronavirus sužuje Čínu. V provincii Chu-nan, která sousedí s provincií Chu-pej, do které spadá i nakažený Wu-chan, se objevila ptačí chřipka. Zatím podlehlo 4 500 tisíce kuřat, dalších 18 000 bylo vybito, aby se předešlo nákaze dalších. V Hongkongu už personál nemocnic požaduje totální uzavření hranic s pevninskou Čínou a hrozí stávkou doktorů a sester. Ale v Japonsku už se prý podařilo virus izolovat, takže může začít práce na vývoji vakcíny.

Zimnice, horečka, zvracení... Další smrtící virus z Číny. A v Hongkongu přituhlo
Foto: Repro Youtube
Popisek: Varování čínské sestry ohledně infekce koronavirem
reklama

Čína zřejmě přitahuje neštěstí. Kromě koronaviru se totiž k nemocem, které Čínu sužují, přidala i ptačí chřipka H5N1. Jak informovalo čínské ministerstvo zemědělství a venkova, v provincii Chu-nan podlehlo nemoci čtyři a půl tisíce kuřat a aby se nákaza nešířila, bylo dalších 18 000 vybito.

Anketa

Bojíte se čínského koronaviru?

26%
74%
hlasovalo: 1770 lidí

Jak vyplývá z dat Světové zdravotnické organizace, od roku 2003 na ptačí chřipku zemřelo 455 lidí. Je ovšem nutné dodat, že k drtivé většině nakažení došlo v Asii a z evropských zemí (pokud dodržujeme geografickou definici Evropy) pouze v Turecku, kde v období mezi roky 2003–2009 došlo k nakažení 12 lidí a 4 úmrtím.

O propuknutí této nemoci informoval i analytik Štěpán Kotrba: „Další smrtící virus nalezený v Číně. V čínské provincii Hunan, na jihu sousedící s provincií nakaženou koronavirem, bylo hlášeno ohnisko ptačí chřipky A/H5N1. Podle místních úřadů bylo na jedné z místních farem v okrese Shuangqing ve městě Shaoyang nakaženo a zemřelo více než 4 tisíc kuřat brojlerů. Následně bylo zabito 17,8 tisíc ptáků – aby se zabránilo šíření infekce.“

Anketa

Chcete, aby Hana Lipovská byla zvolena členkou Rady ČT?

97%
3%
hlasovalo: 14103 lidí

Dodal, že přenos nemoci z ptáků na člověka je možný. „Začíná zimnicí, horečkou až 38 stupňů Celsia, bolestí svalů a hlavy, bolestmi v krku, opakovaným zvracením. Po 2–3 dnech se objeví mokrý kašel, často s příměsí krve, dušností. Potom se mohou objevit potíže s dýcháním. Poškození jater, ledvin a mozku je možné.

Ptačí chřipka má neobvykle agresivní průběh s rychlým zhoršením a vysokou úmrtností. 235 potvrzených případů AI zachycených od září 2006 do srpna 2010 mělo průměrnou úmrtnost 56 % (132/235) – od 28 % (27/98) v Egyptě po 87 % (71/82) v Indonésii. Kmen A/H5N1 byl původcem ‚španělské‘ chřipkové pandemie v letech 1918–1919," informoval Kotrba o symptomech nemoci a její historii.

„K lidské infekci ptačí chřipkou dochází úzkým kontaktem s infikovaným živým nebo mrtvým ptákem. Můžete také onemocnět po jídle masa a vajec nemocných ptáků bez dostatečného tepelného ošetření,“ pravil ještě Kotrba.

Co se týče koronaviru, v Hongkongu, který je součástí Číny ale v mnoha ohledech má autonomii, došlo ke stávkám. Stávkuje personál nemocnic, a to za to, aby hranice s Čínou byla kompletně uzavřena. Jak informovala britská BBC, vláda Hongkongu už zrušila vlakové spoje a trajekty mezi Hongkongem a zbytkem Číny, ale stávkující požadují úplné uzavření hranic. Zatím bylo v Hongkongu zjištěno 15 případů koronaviru.

„Pokud nedojde k úplnému uzavření hranic, nebude dost lidí, ochranných pomůcek a karanténních oddělení na boj s epidemií,“ řekla Winnie Yuová, nově zvolená šéfka nemocničních odborů. Zatím stávkoval jen personál, který není nezbytně nutný k chodu nemocnice, nicméně dle odborů se lékaři a sestry přidají, pokud jejich požadavek nebude vyslyšen.

Z dobrých zpráv, podle japonského serveru Japan Times se japonským vědcům z Národního institutu pro nakažlivé choroby podařilo kultivovat a izolovat virus z nakaženého člověka v Japonsku. Izolovaný virus se prý na 99,9 % shoduje s genetickou informací, kterou zveřejnila čínská vláda a zatím u něj nedošlo k žádné mutaci, která by zvyšovala infekčnost nebo toxicitu. Díky izolovanému viru se nyní institut může pustit do vývoje vakcíny a léků proti koronaviru stejně tak jako do výroby testovacích souprav, které zjistí přítomnost viru.

Fotogalerie: - Čínské švadlenky

V čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang jsme...
Textilní továrna u Kašgaru stojí přímo na konci ve...
Dívka při hodině šití v centru průpravy profesních...
V textilní továrně v jedné z vesnic u Kašgaru
V další textilce u Kašgaru
V další textilce u Kašgaru


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…