Zimola Nečasovi: Chceme záruku, že nezprivatizujete Budvar

06.02.2012 16:42

Jihočeský hejtman Jiří Zimola chce od premiéra Petra Nečase záruku, že nebude privatizován Budvar. Podle Zimoly, který je členem dozorčí rady známého budějovického pivovaru, úvahy o odvolání jeho dlouholetého ředitele Jiřího Bočka směřují k prodeji státního podniku. Pokud Nečas záruku nedá, Zimola hodlá prosadit návrh zákona, který Budvar privatizovat zakáže.

Zimola Nečasovi: Chceme záruku, že nezprivatizujete Budvar
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola

Spekulace kolem Budvaru minulý týden rozvířil článek v Hospodářských novinách (HN) o Bendlově údajném záměru odvolat Bočka. Důvodem jsou prý například vleklé spory Budvaru o známku Budweiser Bier s americkým pivovarem Anheuser Busch. Místopředseda ČSSD Michal Hašek poté vyzval k nezávislému auditu a vyslovil obavu z toho, že "kmotři ODS se snaží Budvar nejdříve ovládnout, potom možná podojit a následně také zprivatizovat".

Bendl podobná tvrzení odmítl. "Od roku 2003 zakladatel nekontroloval hospodaření Budvaru," řekl a dodal, že úvahy o záměru pivovar zprivatizovat jsou nesmysl. "Chci zkontrolovat hospodaření v organizaci, kterou spravuje ministerstvo zemědělství," řekl minulý týden ČTK. Ministerstvo nařídilo v Budvaru audit, jeho výsledky mají být v březnu.

Chtějí dokončit, co se Topolánkovi nepodařilo

Zimola se o osud pivovaru obává. "Bohužel jsem přesvědčen o tom, že personální rošády, o kterých média informovala, jsou vyvolány potřebou dokončit to, co se nepodařilo vládě Mirka Topolánka. Tedy potřebou dokončit privatizaci Budvaru," řekl. Privatizace Budvaru by podle Zimoly poškodila české hospodářství. "Nemám pocit, že jsme natolik bohatí, že se dobře prosperujících firem můžeme lehkovážně zbavovat. Toto si musí uvědomit i česká vláda a zastavit jakékoliv kroky směřující k privatizaci, jejíž první etapu vidím v personálních změnách ve vedení pivovaru," řekl hejtman.

Pokud Nečas nezaručí, že se Budvar prodávat nebude a když neuspěje ani návrh zákona o zakázání privatizace pivovaru, Zimola hodlá aspoň vypsat krajské referendum. V něm by se lidé mohli vyjádřit k privatizaci pivovaru. Zimola si prý uvědomuje, že referendum by nemělo žádný vliv na případné rozhodnutí o prodeji. "Ale považoval bych za nutné, aby vláda věděla, co si o tom lidé v kraji myslí," uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

18:55 Horáček odhalil pikantnosti ze zákulisí prezidentské kampaně: Na velkoplošnou obrazovku s Drahošem se díval jeden člověk. Vítačka Vášáryová nám ubírala hlasy...

REPORTÁŽ Máme na víc. Předpremiéru dokumentu s tímto názvem, o posledních prezidentských volbách, vi…