Zítra Merkelová. Ale ještě před schůzkou s ní měl Miloš Zeman nevšední zážitek

20.09.2018 13:24

FOTO Prezident Miloš Zeman je na oficiální návštěvě v Německu. Ve čtvrtek se pomyslně vydal po stopách svého oblíbence Winstona Churchilla. S delegací totiž zavítal do Postupimi na zámek Cecilienhof, kde se konala slavná poválečná konference.

Zítra Merkelová. Ale ještě před schůzkou s ní měl Miloš Zeman nevšední zážitek
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na zámku Cecilienhof v německé Postupimi

Oficiální program své návštěvy Spolkové republiky Německo zahájil český prezident v Postupimi nedaleko Berlína. Zdejší zámek Cecilienhof byl v létě 1945 dějištěm známé Postupimské konference. Účastnila se jí tzv. Velká trojka, tedy sovětský vůdce Josif Stalin, americký prezident Harry Truman a britský premiér Winston Churchill. Posledně jmenovaný patří k velkým oblíbecům Miloše Zemana, který ho často cituje a uznává ho.

U brány Cecilienhofu v Postupimi vítal prezidenta Zemana a jeho manželku Ivanu braniborský ministerský předseda Dietmar Woidke. Miloš Zeman obdivoval jeho tělesnou výšku, Woidke má bezmála dva metry. Politici na toto téma vzájemně vtipkovali.

Prezident premiérovi později během přechodu do zámku říkal, že má v Německu dva skutečné přátele. Exkancléře Gerharda Schrödera a někdejšího eurokomisaře Güntera Verheugena. Oběma v minulosti prezident udělil vysoké české státní vyznamenání.

„Další dva přátele mám také v Rakousku. Heinze Fischera (bývalého prezidenta, pozn. red.) a Franze Vranitzkého (bývalý kancléř, pozn. red.),” dodal Miloš Zeman.

V Postupimi zůstane prezident republiky s manželkou a delegací do odpoledne, s premiérem Braniborska absolvuje pracovní oběd a poté se vrátí do Berlína. Navečer Miloš Zeman promluví na setkání s elitou německé podnikatelské sféry. Mezi účastníky bude například šéf koncernu Volkswagen, předseda představenstva Siemensu či šéfové německých průmyslových svazů a organizací.

Hlavní program čeká Miloše Zemana v pátek, kdy bude s vojenskými poctami přijat spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a odpoledne bude jednat s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

19:02 „Že prý máme poslouchat EU!“ Babiš shrnul brutální týden. A šokoval na téma Milionu chvilek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš sepsal další „Čau lidi“. Zdůraznil, že v Česku existují lidé, kteří Babiš…