Zítra soud rozhodne o „estébáctví" Andreje Babiše. Hovoří odborník...

25.06.2014 11:12

„Rozumím Andreji Babišovi, že se necítí být agentem ve smyslu někoho, kdo v 50. letech založil na podnět StB protistátní skupinu a pak všechny ty lidi zavřeli a on z té skupiny vypadl,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny historik a expert na StB Radek Schovánek. Zároveň však uvádí, že těch, kteří byli evidováni a ve skutečnosti nespolupracovali, je minimum.

Zítra soud rozhodne o „estébáctví" Andreje Babiše. Hovoří odborník...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš a jeho náměstek Lukáš Wagenknecht představili dosavadní výsledky prověrky hospodaření resortů hnutí ANO

Den před pravděpodobně posledním soudním líčením v Bratislavě o výmazu Andreje Babiše z registru spolupracovníků StB přinášejí LN rozhovor s expertem na komunistickou Státní bezpečnost Radkem Schovánkem.

Šanci Andreje Babiše dosáhnout výmazu z registrace prý Schovánek nedovede odhadnout. „Z mého pohledu je nicméně většina podobných kauz jasných. Lidí, kteří byli evidováni, a přesto nespolupracovali, je minimum,“ říká.

Radek Schovánek vystupoval u soudu jako svědek a uvedl, že prý soudy u těchto případů zdaleka neposoudí všechny dostupné důkazy a že řada vědomých spolupracovníků tak byla očištěna neprávem.

Podle experta by se při lustracích mělo postupovat důkladněji. Ministerstvo vnitra a Archiv bezpečnostních složek se prý většinou při lustraci podívají do registrů, které mají k dispozici a pokud tam ten člověk nějak prochází, tak to dají k soudu, ale to prý není hloubkové šetření. „Typický agenturní svazek byl vytvořen ve čtyřech kopiích, stačí, když najdete tu, která se zachovala. Díky duplikátům dokážete rekonstruovat i svazky, které byly zničené. Jsem hluboce přesvědčen, že takto lze rekonstruovat nějakých šedesát nebo sedmdesát procent skartovaných svazků,“ říká Schovánek. Jenže tak se u soudů prý nepracovalo a ve většině případů se provedla pouze obyčejná lustrace. „Ministerstvo vnitra i ABS provedly jenom obyčejnou lustraci, vzaly řádek z registru svazků, blokační kartu a s tímto šly k soudu. A ten člověk pak říká: `Ano, oni za mnou chodili, já jsem jim ale nic neříkal.` Pokud neprovedete hloubkové šetření, tak informace nedostanete,“ vysvětluje Schovánek slabé místo procesu.

Pokud se necháváte někým úkolovat, není podpis spolupráce vůbec důležitý

LN zajímalo, jaká je jistota, že člověk byl agentem, když chybí podepsaný závazek. „Každý případ spolupráce je jiný. Rozumím Andreji Babišovi, že se necítí být agentem ve smyslu někoho, kdo v 50. letech založil na podnět StB protistátní skupinu a pak všechny ty lidi zavřeli a on z té skupiny vypadl,“ řekl Schovánek.

„Babiš byl komunista, člen Svazu československo-sovětského přátelství. Pracoval v podniku zahraničního obchodu, kde spolupracovali prakticky všichni, jinak by tam nemohli být nebo by nemohli jezdit do zahraničí. On to nepovažoval za nic nemorálního. Zatím jsme našli jen záznam, že podal informaci o podplácení, to není nic zavrženíhodného. Na druhou stranu, pokud se necháváte někým úkolovat, není podpis spolupráce vůbec důležitý. Dotyčný měl totiž jediný cíl, aby člověk byl kompromitovaný ve chvíli, kdy po něm StB bude chtít, aby udělal něco, co on udělat nechce,“ vysvětloval v LN Radek Schovánek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rusko utáhlo kohouty, nefouká a k tomu Green Deal. Hodně děsivá předzvěst: Každý třetí Čech...

18:45 Rusko utáhlo kohouty, nefouká a k tomu Green Deal. Hodně děsivá předzvěst: Každý třetí Čech...

„Tenhle socialismus nemá chybu!“ Ekonom Kovanda ztrhal hospodářskou politiku Evropské unie. Green De…