Zjistili jsme, co stálo na počátku kauzy Čapí hnízdo. Vyšetřovateli nabídli ochranku. Ten odmítl

14.11.2017 17:50

Je to už tři čtvrtě roku, co policie začala oficiálně vyšetřovat jednu z nejvýbušnějších politických kauz v novodobé historii České republiky – Čapí hnízdo. Příběh odstartovalo trestní oznámení, které podal jistý Tomáš Kapler z Prahy e-mailem na policii 14. září 2015. V oznámení vycházel z práce novinářů, sám žádné konkrétní zjištění nepřinesl.

Zjistili jsme, co stálo na počátku kauzy Čapí hnízdo. Vyšetřovateli nabídli ochranku. Ten odmítl
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Čapí hnízdo

Anketa

Co říkáte na to, že ČSSD vyloučila Jakuba Patočku?

hlasovalo: 6690 lidí
„Z novin jsem se dočetl o podivných machinacích při stavbě objektu Farma Čapí hnízdo, na kterou byla získána dotace z fondů EU, ačkoliv investor byl méně než dva roky předtím součástí firmy s obratem překračujícím jednu miliardu korun, a tudíž neměl na přidělení dotace z ROP Střední Čechy nárok. Domnívám se, že tak mohlo dojít k dotačnímu podvodu a trestnému činu poškození finančních zájmů Evropských společenství, a mělo by to tak být vyšetřeno,“ napsal v e-mailu, jehož text ParlamentníListy.cz získaly z bezpečnostních kruhů.
 
„Zároveň vzhledem k tomu, že majitelem této firmy je/byl současný ministr financí, považuji za důležité, aby se tímto podezřením nezabýval Finanční analytický útvar MF, který obvykle afaik dotační podvody řeší, ale aby byla celá záležitost řešena mimo struktury napojené na tohoto ministra a jeho stranu,“ stojí dále v textu oznámení. Termín afaik, který autor v textu použil, je chatovací zkratkou a znamená „pokud je mi známo“ či „pokud se nepletu“. Zmiňované trestní oznámení asi nemělo pro policii takovou váhu, protože si ho přehazovala mezi jednotlivými složkami.
 
 
Jenže koncem listopadu 2015 doputovalo na policejní Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality jiné trestní oznámení. V jeho záhlaví stojí, že bylo sepsáno 24. listopadu v Olbramovicích, tedy ve vesnici, vedle níž farma Čapí hnízdo leží. Jeho autor se nepodepsal, ale dopodrobna uvedl, jaké transakce se kolem výstavby Čapího hnízda a žádostí o padesátimilionovou dotaci odehrály. Autor oznámení také uvedl, že pozemek patřil firmě Imoba, která je součástí holdingu Agrofert. Nebo že za půjčku 350 milionů korun u banky HSBC na rekonstrukci devadesátihektarového areálu ručil v té době Agrofert patřící českému miliardáři Andreji Babišovi. Tím dokládal, že nejde o malý projekt malé firmy, ale že za vším stojí právě firma tehdejšího ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše Agrofert. Do jejíhož holdingu ostatně farma Čapí hnízdo ještě pod původním jménem patřila.
 
 
Oznamovatel také poukázal na to, že v letech 2007 a 2008, šlo o období, kdy byla žádost o padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo řešena, neměla společnost žádné zaměstnance ani obrat. „Na dotaci neměla nárok ani po účelovém oddělení od koncernu Agrofert, protože byla předtím dva roky jeho součást,í a i tím se dostala do rozporu s evropskou definicí střední firmy,“ stojí v textu. Autor trestního oznámení také vyjmenoval všechny lidi z Agrofertu, spřízněných firem, samosprávy a regionální rady a monitorovacího výboru ROP Střední Čechy, kteří by mohli být za možný dotační podvod odpovědní. Z okruhu vyjmenovaných lidí se později rekrutovala skupina jedenácti lidí, kteří byli kvůli Čapímu hnízdu obviněni.
 
 
„Vendeta ze strany největší holdingové společnosti v ČR a zejména perzekuce ze strany úřadů a bezpečnostního aparátu státu je v tomto případě více než očekávatelná. Dále mě k tomuto rozhodnutí vede i skutečnost, že významný podíl mediálního trhu v ČR je ve vlastnictví či pod přímým vlivem výše uvedené skupiny a je snadné si představit i tzv. mediální lynč nepohodlných osob. Obava o vlastní osud i osud osob blízkých v tuto chvíli proto převážila nad osobním hrdinstvím a statečností,“ odůvodnil autor trestního oznámení důvod, proč jej nepodepsal.

Odmítl ochranku

Stále ještě ne oficiálně zahájený případ posléze ještě putoval po linii policie a státního zastupitelství. Až skončil na pražské hospodářské kriminálce. Případ dostal na starost vyšetřovatel Pavel Nevtípil. Úkony trestního řízení oficiálně zahájil 5. ledna 2016. Vyšetřovat začal dotační podvod a poškození zájmů Evropské unie. „V době od 29. 2. 2008 do 20. 8. 2008 mohl být neznámým pachatelem spáchán v obci Praha zvlášť závažný zločin dotační podvod a poškození finančních zájmů Evropské unie,“ stojí v záznamu o zahájení úkonů trestního řízení, které ParlamentníListy.cz z bezpečnostních kruhů také získaly.
 
V „zahájení“ Nevtípil popsal, co konkrétně se mělo odehrát, a začal shánět důkazy. Vše vyvrcholilo vznesením obvinění vůči jedenácti osobám krátce před volbami do Poslanecké sněmovny. Protože měli dva z nich, Andrej Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnekposlaneckou imunitu, musel Nevtípil požádat zákonodárný sbor o jejich vydání. Ten tak učinil. Nicméně proto, že se oba do sněmovny dostali i po říjnových volbách, bude muset o jejich vydání zažádat Nevtípil znovu. Apel na jejich vydání už ale nebude tak silný jako před volbami, kdy politici o vydání sami žádali. Klíčový bude také přístup státních zástupců, a to ať dozorových z pražského Městského státního zastupitelství, tak dohledových z Vrchního státního zastupitelství v Praze, do jejichž dosahu kauza Čapí hnízdo také patří a mají v právních krocích silnější slovo než vyšetřovatel. Když vyšetřování Čapího hnízda spělo do finiše, objevila se řada indicií o tlacích na vyšetřovatele Nevtípila. V jedné z prostor pražské hospodářské kriminálky bylo před časem dokonce nalezeno odposlouchávací zařízení. V samotném závěru byla detektivovi dokonce nabídnuta ochranka. „Na základě vyhodnocení byla vyšetřovateli Nevtípilovi nabídnuta ochranka, on ji ale odmítl,“ sdělily ParlamentnímListům.cz dva zdroje z bezpečnostní komunity.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Láďa Vízek rozstřelil Piráty. Natvrdo v TV, až se přidali i další

20:50 Láďa Vízek rozstřelil Piráty. Natvrdo v TV, až se přidali i další

„V zájmu záchrany planety jsme se dobrovolně rozhodli snížit životní úroveň naší země,“ podoktl publ…