Zkušený rozvědčík Polreich obsáhle pohovořil o vztahu Čechů k Rusku. I Havel mu prý chtěl pomáhat, než ho chlapci kolem něj zpracovali

03.04.2015 19:42

Bývalý zpravodajec a diplomat Miroslav Polreich v rozhovoru pro Literárky poukázal na to, že rusofobie je v České republice poměrně novým fenoménem. Po revoluci jsme se prý zprvu vyznačovali spíše antiamerikanismem, který údajně semlel i Václava Havla.

Zkušený rozvědčík Polreich obsáhle pohovořil o vztahu Čechů k Rusku. I Havel mu prý chtěl pomáhat, než ho chlapci kolem něj zpracovali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Polreich

Pojednání o rusofobii začal Polreich poukázáním na absurdnost obviňování Ruska z novoimperiálních tendencí v souvislosti s anexí Krymu. „Krym přece také patřil Osmanské říši či Řecku. Je to absurdní, pokud ovšem nemají agitátoři na mysli, že by měly USA vrátit Aljašku. A to nezmiňuji, že Krym přešel k Ukrajině ne tak dávno, a navíc rozhodnutím komunistické strany, bez ohledu na skladbu a vůli obyvatel,“ vysvětloval Polreich.

Následně se bývalý zpravodajec pustil do rozboru českých fobií. Poukázal na to, že naším prvním nepřítelem po revoluci nebylo Rusko, nýbrž Spojené státy americké.

Polreich uvádí, že po rozpadu bipolárního světa, kdy docházelo k mezinárodní spolupráci velmocí a masivnímu odzbrojování, se objevila myšlenka podporovaná USA, že by bezpečnostní otázky měly přejít od NATO k Organizaci pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE). Proti tomu se ale dle Polreicha postavili lidé bez odpovědnosti a nízké inteligence, kteří vyžadují atmosféru nedůvěry a nepřítele, bez kterého nemohou žít. A vypukla daší vlna antiamerikanismu, která se nevyhnula ani Praze.

Havel, který prý zprvu prohlašoval, že pokud USA chtějí pomoci Československu, měly by pomoci předně Sovětskému svazu, nebo doporučoval zrušit vojenské bloky, brzy narazil u „hochů“, kteří ho na Hradě obklopili. „Všichni je známe a jejich postoje. Dodnes otravují. Havel byl snadno manipulovatelný a nastoupila teorie bezpečnostního vakua (!) a silná protiamerická kampaň,“ popisoval Polreich.

Celý rozhovor k přečtení ZDE

Havel prý následně v mezinárodních médiích dokonce označil USA za zrádce kvůli jejich postoji k NATO a BIS údajně přispěchala s informacemi, že Clinton je agent KGB školený v Praze. Američané přesto od své linie spolupráce s Ruskem necouvli, a proto prý přišla německá „záchrana“ podporou rozpadu Jugoslávie. Ale až mediální kampaň vrcholící smyšleným masakrem v kosovském Račaku údajně vedla ke změně amerického stanoviska. Rozhodující roli zde dle Polreicha hrála mezinárodní média, ale i naši „hoši“.

Teprve poté dle bývalého zpravodajce nastoupila rusofobie – nový nepřítel. „Vzpomeňme na kampaň pod vedením ministra vnitra Jana Rumla, že z Ruska po otevření hranic odejde do Československa 10 až 15 milionů obyvatel. Už byly připraveny záchytné koridory a odpovídající protiruská kampaň. Nemusím argumentovat dál,“ uvedl Polreich.

V podstatě na obdobných motivech kampaň dle jeho soudu pokračuje do dnešních dnů, a to v takové absurditě, že nám prý hrozí nová agrese. Kupodivu tuto masáž prý naši občané moc neberou.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

12:01 „Kemr“ do tváře. Jsi fašista! Strkanice, Milion chvilek, urážky. Na akci klimaaktivistů dorazilo i několik odpůrců. Takhle dopadli

„Jste fašista!“ spustil účastník akce Fridays for Future, s plackou Milion chvilek pro demokracii, n…