Zlá čísla. Volný pád ekonomiky pokračuje

02.10.2020 14:31

První nouzový stav v letošním roce skončil v průběhu měsíce května a čeští podnikatelé dostali v závěru května a v červnu šanci znovu se nadechnout. Jenže to nestačilo. Česká ekonomika se významně propadla i ve druhém čtvrtletí. Čísla nejsou příznivá.

Zlá čísla. Volný pád ekonomiky pokračuje
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Data Českého statistického úřadu ukazují, že se česká ekonomika i ve druhém čtvrtletí výrazně propadla. V mezičtvrtletním srovnání je to 8,7 procenta, meziročně o 10,9 procenta. Jde o nejhorší čísla v moderní historii našeho státu. Na neveselá data upozornila ČTK.  

Průmysl se v první vlně rozvolňování začal opět stavět na nohy, ale spotřeba domácností poklesla a to české ekonomice nepomohlo.

„Výsledkem výrazného poklesu výdajů domácností a mírného růstu příjmů proti předchozímu čtvrtletí byla historicky nejvyšší míra úspor, a to 18,5 procenta," uvedl ČSÚ. Průměrný měsíční příjem se v meziročním srovnání propadl o téměř 7,5 procenta na zhruba 34 tisíc korun.

Ve třetím čtvrtletí se očekává, že propad bude pokračovat, ale už by nemusel být tak výrazný jako v uplynulých dvou čtvrtletích. K oživení ekonomiky ale dojde nejdříve až v příštím roce. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…