Zlá stařena. Tomáš Halík sdělil hororový zážitek z kostela

05.04.2021 12:31

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, neboť věřícím připomínají, že smrtí nic nekončí, jelikož po smrti Ježíšově přišlo jeho zmrtvýchvstání. Kněz Tomáš Halík u této příležitosti zavzpomínal na svůj nejhororovější zážitek, který zažil jako kněz. Stalo se to před 27 lety...

Zlá stařena. Tomáš Halík sdělil hororový zážitek z kostela
Foto: Repro Youtube
Popisek: Kněz Tomáš Halík při kázání v kostele Sv. Salvátora
reklama

Profesor Tomáš Halík se rozhodl s věřícími podělit o jednu ze svých životních zkušeností.

Anketa

Jste pro okamžité otevření restaurací?

43%
57%
hlasovalo: 16948 lidí

„Moji milí, nejprve něco na odlehčení,“ začal s tím, že v minulosti bývalo zvykem, že v čase Velikonoc se kněží s věřícími dělili už od středověku o všelijaké příhody, aby po půstu své věřící poněkud rozveselili. Halík se rozhodl vytáhnout svůj nejhororovější zážitek.

„Vzpomněl jsem si na nejhororovější zážitek za dobu mého třicetiletého působení v tomto kostele. Když jsem asi před 27 lety na velikonoční neděli přišel před mší, tak jsem zjistil, protože před tím byla veliká slavná noční bohoslužba se křtem mnoha mladých dospělých lidí, že všichni ministranti lehli popelem. Nikdo nepřišel,“ vyprávěl kněz.

Nepřišel prý ani varhaník a farní asistentka Halíkovi sekla s prací.

„Naše tehdejší farní asistentka, která celou noc vyplňovala potvrzení o křtu, tak protože jí skočila pod nohy myš, tak podala výpověď,“ pravil v kázání Halík. „A ještě stačila mně říct, že volala policie, že o Velikonocích obchází pražskými kostely šílená stařena, která na Zelený čtvrtek nafackovala u oltáře knězi u sv. Kříže a přemohla čtyři policajty, kteří ji přišli pacifikovat. A nakonec volala, že půjde k Nejsvětějšímu Salvátoru,“ řekl v kázání Halík s poukazem na Kostel Nejsvětějšího Salvátora, kde po celá ta léta působí.

A Halík si najednou všiml, že ona „šílená stařena“ už do kostela dorazila.

„Když jsem šel k oltáři bez ministrantů a bez hudby, tak „šílená stařena“ seděla v první lavici. A já jsem si říkal, že to asi bude to dokonalé veselí. Nafackovala prý tomu knězi, že špatně slouží. Mně nenafackovala, tak jsem asi sloužil dobře,“ zasmál se Halík.

V následném kázání shrnul poselství základní poselství modlitby Otčenáš. „Tato modlitba nás učí, že každý člověk je naším bratrem nebo sestrou."

Poté si položil otázku, kde vlastně dnes najdeme „Živého Krista". Nad tím bychom se podle Halíka měli zamyslet právě o Velikonocích. Měli bychom si podle něj uvědomit, že si Ježíš nepřeje, aby stály hradby mezi lidmi, ale aby lidé odpouštěli druhým i sobě. Přitom všem bychom měli mít na paměti, že Kristus kráčí před námi a ukazuje nám v tomto úsilí cestu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jágr není nejostřejší tužka v penále.“ Pavel Novotný ho urazil za očkování

14:37 „Jágr není nejostřejší tužka v penále.“ Pavel Novotný ho urazil za očkování

Pavel Novotný si myslí, že Jaromír Jágr není nejostřejší tužka v penále. Starostovi Řeporyjí vadí to…