Zlaté padáky na pranýři. Podle Okamury by někteří zasloužili spíš napráskat

11.10.2013 13:20 | Zprávy

Manažeři státních či polostátních firem mají velkou odpovědnost a měli by činit také závažná rozhodnutí. Tomu odpovídá jejich finanční ohodnocení a odstupné v případě, že o své místo přijdou. O zlatých padácích slyšel nejeden občan. Server Lidovky.cz se ptal předsedů stran, jak velký „zlatý padák“ považují za ještě přiměřený. Nejtvrdší byl senátor Tomio Okamura z hnutí Úsvit přímé demokracie. Některým manažerům by nejraději napařil výprask a splácení nadělaných dluhů.

Zlaté padáky na pranýři. Podle Okamury by někteří zasloužili spíš napráskat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura při předvolebním mítinku v KD Krakov

Někdejší generální ředitel Českých drah Petr Žaluda si po svém vyhazovu přišel na odstupné v podobě čtyřiadvaceti platů. Předsedové stran se napříč politickým spektrem shodují, že je to odstupné přehnané a dokonce až nemravné. Vůbec nejtvrdší byl v hodnocení senátor Tomio Okamura (Úsvit přímé demokracie).

Kontrola ředitelů nestačí, varuje Filip

"Pro velkou část šéfů Českých drah bych jako adekvátní odstupné viděl veřejný výprask a doživotní splácení způsobených škod. Představte si, že do nějakého supermarketu by chodilo málo zákazníků a ten by to vyřešil tak, že zdraží veškeré své zboží a a sníží pestrost nabídky. Tedy méně za víc. Asi byste ho měli za magora. Šéfové Českých drah to ale takto dělají kontinuálně. Na pokles zákazníků reagují dalším zdražením služeb a jejich osekáním. A miliardovými investicemi do předražených nákupů. Neměli jste se mě na tohle ani ptát, protože ti gauneři patří před státního zástupce,“ zdůraznil senátor.

Vůbec nejštědřejší byl pak úřadující předseda ODS Martin Kuba. Ten by Žaludovi dopřál odstupné v podobě dvanácti platů, jež by navíc bylo podmíněno konkurenční doložkou. Andrej Babiš (ANO) zdůraznil, že odstupné musí odpovídat hospodářské výkonnosti daného podniku. Předseda SPOZ Zdeněk Štengl poukázal však také na to, že platy musí být tak vysoké, aby udržely kvalitní manažery ve službách státu. Aby je nepřetáhl soukromý sektor. Předseda ČSSD si uměl představit odstupné v podobě několika měsíčních platů a šéf komunistů Vojtěch Filip zdůraznil, že je třeba posvítit si nejen na platy ředitelů, ale také dalších úředníků, abychom se nesetkávali s tak štědrými odměnami, jaké pobírala Jana Nagyová - dnes již Nečasová.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

7:53 Na podzim selže ofenzíva Ukrajiny. Zelenskyj padne a bude konec. Nový odhad

Začínají se objevovat indicie ohledně konce konfliktu na Ukrajině. Putin dle svých slov věří, že na …