Zloba, nenávist, podkopávání demokracie, vážný trestný čin. Politici odsoudili sobotní útok na Kliniku

07.02.2016 19:02

Na včerejší žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika v Praze-Žižkově reagovala řada politiků i politických stran.

Zloba, nenávist, podkopávání demokracie, vážný trestný čin. Politici odsoudili sobotní útok na Kliniku
Foto: thinkstock.com
Popisek: Uliční nepokoje, ilustrační foto

Chalupa: Tiché mlčení k podobným útokům podkopává samotnou demokracii

Poslanec Bohuslav Chalupa (ANO) násilí jako způsob řešení celospolečenských problémů odsoudil. „V žádném případě se nelze smiřovat s tím, že standardní společenskou nebo politickou diskusi bude nahrazovat agrese jednotlivců nebo skupin prosazujících své individuální nebo jen velmi úzké skupinové zájmy bez ohledu na zájmy většiny a ve většině namířené zejména proti těm, kteří nejsou schopni se účinně bránit,“ uvedl.

Jak dodal, tolerance nebo tiché mlčení k takovému jednání podkopávají existenci samotné demokracie a paradoxně právě těch hodnot, kterých se i tito lidé nebo skupiny dovolávají.

Celý text je ZDE.

ČSSD: Násilné útoky jsou v demokracii nepřijatelné

Žhářský útok odsoudila také sociální demokracie. „Lidé mají právo vyjadřovat své názory, jakékoliv zastrašování, šíření nenávisti či dokonce násilné útoky, jako byl právě tento, jsou v demokracii nepřijatelné,“ uvedla ČSSD v prohlášení s tím, že každá fungující demokracie musí byt schopna bránit hodnoty, na kterých stojí.

„Očekáváme proto, že nyní budou důsledně a nezávisle jednat orgány činné v trestním řízení a pachatelé tohoto žhářského útoku budou co nejdříve vypátráni a postaveni před soud,“ uzavírá sociální demokracie své prohlášení.

Celý text je ZDE.

Zelení: Negativní kampaň Svobodných vůči Klinice by měla přestat

Útok ostře odsoudila také organizace Strany zelených na Praze 3. „Ať jsou jejich důvody a strachy jakékoliv, pro takové jednání neexistuje omluva,“ uvedla strana na adresu útočníků. Podle zelených je útok na aktivisty z Kliniky útokem na celou občanskou společnost.

Zelení zároveň požádali Stranu Svobodných občanů Praha 3, „aby ustala ve své negativní kampani proti centru Klinika, zejména pak v šíření lží o tom, že na Klinice přespávají ‚nelegální migranti‘ a ve strašení obyvatel Prahy 3 teroristickými útoky“. Podle zelených totiž právě tato populistická politika přispívá k rozjitřeným náladám ve společnosti. „A násilným útokům na nevinné lidi dodává zdání legitimity,“ dodávají zelení ve svém prohlášení.

Celý text je ZDE.

Dienstbier: Útok na Kliniku ukázal, kam až vede zloba a nenávist

K události se vyjádřil také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, a to na svém facebookovém profilu: „Zákeřný žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika ukázal, kam vede zloba a nenávist. Takové činy jsou v demokratické společnosti naprosto nepřijatelné,“ uvedl. Dodal k tomu, že včera večer vysílala televize známý film Schindlerův seznam. „A z možných asociací mi ještě teď běhá mráz po zádech,“ dodal.

Celý text příspěvku Jiřího Dienstbiera na jeho facebookovém profilu:

"Zákeřný žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika ukázal, kam vede zloba a nenávist. Takové činy jsou v demokratické společnosti naprosto nepřijatelné. Včera večer šel v televizi Schindlerův seznam a z možných asociací mi ještě teď běhá mráz po zádech."

Bělobrádek: Z historie máme zkušenost, že verbální útoky se snadno mění v útoky skutečné

„Pokud se prokáže, že motivem násilí skutečně byla charitativní práce, jde o vážné varování a ohrožení hodnot svobody, demokracie a humanity,“ uvedl k útoku na sociální centrum ministr Pavel Bělobrádek s tím, že sice respektuje svobodu projevu, ale odsuzuje všechny ty, kteří jakýmkoli způsobem vyzývají k násilí. „Z historie máme smutnou zkušenost, že verbální útoky se snadno mění v útoky skutečné,“ dodal.

Zároveň vyjádřil porozumění pro to, že velká část obyvatel má obavy z toho, co se děje v Evropě v souvislosti s masovou migrační vlnou. „Chci však všechny ujistit, že pro vládu je bezpečnost našich občanů na prvním místě,“ ujistil a dodal: „Jedinou správnou odpovědí na ohrožení práv a svobod občanů je vynucování vlády práva a zákona. To platí jak pro nelegální migraci, tak pro extremistické útoky.“

Celý text je ZDE.

Kalousek: Je to závažný trestný čin

Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska je žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika závažný trestný čin. „Takové věci nelze v civilizované společnosti tolerovat a musejí být důsledně potrestány,“ prohlásil.

Celé znění příspěvku Miroslava Kalouska na jeho facebookovém profilu:

Právo na veřejné vyjádření názoru, například formou demonstrace za cokoli a proti čemukoli, je právem každého občana. Toto právo však končí tam, kde začíná zákon a kde se prosté vyjádření názoru mění v projevy nenávisti, v násilnosti a v ohrožení obecné bezpečnosti. Ze včerejších událostí je zřejmé, že si policie počínala nedůsledně. Žhářský útok na Autonomní sociální centrum Klinika, kterým včerejší vyhrocená atmosféra vyvrcholila, je závažný trestný čin. Takové věci nelze v civilizované společnosti tolerovat a musejí být důsledně potrestány.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ostrý dopis Minářovým chvilkám od Aleny Vitáskové: Lidé, mlčící většina, ti by vám řekli, co si myslí

10:56 Ostrý dopis Minářovým chvilkám od Aleny Vitáskové: Lidé, mlčící většina, ti by vám řekli, co si myslí

Institut bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové, jenž se zabývá oc…