Zločinec, darebák a rozvraceč Schapiro. Ať táhne! Takhle se čeští politici rozloučili s americkým velvyslancem... Čtěte, je to docela síla...

10.01.2017 17:00

ANKETA Dosavadní velvyslanec USA v České republice Andrew Schapiro skončí ve funkci. Jak jeho působení hodnotí čeští politici?

Zločinec, darebák a rozvraceč Schapiro. Ať táhne! Takhle se čeští politici rozloučili s americkým velvyslancem... Čtěte, je to docela síla...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro

Mnoho amerických velvyslanců prý bude muset své funkce opustit ještě před inaugurací prezidenta Donalda Trumpa 20. ledna. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informoval list The New York Times (NYT). Americké ministerstvo zahraničí podle něj jménem Trumpova týmu rozeslalo 23. prosince příslušné pokyny politicky jmenovaným ambasadorům. Kariérním diplomatem není ani velvyslanec v Česku Andrew Schapiro.

Majdan proti Zemanovi v Praze?

ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, jak hodnotí působení Andrewa Schapira v jeho funkci velvyslance USA v ČR a zda přispíval k dobrým vztahům mezi oběma zeměmi, popřípadě v čem ano a v čem ne.

Většina politiků nehodnotí Schapirovo působení kladně. Často se objevuje kritika, že se necitlivě a aktivisticky vměšoval do vnitřních záležitostí České republiky, a někteří z nich dokonce mluví o tom, že vyvíjel podvratnou činnost a koordinoval akce proti prezidentu Zemanovi.

Předseda hnutí ANO a vicepremiér Andrej Babiš na dotaz neodpověděl.

Nereagoval ani předseda KSČM a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

Anketa

Odvedl velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro dobrou práci pro česko-americké vztahy?

4%
96%
hlasovalo: 12072 lidí

„Zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi by prospěla třeba omluva za prolhané legendy, jimiž byla i Česká republika zavlečena do špinavých válek proti Jugoslávii, Iráku a dalším zemím. Nebo za to, jak američtí ‚strategičtí partneři‘ naložili s naším rodinným stříbrem typu podniku Aero Vodochody. Pan velvyslanec se však zviditelňoval kousky hodně za hranou obecně uznávaných norem. Například veřejným peskováním naší hlavy státu za to, že si troufla zúčastnit se moskevských oslav 70. výročí porážky fašismu. Nikdo přesvědčivě nevyvrátil ani indicie kolem role úřadu, v jehož čele pan Schapiro stál, v pouličních randálech, které testovaly šance na jakýsi ‚Majdan‘ i v Praze. Velvyslanec coby persona non grata na Hradě svou práci zvládal úspěšně jen sotva. Zkusme doufat, že jeho nástupce či nástupkyně vzájemným vztahům obou zemí poslouží mnohem lépe,“ říká místopředseda KSČM Josef Skála.

PhDr. Josef Skála, CSc.

 • KSČM
 • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
 • mimo zastupitelskou funkci

„Pro mě znamenalo chování pana Schapira během jeho funkčního období především vrchol naprostého pokrytectví. V paměti mám především jeho vyjádření o přínosu migrantů pro naši zemi nebo jeho kritiku špatného zacházení s migranty na území Evropy. Pan Schapiro nám také kázal o nutnosti pochopení a soucitu s migranty a jako příklad neustále uváděl Spojené státy americké. Nikdy jsem od něho ale neslyšel druhou stranu příběhu. Pro představu, muslimů v Americe je 3,3 milionu, což je přibližně jedno procento celé populace. V Evropě bylo před uprchlickou krizí 44 milionů muslimů. To je přibližně stejné číslo jako počet obyvatel Španělska. Jaký je počet dnes, když do Evropy proudí každý den tisíce imigrantů, nikdo neví,“ uvedl předseda psolaneckého klubu Úsvitu Marek Černoch.

„A hlavně při přijímání imigrantů mají Spojené státy daleko tvrdší pravidla než Evropa. Azyl tak dostanou pouze vzdělaní, kvalifikovaní a bohatší imigranti. Spojené státy mají také mnohem přísnější hraniční kontroly, které umožňují okamžitou deportaci uchazečů o azyl, kteří nemají řádné dokumenty! Ti, kteří nesplňují přísné podmínky pro udělení statusu uprchlíka, jsou bez milosti vyhoštěni. Evropa si naopak na své území pouští nekvalifikovanou sílu bez znalostí jazyka a základních evropských hodnot. Pokud však chceme pravidla změnit, jsme za to kritizováni,“ dodal Černoch.

„Pan velvyslanec zastupoval zájmy svých chlebodárců a v tom svou funkci plnil ‚skvěle‘ – jeho ambasáda byla centrem protinárodních, protičeských sil a možná se dočkáme stejných skandálů, jako bylo odhalení hromadného špehování politiků ze strany USA, a dozvíme se, jak razantně americké tajné služby manipulovaly veřejné mínění ve světě a jakou podvratnou úlohu plnili i jejich agenti na ambasádách prostřednictvím placených propagandistických spolků. Říká se ‚pánbůh s námi a zlý pryč‘ a jsem rád, že pánbůh je s námi a Schapiro táhne pryč,“ uvedl předseda SPD a poslanec Tomio Okamura.

Tomio Okamura

 • SPD
 • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
 • poslanec

„Myslím, že v mnoha směrech přispíval k dobrým vtahům mezi našimi státy. Občas se však ukazovalo, že situaci a mentalitě nerozumí,“ míní místopředsedkyně TOP 09 a poslankyně Helena Langšádlová.

„Znal jsem šest posledních velvyslanců USA osobně: Shattuck, Stapleton, Cabaniss, Graber, Eisen, Schapiro. Ten poslední byl nejhorší. Nejlepší byl Cabaniss,“ míní člen vedení ODS a europoslanec Jan Zahradil.

Ing. Jan Zahradil

 • ODS
 • Řekněme NE evropské federaci!
 • europoslanec

Obama ho sem poslal, aby naši republiku rozvrátil a vyvolal tažení proti našemu prezidentovi

„Za sebe mohu říci, že se mi s panem velvyslancem Schapirem i s jeho týmem spolupracovalo velmi dobře. Z tohoto pohledu hodnotím působení pana velvyslance pozitivně, protože vedlo ku prospěchu vzájemných vztahů mezi Českou republikou a USA. Mrzí mě pouze poněkud napjaté vztahy mezi ním a prezidentem Milošem Zemanem,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu ČSSD Antonín Seďa.

„Jsem rád, že pan Schapiro v Praze končí. Je až příliš mnoho indicií, které vypovídají o tom, že překračoval svou roli a vměšoval se do vnitřních záležitostí naší země. Většinou skrytě, někdy otevřeně. Například doporučení prezidentovi, aby nejezdil do Moskvy na oslavy 70. výročí ukončení druhé světové války! To nemá obdoby a věřím, že jeho nástupce se bude chovat jinak,“ uvedl předseda SPO a senátor Jan Veleba.

„Pan Schapiro byl bohužel příliš kontroverzní na to, aby získal respekt a důvěru většiny veřejnosti. Vnímal jsem ho jako slušného a pracovitého diplomata, který chtěl změnit image USA jako velmi kreativní a otevřené země. Na druhé straně působil některými výroky na Čechy velmi protichůdně. Podle mě zbytečně polarizoval. USA jsou pro Českou republiku klíčovým spojencem a výborným obchodním partnerem. Proto věřím, že příští velvyslanec bude naše vztahy více prohlubovat,“ řekl europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

 • KDU-ČSL
 • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
 • europoslanec

„Bylo by pro tuto republiku lepší, kdyby tento – nejraději bych napsal ‚zločinec‘, ale to nemohu – člověk sem nikdy nepřijel. Dobré vztahy mezi oběma zeměmi? Určitě nevěděl a neví, co to znamená! Nemyslím si, že kromě sluníčkářů by někdo mohl říci, že tu udělal něco dobrého. Já totiž nepovažuji vměšování se do vnitřních záležitostí naší republiky za hodno slušného velvyslance. Myslím, že ho sem Obama poslal, aby naši republiku rozvrátil, vyvolal tažení proti našemu prezidentovi, viz červené karty na Albertově a podobně. K tomu využíval každé i sebemenší příležitosti. Je zásluhou všech, kteří toto darebáctví včas prohlédli, že se tak nestalo. Kdyby jeho odvolání bylo jediným dobrým skutkem nově zvoleného amerického prezidenta, byl by důvod k radosti,“ uvedl senátor Jaroslav Doubrava.

Pan Schapiro si ČR plete s kolonií USA a miliardáře Georga Sorose… Trafiky za sponzoring

Podle poslance ČSSD Richarda Dolejše byl Schapiro jistě nepřehlédnutelným politickým velvyslancem USA v ČR. Jeho působení bylo podle něj aktivistické a lobbistické: „Chvílemi jsem měl pocit, že pan Schapiro si ČR plete s kolonií USA a miliardáře Georga Sorose. To se projevilo především v jeho knížecích radách směrem k justici, migrační politice a ve střetu s prezidentem Zemanem. Je nepřípustné, aby jakýkoli velvyslanec zasahoval do vnitřních poměrů v zemi a útočil na prezidenta suverénního státu ohledně jeho zahraničních cest.“

„Schapirovy takzvané protikorupční aktivity byly také značně účelové a za hranou, protože kázal vodu a pil víno. Velvyslanec, který je politicky dosazen formou protislužby za sponzorování volební kampaně a přátelství s prezidentem, nemůže působit v rámci takzvaného boje proti korupci věrohodně. Je to pokrytectví, i když rozumím tomu, že přidělování trafik za sponzoring je součástí politického systému USA. V tomto směru souhlasím s hodnocením působení Schapira prezidentem Zemanem. Věřím, že budoucí velvyslanec bude víc diplomatem profesionálem než aktivistou a politickým všeználkem. Politických komisařů z cizích velmocí jsme si v minulosti na našem území užili již v dostatečné hojnosti,“ dodal Richard Dolejš.

„Tento člověk, který nebyl schopen dodržovat čl. 41 odst. 1 Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích a opakovaně, veřejně až drze se vměšoval do vnitřních záležitostí hostitelské země, tedy ČR, například tím, že komentoval dění v naší zemi nebo přinejmenším poskytl zázemí a technickou a materiální pomoc (osobně si myslím, že to organizoval i řídil) pro vyjádření nesouhlasu s politikou přímo zvoleného prezidenta republiky Miloše Zemana, kdy lidem rozdávali symbolické červené karty. Dalších diplomatických prohřešků by se dalo uvést mnohem více. Udělat to velvyslanec jiné země než USA, byl by už povolán na ministerstvo zahraničí, nebo dokonce vyhoštěn. Činnost pana Schapira tak zhodnotím pouze takto: Bohužel ještě neskončil a neodjel a bude škodit až do posledního dne,“ uvedl poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

„Pan Schapiro nepůsobil dojmem profesionála. Proto je jen dobře, že odejde dělat něco, čemu snad rozumí více. Obecně jsem proti tomu, aby velvyslance dělali nediplomaté z řad bývalých spolužáků prezidentů. Je to stejně trapné, jako když metály dostávají strýčci ministrů,“ řekl europoslanec ČSSD Jan Keller.

Jeho osoba plně vyjadřovala provinční význam, který nám současný Washington přisoudil

„Myslím, že patří k nejslabším velvyslancům své země od doby vzniku ČR,“ vyjádřil se poslanec ODS Petr Bendl.

„Osobně jsme se nikdy nepoznali. Nejen proto tedy nevidím důvod na nějaké velké loučení. Jeho osoba toliko plně vyjadřovala provinční význam, který nám současný Washington přisoudil,“ říká poslanec ČSSD Jiří Koskuba.

Senátor STAN Jan Horník podle svých slov hodnotí působení velvyslance Schapira velmi pozitivně. „Se šarmem jemu vlastním hájil zájmy USA a vlastně i ČR oproti tomu, jak to činí velvyslanci některých jiných světových mocností,“ vysvětlil senátor.

Podle poslance KSČM Leo Luzara velvyslanec Schapiro jen plnil roli, kterou mu určila jeho mateřská země, USA. „Byla to role mentora a popostrkatele. Zhostil se jí na jedničku s hvězdičkou, ale za reálné výsledky ho doma určitě nepochválí. Díky prezidentu Zemanovi se podařilo posunout Českou republiku z role poslušného žáka a ČR dospěla! Už si umíme nahlas položit otázky ‚proč?‘, ‚pro koho?‘, ‚je to v našem zájmu?‘. A hlavně odpověď si umíme najít sami i bez rad cizích pánů velvyslanců,“ dodal Luzar.

„Pan velvyslanec nebyl ničím jiným než vyslancem cizí vlády u nás, tak jak je to všude ve světě. Zastával tedy názory a stanoviska své vlastní vlády, i kdyby byla sebe více v rozporu se zdravým rozumem. Byla to jeho práce a tu jistě dělal dobře. Nakolik tato práce byla v souladu se zájmy českých občanů, to už musí posoudit každý sám. Osobně jsem nebyl velkým fanouškem jeho jakoby neúmyslného vměšování se do české politiky. Takové fungování totiž žádnému diplomatovi absolutně nepřísluší,“ říká poslanec Petr Adam.

„Nemohu hodnotit jeho klady, případně nedostatky, ale sešel jsem se s ním na jedné akci v Tochovicích – krásné setkání, na které se nezapomíná,“ uvedl senátor ODS Jiří Burian.

Ti, kteří lezou USA do zadku, litují...

„Jaký byl Obama, takový byl i Schapiro – nemastný, neslaný. Občas však dokázal na sebe strhávat nežádoucí pozornost, když se například promenádoval v čele gay průvodu v Praze nebo když zkoušel diktovat naší hlavě státu jeho další politické kroky. Zarážející byly i jeho nevhodné a zcela nediplomatické aktivity typu ‚protikorupční kampaň v ČR‘, kterou spoluorganizoval i s korejským velvyslancem. Tedy ambasadorem země, kde je míra korupce podle mezinárodních organizací ještě vyšší než u nás, a podobně. Zcela jistě byl však Schapiro pravidelným a velice vítaným hostem u představitelů našich pravicových, antivlasteneckých struktur. Osobně nyní nějakou zásadnější změnu na postu velvyslance USA u nás, ale ani jinde ve světě nepředpokládám... Velmoci se budou přes své zástupce snažit diktovat svoji vůli geopolitickým satelitům. Na nás je, nakolik se těmto zažitým praktikám podvolíme a zradíme vlastní zájmy,“ myslí si poslanec KSČM Jiří Valenta.

„Myslím, že Schapiro několikrát překročil rámec seriózního chování diplomata. Zejména porušil zákaz vměšování se do vnitřních záležitostí státu, který jej hostí,“ podotkl poslanec ČSSD Stanislav Huml.

„Pan velvyslanec byl. Teď nebude. A nic se nestane,“ smál se senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Jsem přesvědčen, ze ČR nijak neutrpí odchodem Schapira z postu velvyslance USA. Osobně ho neznám, abych se k němu mohl vyjádřit jako ke člověku. Někdo asi jeho odchodu lituje a odhadl bych to na ty, kteří lezou USA vždy a za jakýchkoli okolností do zadní části těla. Jiní si však myslí, že Shapiro se neomaleně vměšoval do vnitřních záležitostí republiky a že jeho činnost nebyla vždy v souladu s pravidly, kterými se má řídit činnost velvyslanectví. Já patřím do té druhé skupiny,“ sdělil poslanec KSČM Vojtěch Adam.

Političtí velvyslanci

Takzvaní političtí velvyslanci jsou do svých funkcí jmenováni na základě úzkých vazeb k prezidentovi a po konci jeho mandátu ze svých postů obvykle odcházejí. Často jde o sponzory prezidentské kampaně.

ČTK uvedla, že podle sdružení amerických diplomatů AFSA spadá do kategorie politických velvyslanců více než třetina amerických ambasadorů, které jmenoval odcházející prezident Barack Obama. Zbylými velvyslanci jsou kariérní diplomaté, kteří většinou zůstávají i po změně administrativy.

Takzvaní političtí velvyslanci jsou mimo jiné v Kanadě, Německu, Francii či Británii. Politicky jmenovaným ambasadorem je i velvyslanec v České republice Andrew Schapiro, který svůj odchod z Česka již avizoval na Twitteru. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…