Zlomený vaz Kremlíka – stačí to? Analytik varuje i před firmou. Piráti ve Sněmovně zkusili protlačit jiný trest. Narazili, i s Klausem ml.

21.01.2020 20:11

Po tři čtvrtě roce skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), vaz mu zlomila předražená zakázka na e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů. Datový analytik Giuliano Giannetti však poukazuje na to, že každá strana má dvě mince, a doporučuje se více zajímat o společnost Asseco Central Europe, jež zakázku získala od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bez soutěže. Vyzývá odborníky i další velké společnosti, které jsou jejími klienty, aby se na její fungování zaměřily. A vyzval k aktivitě i Piráty, kteří se na dnešní sněmovní schůzi pokusili protlačit hlasování o odvolání dozorčí rady SFDI, nakonec však neúspěšně.

Zlomený vaz Kremlíka – stačí to? Analytik varuje i před firmou. Piráti ve Sněmovně zkusili protlačit jiný trest. Narazili, i s Klausem ml.
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Kremlík

Prezident Miloš Zeman vyhověl návrhu premiéra Andreje Babiše odvolat Vladimíra Kremlíka z funkce ministra dopravy. Důvodem byla předražená zakázka na e-shop pro elektronické dálniční známky za 401 milionů. Premiérovi vadilo, že nebyl nikým předem informován, že se tato zakázka realizuje, navíc mu přijde předražená. Kremlík podle jeho slov manažersky selhal.

Anketa

Byl Jaroslav Kubera dobrý politik?

70%
30%
hlasovalo: 9114 lidí

Že premiér Kremlíkovo pochybení tímto způsobem takto rychle vyřešil, podle Giannettiho neznamená, že tím je kauza vyřešena. Poukazuje na samotného dodavatele zakázky, který je podle jeho názoru v celé záležitosti opomíjen. „Fascinuje mě absence jakéhokoliv zájmu médií o firmu Asseco Central Europe... kdo byl obchodník, který zakázku dojednával, kdo byl ředitel, který do takovéto zakázky vůbec šel... kdo byli ostatní účastníci výběrového řízení, kteří dali nabídky (nejspíš dražší)...“

A vyzývá i další, jež by si tohoto problému měli všímat: „A co klienti... ŠKODA, ČSOB, Philip Morris, Česká spořitelna a další – to vám opravdu nevadí, že váš dodavatel se takto chová ke státní pokladně?“ pozastavoval se ve svém facebookovém příspěvku datový analytik.

Následovala pak jeho výzva směrem k České pirátské straně: „Opravdu potřebujeme si kupovat od společnosti Asseco licence na databázové řešení Oracle za souhrnnou částku vyšší než miliardu korun v době, kdy společnosti jako NASA, U.S. ministerstvo obrany a jiné přecházejí na OS řešení, jako je Postgres? Ministři odcházejí, ale dodavatelé zůstávají už léta stejní... tohle moc na změnu nevypadá.“

Piráti již dnes opravdu konali. Poslanec Mikuláš Ferjenčík v pondělí oznámil, že Ondřej Profant navrhl Sněmovně, aby jednala o odvolání dozorčí rady SFDI kvůli zakázce na dálniční kupóny: „Ondřej Kefrigem Profant právě navrhl odvolání dozorčí rady SFDI (složení – ANO, ODS, KSČM, SPD a ČSSD), která vzala na vědomí zakázku na ‚e-shop‘ za 400 milionů, ať to panu Kremlíkovi není líto. Jsem zvědav, jak dlouho hnutí ANO zásadovost vydrží. Hlasuje se to za pár minut.“

Poslanci ale jeho návrh odmítli. Pro zařazení bodu na program bylo potřeba 97 hlasů. Pro zvedlo ruku pouze 53 zákonodárců, z nich například i poslanec Václav Klaus mladší či poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, kteří se tak postavili hnutí ANO, jež hlasovalo proti společně s ČSSD, komunisty, poslanci SPD a částí ODS.

Odborníci se shodují, že zakázka je výrazně předražená a kritizují, že nevzešla z otevřeného tendru. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měla zrušit a vypsat znovu. Nezbývá však příliš času, protože elektronické známky mají fungovat od příštího roku.

Programátoři prý udělají e-shop na dálniční známky, který stál exministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) křeslo a stát málem 401 milionů, zdarma. Na víkend je svolává majitel české pobočky reklamní agentury WMC a digitální agentury Actum Tomáš Vondráček, jenž přišel s nápadem nahradit předraženou státní zakázku vlastní akcí.

Při takzvaném hackathonu pracují vývojáři ve vymezeném čase na řešení konkrétního problému nebo na vytvoření zadaného softwarového projektu. Ten víkendový nese název #ZNAMKAMARADA. „Chceme dokázat, jak absurdní je zadat zakázku za 401 milionů, když to pár schopných lidí dokáže udělat za víkend. Bude to drama!“ dodal Vondráček.

Resort dopravy povede současný vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), podle Babiše nemá jít o dočasný zástup, ale o trvalé řešení.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Největší zločiny. Turek se u Xavera rozjel. Hlavně o tom, kdo ho bude podporovat

17:40 Největší zločiny. Turek se u Xavera rozjel. Hlavně o tom, kdo ho bude podporovat

Filip Turek je superlídrem koalice Přísahy a Motoristů do Evropského parlamentu, podnikatel a někdej…