Změna zákona o korporacích míří ke schvalování

11.09.2019 19:40

Sněmovna dnes propustila do třetího čtení rozsáhlou vládní novelu zákona o obchodních korporacích a dalších souvisejících zákonů, která reaguje na nedostatky právní úpravy v praxi. Vláda také uvádí, že novelizace zákona bude mít příznivé dopady na podnikatelské prostředí, například na snížení regulatorní zátěže nebo přehlednější právní úpravu. Návrh mění nejen nástupce bývalého obchodního zákoníku, ale také občanský zákoník, zákony o účetnictví, o bankách, o auditorech či o obchodních rejstřících.

Změna zákona o korporacích míří ke schvalování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na programu sněmovny bylo například zdražení ročních dálničních známek ze současných 1500 na 2000 Korun
reklama

Změny v zákoně o obchodních korporacích mají podle Ministerstva spravedlnosti snížit zátěž pro podnikatele, odstranit z textu zákona nejednoznačnosti a posílit význam vůle tam, kde nejsou nezbytná zákonná omezení, například u založení družstva. Mají také zajistit větší transparentnost organizačních struktur kapitálových společností a družstev v situacích, kdy je členem jejich voleného orgánu právnická osoba. U takové právnické osoby bude nově vždy dohledatelná fyzická osoba, která jejím jménem jedná a kterou lze případně volat k odpovědnosti.

Sněmovní ústavněprávní výbor podle svého zpravodaje Jakuba Michálka (Piráti) navrhl vypustit z vládní předlohy změny týkající se družstev, protože je bude řešit samostatná předloha. Dále navrhl vložit do zákona možnost, aby se se společníkem mohla účastnit valné hromady i jedna jím určená osoba, pokud stanovy nestanoví jinak. Taková osoba bude muset doložit, že je zavázána ke stejné mlčenlivosti jako společník. Dominik Feri (TOP 09) řekl, že půjde třeba o právního zástupce, který bude akcionáři radit s tím, zdali je zachováván soulad se zákonem.

Vláda v předloze mění podmínky, za jakých mohou zaměstnanci volit svého zástupce do dozorčí rady akciové společnosti. Zrušit se má nynější pravidlo, že pokud má firma víc než 500 zaměstnanců, musí být počet členů dozorčí rady dělitelný třemi, protože jednu třetinu podle zákona volí zaměstnanci. Nově by mělo platit, že pokud má společnost víc než 500 zaměstnanců, volí jen jednoho z nich zaměstnanci. Předloha počítá s tím, že pokud stanovy neříkají něco jiného, je dozorčí rada tříčlenná. Vládu vedly k této změně negativní zkušenosti z praxe, například neochota zaměstnanců figurovat v dozorčích radách.

Jan Chvojka (ČSSD) však chce, aby počet členů dozorčí rady byl nadále dělitelný třemi u firem, kde třetinu členů rady volí zaměstnanci. Také chce zrušit vládou navrhovanou možnost, aby člena dozorčí rady akciové společnosti voleného zaměstnanci mohla odvolávat za stanovených podmínek i valná hromada. Chce, aby ho mohli odvolávat pouze zaměstnanci.

Marek Benda (ODS) navrhuje zakotvit, aby možnost zaměstnanců volit svého zástupce do dozorčí rady určovaly stanovy. Chce také stanovit, aby počet členů dozorčí rady volených zaměstnanci nebyl vyšší než počet členů volených valnou hromadou.

Právo zaměstnanců na zastoupení obnovila novela zákona účinná od ledna 2017. Toto právo v zákoně předtím bylo, ale od roku 2014 z něj dočasně zmizelo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pompeo na Hradě: Nebývalá urážka hlavy státu, povšiml si generál

20:07 Pompeo na Hradě: Nebývalá urážka hlavy státu, povšiml si generál

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo se ve středu odpoledne setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Pre…