Změny v sociálních dávkách prohloubily chudobu, vyzkoumal výzkumný ústav

22.01.2014 9:38

Server Týden.cz shrnul výsledky analýz, které v těchto dnech zveřejnil Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Vyplývá z nich, že za nárůst počtu lidí, kteří byli v České republice v minulých letech ohrožení chudobou, nemůže jen ekonomická krize. Důležitými faktory jsou i deregulace nájemného nebo změny ve výplatě sociálních dávek.

Změny v sociálních dávkách prohloubily chudobu, vyzkoumal výzkumný ústav
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto
reklama

Velkou roli ve zhoršení majetkových poměrů domácností hraje deregulace nájemného, jejíž důsledky se projevily především v roce 2011. Podle analýzy bylo v tomto roce ohroženo chudobou 14,4 procenta českých domácností. Pokud by se ovšem hodnotilo riziko chudoby po odečtení nákladů na bydlení, bylo by prý toto číslo ještě daleko vyšší. „V případě důchodců a nezaměstnaných domácností přes 70 procent a v případě domácností neúplných s dětmi asi polovina," vyplývá ze studie.

Mezi důvody, které vedly ke zhoršení situace lidí závislých na sociálních dávkách, autoři analýzy řadí zpřísňování podmínek nároku na dávky, zmenšování okruhu oprávněných žadatelů nebo zaostávání reálné výše dávek, shrnuje Týden.cz.

Řada rodin ztratila nárok na dávky

Mezi změny, které se u sociálních dávek uskutečnily, patří například ztížení přístupu k přídavkům na děti. Ke změnám došlo i u dalších dávek, jako je sociální příplatek, který byl po transformaci zcela zrušen.

„Z popisu změn dávek, jež významně ovlivňují rozpočty rodin s dětmi, vyplývá, že ČR akcentuje v současné době zejména cílené formy pomoci rodinám, což se ve sledovaném období let 2008 - 2012 projevilo spíše negativně, protože řada rodin buď zcela ztratila nárok na dávky v rámci klíčového prorodinného schématu dávek státní sociální podpory nebo byly tyto dávky výrazně sníženy, u části populace - zejména z nižších příjmových skupin - pak došlo i k zesílení zájmu o dávky hmotné nouze," stojí v analýze, kterou cituje Týden.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

22:25 Umělec Šporcl sestřelil Zemana. Zahrát mu? To nevím. Ještě že už vyznamenání mám z dřívějška

Český houslový virtuoz Pavel Šporcl byl hostem v pořadu Interview na ČT24, kde komentoval aktuální s…