Zmocněnec pro Temelín Bartuška: Jádro je pro Česko zásadní

04.11.2011 17:44

Tendr na dostavbu Temelínu stále probíhá. Kdo zakázku snů nakonec získá? Rozhodovat bude hlavně cena, reference a schopnosti firem, uvedl vládní zmocněnec pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín Václav Bartuška.

Zmocněnec pro Temelín Bartuška: Jádro je pro Česko zásadní

„Uhelné elektrárny můžeme nahradit zemním plynem, který by se musel dovážet, nebo obnovitelnými zdroji, ale ještě uvidíme, jak se jim bude dařit," nastínil Bartuška v Dvaceti minutách Radiožurnálu důležitost jaderných elektráren v České republice. „Buď si vytěžíme zbytek severních Čech a nebo najdeme něco, co uhlí nahradí. A to je jádro," dodal s tím, že uhelné rezervy jsou strategicky důležité.

Kdo dostane zakázku na stavbu dvou bloků Temelína, ještě není jisté. „Rozhodovat bude hlavně cena, reference a schopnosti firem," vyjádřil se Bartuška k výběru. Samozřejmostí jsou bezpečnostní kritéria.

Souboj je tvrdý

Důležité bude i jaký podíl na zakázce budou moci mít české firmy. „Všechny firmy se předhánějí, kolik dají českým firmám, ale jejich sliby musíme brát s rezervou," říká Bartuška s tím, že souboj je tvrdý. „Všem firmám jde o budoucí fungování, reálně těch tendrů není moc."

Kdy by mohly nové bloky začít fungovat a jestli se tendr nakonec nezruší, nevíme. „Klíčová bude finanční nabídka firem, aby to ČEZ nezruinovalo, a kapacita společností dodržet smlouvu. Důležité je také, abychom byli schopni převzít know-how a mohli elektrárnu udržovat. Zatím nechci vůbec spekulovat, kdy by mohly být nové bloky uvedeny do provozu," řekl Bartuška.

Čtěte více:

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy budete Babiše volit za prezidenta?

Nebyl byste totiž jediný za ANO, kdo by ho nevolil. Nemyslíte, že to o něčem také vypovídá? Jasně, žijeme demokracii, kde jsou odlišné názory běžné. Na druhou stranu, není divné, když lídr strany nemá podporu ani u vlastních lidí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padlo po volbách: Naděje přichází s Pavlem. Ale i hrozba pro Fialu. Až si uvědomí, co má teď Babiš

5:00 Padlo po volbách: Naděje přichází s Pavlem. Ale i hrozba pro Fialu. Až si uvědomí, co má teď Babiš

ANKETA Prezidentem České republiky byl zvolen Petr Pavel. ParlamentníListy.cz se ptaly, co tento výs…