Zmocněnec pro Temelín Bartuška: Jádro je pro Česko zásadní

04.11.2011 17:44

Tendr na dostavbu Temelínu stále probíhá. Kdo zakázku snů nakonec získá? Rozhodovat bude hlavně cena, reference a schopnosti firem, uvedl vládní zmocněnec pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín Václav Bartuška.

Zmocněnec pro Temelín Bartuška: Jádro je pro Česko zásadní

„Uhelné elektrárny můžeme nahradit zemním plynem, který by se musel dovážet, nebo obnovitelnými zdroji, ale ještě uvidíme, jak se jim bude dařit," nastínil Bartuška v Dvaceti minutách Radiožurnálu důležitost jaderných elektráren v České republice. „Buď si vytěžíme zbytek severních Čech a nebo najdeme něco, co uhlí nahradí. A to je jádro," dodal s tím, že uhelné rezervy jsou strategicky důležité.

Kdo dostane zakázku na stavbu dvou bloků Temelína, ještě není jisté. „Rozhodovat bude hlavně cena, reference a schopnosti firem," vyjádřil se Bartuška k výběru. Samozřejmostí jsou bezpečnostní kritéria.

Souboj je tvrdý

Důležité bude i jaký podíl na zakázce budou moci mít české firmy. „Všechny firmy se předhánějí, kolik dají českým firmám, ale jejich sliby musíme brát s rezervou," říká Bartuška s tím, že souboj je tvrdý. „Všem firmám jde o budoucí fungování, reálně těch tendrů není moc."

Kdy by mohly nové bloky začít fungovat a jestli se tendr nakonec nezruší, nevíme. „Klíčová bude finanční nabídka firem, aby to ČEZ nezruinovalo, a kapacita společností dodržet smlouvu. Důležité je také, abychom byli schopni převzít know-how a mohli elektrárnu udržovat. Zatím nechci vůbec spekulovat, kdy by mohly být nové bloky uvedeny do provozu," řekl Bartuška.

Čtěte více:

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor:

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Kde berete tu jistotu, že si udržíme nejnižší nezaměstnat?

Já spíš v médiích čtu, jak se bude příští rok propouštět. Jak jste na krachy firem a živnostníků připraveni? Stačí se podívat, co se děje na úřadech práce dnes. A vyřešil jste to nějak? Ne

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vztek kvůli Ukrajincům: Sněmovnou to nekončí. Česko se otřáslo

11:40 Vztek kvůli Ukrajincům: Sněmovnou to nekončí. Česko se otřáslo

Strany vládní pětikoalice, společně s hnutím ANO, včera ve Sněmovně schválily návrh kabinetu premiér…