Znalec promlouvá: Vietnam nabízí obrovské možnosti, platy však mají směšně nízké

11.05.2015 20:50

Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter byl hostem pondělního Interview ČT24. Stalo se tak v den, kdy vietnamský prezident Truong Tan Sang navštívil Českou republiku. Jde prý o nadstandardní návštěvu, protože si připomínáme 65 let vzájemných diplomatických vztahů. Pro Vietnamce žijící u nás je to obrovská událost. Čeští podnikatelé navíc mají ve Vietnamu velké příležitosti. Staví se tam dálnice, metro i 13 jaderných elektráren.

Znalec promlouvá: Vietnam nabízí obrovské možnosti, platy však mají směšně nízké
Foto: Archiv MW
Popisek: Marcel Winter, někdejší předseda Česko - vietnamské společnosti
reklama

„Pro Vietnamce žijící u nás je to obrovská událost,“ řekl jasně hned na úvod Winter. Vzájemné diskusi prezidentů vévodilo prý hospodářství, nikoli politika. Čeští podnikatelé ale občas naráží na některé administrativní bariéry, jejichž počet vietnamský prezident hodlá snížit. „Aby to řízení při zakládání společných podniků ve Vietnamu bylo jednodušší. Já vždycky podnikatelům doporučuji, aby to dělali s lidmi z Vietnamu, kteří jsou zkušení a vědí, co a jak, protože to zatím dlouho trvá,“ poznamenal dále.

Informace nad zlato

„Čeští podnikatelé by se měli zajímat o to, co se ve Vietnamu děje, co se tam buduje, je to např. 13 jaderných elektráren nebo metro v Ho Či Minově městě. Já myslím, že to by jim mělo říct např. Ministerstvo průmyslu a obchodu... Víte, i v obchodu platí, že nejcennější jsou informace,“ připomněl.

Z Vietnamu můžeme dovážet mořské produkty jako krevety, ale také kávu. Česko prý navíc nevyužívá potenciál, který představují Vietnamci studující u nás. Přitom si s takovými Vietnamci mohou psát latinkou, což neskonale zjednodušuje situaci.

Vietnamců je 93 milionů a přibývají

Za pozornost stojí, že Vietnamců dnes v komunistické zemi žije na 93 milionů a jejich počet neustále roste. Vidíme tu tedy zcela jiný trend než ve většině Evropy. Členy strany jsou navíc jen tři miliony. Je to sice komunistická země, ale za 600 let tam nebylo zrušeno soukromé podnikání. „Lidi podnikají, režim jim v tom nebrání, a oni tak nemají důvod si stěžovat,“ konstatoval. Ve Vietnamu si přitom lidé nevydělají zdaleka tolik, co Češi tady. Dělníci si vydělají v přepočtu dva tisíce korun a vysokoškoláci jen osm tisíc.

Cílem Česko-vietnamské společnosti je prý ale také lepší integrace Vietnamců v naší společnosti. Uznal také, že je třeba bojovat proti vietnamské drogové mafii, ale zároveň zdůraznil, že se tímto špinavým obchodem zabývá jen část lidí a sami Vietnamci na to upozorňují a snaží se to změnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Neuvěřitelný.“ Kroupa diskredituje všechny novináře, míní Kořanová. Udeřila i na opozici, kvůli ČT

17:52 „Neuvěřitelný.“ Kroupa diskredituje všechny novináře, míní Kořanová. Udeřila i na opozici, kvůli ČT

Hostem pořadu X Talk na XTV u moderátora Luboše Xavera Veselého byla poslankyně za vládní hnutí ANO …