Znalost historie představuje jeden z důležitých „kamínků“ komunitní práce, říká místostarosta

17.10.2013 12:04

ROZHOVOR Ve čtvrtek 17. října proběhne od 17.00 v KC Prádelna promítání filmu „Příběhy pražských cementáren“ ke stejnomenné výstavě. Více nám řekne 1. místostarosta MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit, který nad výstavou převzal záštitu.

Znalost historie představuje jeden z důležitých „kamínků“ komunitní práce, říká místostarosta
Foto: Redakce
Popisek: Petr Lachnit, zástupce starosty Městské části Praha 5

Co může návštěvník očekávat od výstavy „Příběhy pražských cementáren“?

Jak už název napovídá, výstava podrobným a zároveň poutavým způsobem v podobě rozsáhlé obrazové instalace s bohatým textovým doprovodem přibližuje historii cementárenského průmyslu v Praze od konce 19. století do současnosti. Zabývá se vznikem a rozvojem dnes již neexistující cementárny v Praze – Podolí na konci 19. století, stejně jako historií cementárny v Radotíně, jejíž nástupce funguje dodnes. Růst Prahy v druhé polovině 19. století s sebou přinesl i zvýšení poptávky po stavebním materiálu, což bylo důvodem založení továrny na výrobu cementu u bohatých ložisek vápence v Podolí a Radotíně. Oba závody měly hodně společného – vznikly prakticky ve stejné době a u jejich zrodu stáli stejní zakladatelé. Z těžkých začátků se vypracovaly na významné závody, které svými výrobky přispěly k přerodu Prahy z provinčního města na moderní metropoli.

V úvodu avizovaný filmový večer nabídne přesněji co?

Stejnojmenný dokumentární film přitažlivou a moderní formou oživuje výše zmiňovanou historii a také přibližuje současnou výrobu cementu v Radotíně. Kromě zajímavého historického filmového materiálu dokumentujícího provoz hlavních výrobních zařízení, laboratoře, centrálního velínu či expedice, divák nahlédne do zákulisí cementárny. Navíc se může seznámit také s raritami, jako jsou např. kreslené karikatury z provozu cementárny, které vytvářel na konci 60. let Antonín Čech. Jedná se o ojedinělou příležitost ke zhlédnutí tohoto zajímavého dokumentu.

Jak souvisí výroba cementu s galerijní činností komunitního centra Prádelna?

Radotínská cementárna slavila v roce 2011 rovných 140 let od založení starého závodu a 50 let od založení závodu stávajícího. Přestože cementárna nyní leží jinde, má jiné vlastníky, obměnily se používané technologie i odbytiště a v neposlední řadě i produktové portfolio, navazuje na věhlasnou tradici pražského cementárenství. Tento podnik v minulosti, stejně jako dnes, produkuje světově oblíbený český výrobek zpracovávaný moderní technologií s kvalitou na špičkové úrovni. Proto mi připadá naprosto logické a smysluplné, že Galerie Prádelna prezentuje tuto výstavu. Podstatou komunitní práce je inspirovat a motivovat obyvatele určité lokality, občany třeba i rozdílného věkového a společenského zařazení, k společné činnosti za společným cílem přinášejícím prospěch svému okolí, celé komunitě. Znalost historie, dějinných souvislostí i aktuálního dění ve významných průmyslových podnicích ve svém okolí představuje jeden z důležitých „kamínků“ oné velké „stavby“ - výše zmiňovaného cíle komunitní práce. Takže si myslím, že dějiny i současnost cementárny v Radotíně je velmi zajímavé a přínosné téma nejen pro občany Prahy 5.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: ava

reklama


Další články z rubriky

Kdyby to pacienti věděli, tak by byli smutní... Šmucler naložil politikům i diskutérům z internetu. Už je prý přesně zná

17:25 Kdyby to pacienti věděli, tak by byli smutní... Šmucler naložil politikům i diskutérům z internetu. Už je prý přesně zná

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, vysokoškolský pedagog a mimo jiné také speciali…