Známe Andreje Babiše, nevěřím, že se přizná, spustil na ČT Milan Štěch

15. 11. 2018 21:19

Senátoři chtějí, aby Andrej Babiš kvůli kauze, která se okolo něj rozputala, odešel z vlády. Měli by v ČSSD i ve Sněmovně trvat na Babišově odchodu a bude hlasovat pro pád vlády? Nejen to probral s místopředsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) ve čtvrtečním Interview na ČT24 moderátor Daniel Takáč.

Známe Andreje Babiše, nevěřím, že se přizná, spustil na ČT Milan Štěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý předseda Senátu Milan Štěch
reklama

V Senátu dnes přijali usnesení, že Babišova přítomnost ve vládě je do vyšetření kauzy Čapí hnízdo nepřijatelná. „Ukazuje se, že vláda s trestně stíhanou osobou podle očekávání nese své problémy. Hnutí ANO by si mělo uvědomit, že má problém,“ uvedl v úvodu Štěch, který kroutil hlavou nad tím, že v čele vlády je trestně stíhaná osoba, která má střet zájmů a do toho přišly informace, že Babišův syn pobýval na území, kam se jen tak nikdo nedostane.

Na to poznamenal, že není namístě, aby se teď senátoři pouštěli do toho, že budou nějak blíže analyzovat, co se kde stalo. „My jako senátoři máme ale plné právo, že můžeme vyjádřit své obavy z toho, že mohou být ohroženy bezpečnostní zájmy České republiky,“ zdůraznil.

Ohrožení bezpečnostních zájmů vidí především v tom, že jsme členy Severotlantické aliance. „Jestliže na území, kam se dělají takové prověrky a kontroly, které probíhají přes Rusko, přivezu osobu, která je nejbližsím příbuzným premiéra země, která je součástí Severoatlantické aliance a EU, tak to je velké riziko, to musí vidět každý,“ uvedl Štěch.

„Známe Andreje Babiše, nemůžeme čekat, že přizná, že je to problém a že to podcenil,“ uvedl a na otázku moderátora, zda nejde o vydírání Babiše odpověděl, že tohle už je otázka pro insituce, které se tím mají blíže zabývat. „Tady měl být Andrej Babiš mladší vyslechnut, byl o to požádán, pak k tomu nedošlo, pak se dozvídáme, že je ochoten vypovídat,“ kroutí Štěch opět nechápavě hlavou a dodává, že Babišův syn informace o převodu majetku může poskytnout, ať už je český občan, nebo ne.

Následně uvedl své vlástní vysvětlení, proč podle něj Andrej Babiš junior byl na Krymu. „Určitě je namístě otázka, jestli tam nebyl jeho syn proto, aby nebyl dostupný. Je to náhoda? Proč zrovna jde o lidi, kteří s Babišem spolupracují, proč zrovna Krym?“ pokládá si Štěch otázky, na které očekává odpověď od orgánů činných v trestním řízení.

Ani to, že premiér říká, že je to na něj cílená kampaň, není argument pro to, že by měl nadále zůstat ve vládě. „Řada lidí by pro takové argumenty ani nesahala. Ale Babiš s tím umí pracovat, asi si to přinesl z byznysu,“ řekl Štěch s tím, že dosud nějak zvládal každou věc odrazit a vysvětlit. Nyní je ale věc až příliš vážná.

Poukázal na to, že jednak se už u Babiše střet zájmů prokázal, když se přes média, která vlastnil, snažil ovlivňovat jejich chod. Proto teď se vztyčeným ukazováčkem varuje, že ten samý člověk je teď ve vládě, rozhoduje o investicích a dotacích. „Jsou pod ním úřednící, kteří se mohou bát zásahu předsedy vlády. To, co se tu děje, není v demokratických zemích obvyklé,“ upozornil s tím, že je potřeba pracovat na tom, aby státní zastupitelství a policie měly při vyšetřování naprosto volné ruce.

Milan Štěch

  • "Slušně, ale důrazně."
  • místopředseda Senátu

Ruská diplomacie prohlásila, že zpráva o únosu premiérova syna na Krym je provokace vyrobená kvůli vnitropolitickým cílům. Štěch na to namítá, že nikdo z politiků přece neříkal, že tam byl Babišův syn unesen. „Když na to ruská strana reaguje, tak reaguje akorát na prohlášení Andreje Babiše mladšího,“ upřesnil s tím, že nakolik je to důvěryhodné, se musí prověřit.

Výsledkem této kauzy je, že v Poslanecké sněmovně bude hlasování o nedůvěře vládě, což má být přiští pátek. Do té doby zbývá nějaký čas, během něhož Štěch doufá, že se dnešní informace stihnou již ověřit a bude na nich možné dál stavět. Vláda v podobné sestavě by tu podle něj ale měla nadále být a nemělo by dojít k předčasným volbám.

Pokračoval se slovy, že řešení je na hnutí ANO. To samotné nemá problém, poblém má předseda vlády, který je jeho výraznou personou. „V životě to ale chodí tak, že když někdo nezvládne svůj úkol, nebo se něco přihodí, tak musí holt odejít,“ dodal.

Svůj osobní názor k tomu, jestli má vláda padnout, nebo ne, odmítl dát. Při současných informacích nemůže prý uvést konečný verdikt. „Pokud by se zpráva, že byl Babišův syn nedobrovolně odvezen potvrdila, tak bych hlasoval, aby vláda padla s tím, že bych se snažil přispět k tomu, aby nebyly předčasné volby a mohla pokračovat vláda, ve které by trestně stíháná osoba nebyla. Může to být ta samá, nebo klidně vláda s podílem ODS,“ řekl s tím, že program ANO a ODS v ekonomické oblasti není až tak vzdálený.

Za stávajícího stavu informací není možné zodpovědně rozhodnout o tom, zda by ČSSD měla hlasovat proti vládě. „To bych řekl ve chvíli, pokud by se potvrdila vyjádření Babišova syna. Na základě toho, co víme dnes, se nemůže rozhodnout o tak zásadní věci, jako je vystoupení z vlády,“ zopakoval.

Na závěr Štěch poznamenal, že už v roce 1995 jej přátelé ze Slovenska upozorňovali na Babišovo jméno. „Říkali nám, že je to problematická osoba, která u nás začíná podnikat, že bychom o něm měli raději vědět,“ uzavřel s tím, že jejich varování se pomalu silně naplňují.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

21:31 Babiš se ve sněmovně zcela mimořádně vytočil: Co to tady předvádíte? Takhle oblbovat lidi bych nedokázal

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) se dnes při sněmovním jednání pustil do poslanců, kteří kritizují …