Známe potenciál Minářova hnutí. Šokující. Víme, co se stane, když Šlachta vstoupí do politiky... Fialovi roztál úsměv. Nejen jemu

13. 12. 2020 15:30

ParlamentníListy.cz již v sobotu upozornily na interní výzkum, který redakci poskytl jeden z vládních představitelů. Výzkumná agentura se zabývala aktuální volební situací především s ohledem na potenciál koaličních partnerů, stejně jako na sílu několika neznámých. Mezi nimi jsou například Mikuláš Minář či Robert Šlachta.

Známe potenciál Minářova hnutí. Šokující. Víme, co se stane, když Šlachta vstoupí do politiky... Fialovi roztál úsměv. Nejen jemu
Foto: repro TV Barrandov, tan
Popisek: Mikuláš Minář
reklama

Anketa

Kdo z vybraných politiků má Vaši největší důvěru? (dle abecedy)

hlasovalo: 37769 lidí
V posledním volebním modelu agentury STEM, tak jako ve všech dalších, je dominantním hnutí ANO premiéra Babiše. Druhou příčku stabilně obsazují Piráti, jejichž zisk by se mohl pohybovat mezi 12 a 16 procenty. ODS by dle citovaného měření STEMu získala v září lehce přes 10 procent, lidovci a TOPka by jen těsně překročili hranici 5 procent. Jednoduchým součtem se tedy bavíme o pětině voličů, jejichž hlasy připadají triu SPOLU ve složení KDU, ODS  a TOP 09.

Naše redakce ovšem získala detaily šetření, které není určeno médiím. V této analýze, jež je rozdělena do několika bloků, se sociologové poprvé hloubkově zaměřili nejen na zmíněnou společnou koalici. „Výstupy slouží výhradně pro orientaci volebního potenciálu a nelze s nimi kalkulovat jako s hypotetickým počtem mandátů v Poslanecké sněmovně,“ uvádí se například v podkladech. A jak se ukázalo, voliči jmenovaných subjektů nejsou na daný formát prozatím připraveni, jelikož listopadové preference tria by skončily na hranici 15,7 procenta.

„Očekávání stran bylo zcela jistě nad tyto mantinely,“ uvádí sociolog ve své interní zprávě. Dalším zajímavým měřítkem byl takzvaný potenciál. Ten obvykle zohledňuje teoretický druhý hlas, jímž voliči disponují. Jde o běžně užívanou metodu po celém světě. Jakkoli se mohlo zdát, že by se koalice SPOLU usadila na prvním místě, data výzkumníků to nenaznačují.

„Také v případě volebního potenciálu by zmíněné trio skončilo za očekáváním. Pokořeno by bylo jak hnutím ANO, které se v potenciálu pohybuje těsně pod hranicí 40 procent, tak Piráty, jimž naopak (potenciál) výrazně roste. Konkrétně je vyjádřen čtvrtinou všech zúčastněných (25 %). Je proto zřejmé, že výhradně hnutí ANO a Piráti dokážou přebírat hlasy napříč spektrem. Koaliční potenciál ODS, TOP 09 a KDU-ČSL je jen těsně nad hranicí dvaceti procent (20,3 %),“ uzavírá citovaný výzkum.

Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová

  • KDU-ČSL
  • KDU-ČSL se pomalu seznamuje s internetovými Parlamentními listy.

Další pasáže zmíněného rozboru aktuální situace nás vedou ke dvěma jménům: Robert Šlachta a Mikuláš Minář.

Bývalý zástupce demonstračního aparátu Milion chvilek pro demokracii oznámil cíle politického hnutí dne 3. prosince 2020. Dne 10. prosince 2020 bylo hnutí Lidé PRO zaregistrováno. Výzkum, který máme, uvedené datum překračuje jen o několik dnů.

„V tomto případě se nejedná o reprezentativní sociologický průzkum, ale o anketu. Zohledněn byl časový faktor a stejně významnou roli měl rovněž výběr místa a situace rozdávání,“ uvádí se dále. Sociologové měli podle zadání jen několik úkolů v souvislosti s uvedenými jmény Roberta Šlachty a Mikuláše Mináře. Předně se jednalo o sílu jejich potenciálu pro vstup do Poslanecké sněmovny. V obou případech zazněla shodná a pro mnohé i překvapivá odpověď: Ano.

„Oba subjekty, byť u Roberta Šlachty pouze v teoretické rovině, mají šanci na překročení pětiprocentní hranice nutné pro vstup do dolní komory Parlamentu,“ citujeme ze závěrů. ParlamentníListy.cz mají k dispozici také odhad volebního potenciálu, který jsme se rozhodli nezveřejnit. Důvody objasníme v závěru.

Anketa

Pojedete na Vánoce k příbuzným?

41%
54%
hlasovalo: 13562 lidí
Je tedy jasné, že nejvyšší činitelé ČR musí se silou Mikuláše Mináře a teoreticky i Roberta Šlachty počítat. „Neberu to na lehkou váhu,“ glosoval zdroj, jenž data pro čtenáře PL poskytl.

Další významnou a nepřehlédnutelnou částí je blok odpovídající na otázky, kteří voliči vlastně oběma seskupením mohou přinést kýžený úspěch.

„Lidé PRO se rekrutují výhradně z řad pravicové části politického spektra velkých měst. Významně se jedná o voliče ODS, ty lze považovat za stěžejní. Obdobně také přetahuje hlasy hnutí STAN a rovným dílem i Pirátům. Nevýznamný je překryv s levicovou částí dotazovaných, zanedbatelný je podíl křesťanských voličů, na což bude navázáno v lednovém dodatku,“ uvádí také sociolog.

A právě budoucí čísla naměřených volebních preferencí a potenciálu jsou důvodem, proč ta aktuální PL nebudou zveřejňovat, aby tento text nebyl návodný.

Z dostupných závěrů je už nyní možné usuzovat, že vstupem Mikuláše Mináře jednoznačně oslabí pravice, zatímco Robert Šlachta by přebral hlasy středu. Fenoménem zůstává hnutí ANO. To se zdá být oběma subjekty téměř netknuté, co se úbytku hlasů a preferencí týká.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

23:07 Toto patří k Rusku, předčítal Zaorálek ve sněmovně. Historik je v šoku: On je ministr kultury? Totální xenofobie

Dnes bylo ve Sněmovně opět parno. Projednával se mimo jiné bod informace vlády ke kauze Vrbětice. Mi…