Známý americký deník píše o "Putinovu příteli Zemanovi". Představili jej Karel Randák a Ivan Gabal

31. 12. 2016 12:25

Server deníku New York Times pro čtenáře zachytil cestičky, kterými se Rusové snaží uplatňovat svůj vliv na Západě. Končící prezident Barack Obama sice nařídil posílení sankcí vůči Kremlu, ale podle deníku to samo o sobě nestačí. Prezident Ruské federace Vladimir Putin má totiž v Evropě mnoho přátel, kteří mu pomáhají. V textu mnohokrát padlo jméno českého prezidenta Miloše Zemana. Došlo i na chystaný odbor pro boj s propagandou na ministerstvu vnitra.

Známý americký deník píše o "Putinovu příteli Zemanovi". Představili jej Karel Randák a Ivan Gabal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman před natáčením každoročního Vánočního poselství

Ruský prezident Vladimir Putin má i v členských státech EU a NATO spřízněné duše. Jednou z předních politických osobností, které se v Evropě netají tím, že jsou ochotny Rusku naslouchat, je podle deníku New York Times prezident Miloš Zeman. Ten má za poradce Martina Nejedlého – podnikatele s vazbami na Rusko. Pokud někdo pochybuje o těchto vazbách, nechť se podívá na to, že ruský gigant Lukoil uhradil dluh, který vůči českému státu měla firma LUKOIL Aviation Czech spoluvlastněná Martinem Nejedlým. Společnost vstoupila do likvidace. Ačkoli tento muž nemá žádnou oficiální funkci, pracuje na Pražském hradě.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Bohužel v České republice jsou někteří poradci prezidenta nebo předsedy vlády ochotni spolupracovat s Rusy,“ řekl bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.

 Už v době, kdy prezident Miloš Zeman usiloval o zvolení hlavou státu, byl Nejedlý členem přípravného výboru. Ještě pár let před tím se přitom zdálo, že na Zemana Češi v podstatě zapomněli. Žil na vesnici a vozil se v gumovém člunu na rybníce. Těmito slovy zachycuje českého prezidenta New York Times.

V roce 2013 se ale všechno změnilo. Zeman, který přivedl Českou republiku do NATO, o sobě dal znovu hlasitě vědět a vyhrál prezidentské volby. Po svém zvolení vyrazil např. na fórum Vladimira Jakunina na ostrov Rhodos. Jakunin má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.  

Český ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v obecné rovině konstatoval, že Rusové jsou zvyklí plánovat dopředu a nebojí se soustavně rozšiřovat svůj vliv. „Rusové systematicky vyplní jakýkoli otevřený prostor a snaží se jej rozšířit. Mají v tom dlouholetou praxi a nijak nespěchají,“ zaznělo z úst českého šéfa resortu obrany.

Poslanec Ivan Gabal, kterého New York Times také cituje, byl k Rusku stejně nekompromisní. Každá země, která se od komunismu úspěšně přerodila v otevřenou, prosperující společnost založenou na vládě práva, pro ně představuje hrozbu,“ poznamenal člen bezpečnostního výboru Sněmovny.  

Server amerického deníku také připomíná, že Miloš Zeman byl mezi pouhými třemi evropskými politiky, kteří se zúčastnili oslav konce druhé světové války v Moskvě v roce 2015. Od ruského prezidenta Vladimira Putina si za to vysloužil pochvalu.

Dokázat nade vší pochybnost ruský vliv na českého prezidenta však není nijak snadné. Zeman opakovaně odmítl, že by na jeho předvolební kampaň přispíval Lukoil a hradní mluvčí Jiří Ovčáček deníku New York Times odmítl odpovídat na otázky. Deník místo odpovědí poukazuje na varovaní českých tajných služeb, že v České republice působí mnoho ruských špionů.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Nakonec New York Times zmiňuje také instituci vznikající na českém Ministerstvu vnitra, která si klade za cíl rozkrývat propagandu a dezinformace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrubost a arogance Sommerové! Většinu voličů má za debily a nebyla by asi proti, aby byli zbaveni hlasovacího práva. Petr Žantovský je ohromen mediálním vystoupením režisérky

5:15 Hrubost a arogance Sommerové! Většinu voličů má za debily a nebyla by asi proti, aby byli zbaveni hlasovacího práva. Petr Žantovský je ohromen mediálním vystoupením režisérky

TÝDEN V MÉDIÍCH S vnitroódeesáckými mechanismy, díky nimž se vyhazují z ODS ti, kteří nad svými spo…