Známý bojovník proti alkoholu varuje prezidenta: Můžete i oslepnout

04.08.2013 9:30

Primář závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor přepočítal množství alkoholu, které si za den dopřává Miloš Zeman. Vyšlo mu prý 180 g čistého alkoholu, a to je podle něj rizikové i pro zdravého člověka. Lidovky.cz píší, že Nešpor varuje před slepotou a dalšími komplikacemi.

Známý bojovník proti alkoholu varuje prezidenta: Můžete i oslepnout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alkohol, ilustrační foto
reklama

Lékaři z dvanáctičlenného konzilia, které se bude starat o prezidenta, v pátek informovali veřejnost, že prezident Miloš Zeman trpí lehkou formou cukrovky a proto musí držet dietu a značně omezit alkohol a kouření.

Server Lidovky.cz připomínají, že ještě v průběhu kampaně Zeman prohlásil, že denně vypije šest skleniček vína a tři panáky slivovice. Primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor prý toto množství nepovažuje za normální dávku alkoholu. "Přepočítal jsem množství alkoholu v šesti skleničkách vína a třech panácích slivovice. Vyšlo mi 180 g čistého alkoholu. To je rizikové i pro zdravého člověka," řekl pro Český rozhlas Nešpor.

Možných vážných komplikací je celá řada

Podle Nešpora může takový přísun alkoholu způsobit značné zdravotní komplikace. Hrozí prý například srdeční arytmie, hypertenze, mozková příhoda nebo náhlá smrt. Lidovky.cz dále píší, že prezident má kvůli cukrovce také horší vedení nervů v oblasti nohou. To se občas projevovalo váhavým krokem a občasným zaškobrtnutím. "Má-li někdo cukrovku a pije alkohol, může takový člověk přestat chodit," dodává Nešpor. Pokud by Zeman nedodržoval životosprávu, kterou mu naordinovali lékaři, mohl by podle Nešpora dokonce i oslepnout.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Čtvrtníček bojuje o život! Chřipečkáři, styďte se. Jenže je to jinak

16:41 Čtvrtníček bojuje o život! Chřipečkáři, styďte se. Jenže je to jinak

Populární český herec a bavič Petr Čtvrtníček leží kvůli koronavirové nákaze v nemocnici na jednotce…