Známý český ekonom nemilosrdně: Merkelová je ekonomicky negramotná

24.07.2015 13:30

Ekonom a publicista Pavel Kohout se rozepsal v Lidových novinách o finanční krizi Řecka a spolupodílu německé kancléřky Angely Merkelové na ní. A na té nenechal niť suchou.

Známý český ekonom nemilosrdně: Merkelová je ekonomicky negramotná
Foto: archiv
Popisek: Pavel Kohout přijel na besedu do Zlína na pozvání Strany svobodných občanů.

Podle Kohouta nemohla v dané chvíli Merkelová vymyslet Britům lepší impulz k vystoupení z Evropské unie než svým postupem v řecké krizi. Zároveň podle něj vzniká otázka, zdali to německá kancléřka dělá schválně, nebo zda jde „pouze“ o krátkozrakost a neohrabanost. „Každopádně od prosince 2009, kdy řecká krize začala, nevynechala Merkelová příležitost, jak krizi prohloubit, prodloužit a rozšířit,“ myslí si ekonom.

Podle něj vše začalo bagatelizováním, kdy například v březnu 2010 Merkelová po schůzce s Papandreuem oznámila, že Řecko nežádá Německo o finanční pomoc, protože není nutná. „Kdyby oba státníci nestrkali před pěti lety hlavy do písku, mohlo Řecko být již čtvrtým rokem na cestě k obnově,“ domnívá se ředitel pro strategii společnosti Partners a dodává, že za to, že to tak není, vděčí svým vlastním negramotným politikům i údajně ekonomicky negramotné Merkelové.

A když se podle něj ukázalo, že je situace mnohem horší, pokračovala prý nejvyšší žena německé spolkové republiky naprosto kontraproduktivními kroky. „V rámci objektivity nutno připustit, že kancléřka nebyla sama, kdo trhům nerozuměl,“ píše Kohout s odkazem na komisaře pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquina Almunia a jeho výrok o tom, že EU nezná bankroty.

Německo z krize Řecka paradoxně těží

Jak se český ekonom domnívá, německá kancléřka se prý pokoušela několik let zastrašit trhy, protože v nich viděla viníky krize a naopak nepochopila, že trh je partnerem státu. „Zastrašit trhy se Merkelové nakonec podařilo měrou vrchovatou, takže investoři přestali kupovat nejen dluhopisy Řecka, ale také Itálie, Španělska a Portugalska,“ hodnotí kroky německé kancléřky Kohout, podle kterého se zcela paradoxně prodlužování řecké krize ukázalo být velmi prospěšným pro Německo, které je vnímáno jako bezpečný stát, jehož ekonomika si vede dobře a veřejné finance prý z krize těží.

„Politickým dědictvím Merkelové ovšem bude zničené Řecko, rozhádaná eurozóna, všeobecný pocit ukřivděnosti a možná i odchod Británie z EU,“ věští na závěr důsledky ekonomických tahů něměcké kancléřky český ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jzd

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…