Známý expert na pravici: Na návrat Klause je příliš brzo

29. 8. 2013 19:58

V kousavém komentáři pro Pravý břeh shrnuje Bohumil Pečinka zřejmé i domnělé důvody neúspěchu pokusu o reaktivaci Václava Klause pro roli vůdce resuscitované české pravice.

Známý expert na pravici: Na návrat Klause je příliš brzo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus a Jana Bobošíková, ilustrační koláž
reklama

Nejprve označuje šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou za „hlavního urychlovače návratu jednoho z dinosaurů české politiky“. A dodává, že ji vlastně nic jiného nezbývá, aby udržela svou hvězdu a stranu mezi politicky zajímavými a relevantními silami.

Dále Pečinka pokračuje výkladem, že Václav Klaus připravoval svůj plán na sjednocení pravice již od loňského léta. Spuštění jeho provádění však bylo původně načasováno až na období po řádných volbách do sněmovny, od nichž se všeobecně očekávala více či méně drtivá porážka pravice a především ODS. Předčasné volby však rozdaly karty jinak a potenciální Klausovy spojenci jej tlačili k rychlejšímu uvedení plánu v život.

Celý text ZDE

Jednou skupinou prý byl okruh okolo Borise Šťastného a Tomáše Hrdličky. „Jestli Václav Klaus opravdu neví, kdo je tento „pumpař od Zlaté podkovy“, je to signál, že ztrácí politickou orientaci,“ píše Pečinka.

Druhým okruhem, jenž vkládal do Klause své naděje, měla být skupina shromážděná okolo Akce D.O.S.T. a bývalého hradního týmu exprezidenta. Klaus sázel na obrodný potenciál tradicionalistů a konzervativců, domnívá se Pečinka. A právě v tom se podle něj zmýlil: „I kdyby ze dne na den ODS zanikla, bude její nástupkyní zase jen jiná ODS – občanská, nekatolická strana tvořená lidmi ze středních vrstev a převážně z měst. Ultrakonzervativní lobby je v tomto kontextu supermenšinový společenský protiproud, jenž je založen na pýše na svou izolovanost a vlastnictví pravdy, pro niž jsou slovně schopni hořet. Z tohoto keře strom nikdy nevyroste,“ uzavírá Pečinka svůj rozbor konzervativních sil v okolí Václava Klause.

Jestli má Václav Klaus šanci na návrat do nejvyšších postů české politiky, musí být splněny podle Pečinky dva základní předpoklady. Klausovo jméno a tvář musí do jisté míry splynout s představou o starých dobrých časech a pro touhu po jejich návratu musí panovat společenská a politická atmosféra. Ani jednoho se několik měsíců po odchodu V. Klause z Hradu a pádu neoblíbené vlády pod vedením ODS nedostává. Příliš brzy byť jen na pokus o návrat, soudí tedy B. Pečinka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…