Známý právník Přibáň rozebral intelektuální zdroje Miloše Zemana. Není to prý nic, čím by se měl prezident chlubit

21.03.2015 15:46

Profesor Jiří Přibáň, který vyučuje sociologii práva ve Velké Británii, občas hledí i přes kanál, který odděluje Spojené království od zbytku Evropy a někdy se nestačí divit, co vidí v Česku. Pro server Týden.cz okomentoval především počínání prezidenta Zemana. Některé jeho výroky prý skutečně svědčí o nadstranickosti, Češi si nadstranického prezidenta často přejí, bohužel jde ale o výroky populisticko-rasistické.

Známý právník Přibáň rozebral intelektuální zdroje Miloše Zemana. Není to prý nic, čím by se měl prezident chlubit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Přibáň
reklama

Pana profesora především udivuje pohled na českou zahraniční politiku, protože premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) sice vystupuje jako muž, který uznává západní hodnoty a kráčí v jednom šiku se západními spojenci, ale prezident Zeman se netají svou nákloností k Rusku. Naši partneři tedy neví, co od nás vlastně čekat.

Odborník ale obratem dodává, že nejde o nic nového. Spor o Rusko je v českých dějinách patrný staletí. Dobře se vyjevil např. na postojích pozdějšího prezidenta T. G. Masaryka a pozdějšího premiéra Karla Kramáře za první světové války i po ní. Jistá rusofilská struna zkrátka v české společnosti byla, stále je a prezident na ni hraje.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

"Prezident Zeman je zvláštní případ propojení politických a podnikatelských zájmů, jež existovaly ve vedení strany SPOZ, která se podílela i na financování jeho prezidentské kampaně. Tam někde bych hledal vysvětlení i jeho proruských výroků," konstatuje Přibáň.

Další problém vidí v tom, že prezident "hraje" i na jiné nálady přítomné v české společnosti. Jde ovšem často o populistické až rasistické struny. Jako příklad prý může sloužit Zemanův výrok o inkluzi handicapovaných dětí. Profesor konstatoval, že prezident nemluvil ani tak o handicapovaných dětech, když odmítal co nejširší integraci do běžných škol, jako spíše o dětech romských. "Z kontextu jeho projevu je zcela jasné, že jde o formu populistického rasismu. V tomto ohledu je prezident opravdu nadstranický," posteskl si Přibáň.

Celý rozhovor s profesorem Přibáněm najdete v pondělním vydání časopisu Týden.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

12:10 Generál Šándor usadil Petra Fialu: V této zemi neprobíhá zoufalý boj, jestli patříme na Východ, nebo na Západ. Zklidněte hormon!

„Jsme členskou zemí Evropské unie i Severoatlantické aliance. Je v našem zájmu udržovat dobré vztahy…