Zoufalý Jiří Pehe: Trump toho za měsíc pokazil více než jiní za celé roky

18.02.2017 18:10

Donald Trump sice není šéfem Bílého domu ještě ani měsíc a už toho dokázal pokazit tolik, že na to jeho předchůdcům nestačily ani celé roky v úřadě, varuje politolog Jiří Pehe. Kdyby nešlo o prezidenta supervelmoci, možná by nás to nemuselo trápit, ale takhle musí prý i Česká republika sledovat, co bude Trump dělat dál.

Zoufalý Jiří Pehe: Trump toho za měsíc pokazil více než jiní za celé roky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pehe

45. prezident USA Donald Trump si vyhrnul rukávy a pustil se do díla. Možná by bylo lepší, kdyby se držel zpátky.

„Donald Trump není americkým prezidentem ještě ani měsíc a jeho Bílý dům má už tolik problémů, že by si s nimi jiní prezidenti vystačili na celé volební období. První Trumpovo fiasko přišlo jen pár dní po nástupu do funkce, kdy nejprve způsobil chaos v imigrační politice vydáním dekretu, jímž dočasně zakázal imigraci ze sedmi převážně muslimských zemí, jen aby tento jeho dekret vzápětí zablokovaly americké federální soudy,“ zhodnotil Trumpovo počínání Pehe v komentáři na blogu serveru Aktuálně.cz.

Celý komentář naleznete zde.

Trump však k vyvolání pozdvižení ani nepotřebuje vydávat exekutivní dekrety. Stačí mu zvednout telefon. Své by o tom mohli vyprávět mexický prezident či australský premiér, kteří mají takový telefonát za sebou.

Když se chtějí novináři od Trumpa dozvědět, jak hodlá dál vládnout, začne je urážet, takže se vlastně nic nedozvíme. Kdyby Spojené státy nebyly supervelmocí, Česká republika by dění v Bílém domě asi nemusela věnovat pozornost, jenže Amerika supervelmocí je a Trump svým počínáním ohrožuje celý Západ. Tak to alespoň vidí politolog.

„Chaos v Bílém domě – naneštěstí i pro nás – není jen vnitřní americkou záležitostí. Zejména nejasná míra vlivu Kremlu na Trumpa vzbuzuje nepříjemné otázky. Od jeho nástupu do funkce ožil konflikt na východní Ukrajině, což se bez přičinění Ruska jen těžko mohlo stát, a Rusové se dopustili vůči USA i několika vojenských provokací,“ podotýká Pehe.

Klasickým příkladem vlivu Kremlu na Bílý dům může být zatím poslední aféra, kvůli které musel odstoupit dosavadní Trumpův poradce pro národní bezpečnost Michael Flynn. Ukázalo se totiž, že navazoval „vládní“ kontakty s Rusy ještě před tím, než se Donald Trump se svou administrativou ujal funkce, a to je ve Spojených státech považováno za nepřijatelné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…