Zpátky do Afriky půjdete! pohrozil Matteo Salvini „plaváčkům“. Ne, to prý nejde... Anebo jde?

20. 8. 2018 7:34

Půjdete zpátky! Tak by se dala interpretovat slova italského ministra vnitra Mattea Salviniho, který k problému migrace v zemi na Apeninském poloostrově zaujímá mnohem tvrdší přístup než jeho předchůdci. Tentokrát se řeší příběh asi 180 uprchlíků, kteří jsou na palubě jedné z lodí u italských břehů.

Zpátky do Afriky půjdete! pohrozil Matteo Salvini „plaváčkům“. Ne, to prý nejde... Anebo jde?
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini

O co jde tentokrát? 177 uprchlíků se mačká na lodi italské pobřežní stráže s názvem Diciotti, která je vyzvedla z moře. Nyní se loď již třetí den pohybuje u pobřeží italského ostrova Lampedusa a vyčkává na verdikt italské vlády. Mezitím došlo k mezinárodní diplomatické roztržce, neboť loď s migranty odmítla přijmout Malta. To se ovšem Italům pranic nelíbilo.

Fotogalerie: - Usnesení o migrantech

 Sněmovna přijala usnesení, kterým podpořila, že r...
 Sněmovna přijala usnesení, kterým podpořila, že r...
 Sněmovna přijala usnesení, kterým podpořila, že r...
 Sněmovna přijala usnesení, kterým podpořila, že r...
 Sněmovna přijala usnesení, kterým podpořila, že r...
 Sněmovna přijala usnesení, kterým podpořila, že r...

Anketa

Je pro vás 21. srpen 1968 bolavé téma?

16%
84%
hlasovalo: 12728 lidí

Malťané prý podle Italů mají uprchlíky vhánět do italských vod, aby se o ně nemuseli starat. Malta takové nařčení odmítá. Itálie požaduje, aby do sporu mezi oběma zeměmi zasáhla Evropská unie. „Buďto se EU rozhodne nabídnout Itálii nějakou skutečnou a konkrétní pomoc, začneme například s těmi 180 uprchlíky na palubě Diciotti, nebo budeme nuceni udělat to, co definitivně ukončí byznys pašeráků s lidmi. Totiž že budeme lidi, zachráněné v moři, vracet zpátky do Lybie,“ pohrozil Salvini.

„Pokud jde o záchranu životů, bylo chování Malty opět ostudné a zaslouží si sankce. Evropská unie musí solidárně otevřít své přístavy, jinak pro ni není důvod k existenci,“ napsal na svém facebooku italský ministr dopravy Danilo Toninelli.

Malta má ale na celou věc poněkud odlišný názor. Podle tamních úřadů se loď s migranty neocitla v nouzi a lidé na palubě nebyli v ohrožení života. „Když jsou migranti na italské lodi Diciotti u Lampedusy, je jediným možným řešením přistání na Lampeduse nebo v jiném italském přístavu. Pokud chce Itálie stále tento případ považovat za záchranu, Lampedusa zůstává nejbližším bezpečným přístavem podle platných úmluv,“ napsal na svém twitteru maltský ministr vnitra a národní bezpečnosti Michael Farrugia. Podle Farrugii prý navíc loď Diciotti uprchlíky nabrala ještě v maltských vodách, a to bez předešlé konzultace s tamními pátracími a záchrannými týmy. Měla tak prý učinit proto, aby zabránila přidělení migrantů do Itálie.

Fotogalerie: - Srpen 1968 v Liberci

21. srpna 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci
Srpen 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci
21. srpna 1968 v Liberci

V podobném duchu hovořil i premiér ostrovního státu. „Jsou nyní na palubě vojenského plavidla, což prakticky znamená, že jsou na italské půdě. Očekávám, že Itálie požádá ostatní státy EU o pomoc, je to na nich, ale Malta se řídila mezinárodním právem,“ hájil postup své země Joseph Muscat, když se jej v neděli ptal rozhlasový reportér.

Přístup Malty k migrantům je mírně řečeno zdrženlivý. Nedávno po poměrně dlouhé debatě umožnila Malta lodi Aquarius, na jejíž palubě bylo 141 uprchlíků, aby přistála v tamních přístavech, ovšem s podmínkou, že migranti budou následně rozděleni do jiných států. V červnu byla Malta přinucena vzít do přístavu německou loď Lifeline, patřící neziskové organizaci. Na palubě lodi bylo 234 migrantů.

K celé věci se na Facebooku vyjádřil také bývalý český poslanec Bohuslav Chalupa (ANO). „Až tuto prozatím pohrůžku Itálie skutečně realizuje, to bude zase divení, že to vlastně jde a nejednou ustanou debilní žvásty evropských VIP o tom, že se přece nelze k Libyi takto chovat bez dohody s libyjskou vládou ...nikdo sice ještě úplně definitivně neřekl, která z těch čtyř vlád, která to o sobě říká, je ta pravá :-) (pravá podle USA)... Toto mělo NATO dělat už minimálně 3 roky zpět,“ píše Chalupa.

„A dovolím si stejně napřímo konstatovat – pokud nám nevadí (Západu) udržovat v pohotovosti kontingenty ozbrojených sil např. v Afghánistánu, pokud nám nevadilo ‚destruovat‘ celkem funkční a diplomaticky komunikativní vládu Kaddáfího atd. – řeči o tom, že vojensko-humanitární obsazení pobřeží Libye by bylo – ó hrůzo – nijak neobhajitelnou okupací ničící hodnoty, na nichž Evropa stojí, je pokrytectvím nejhrubšiho zrna. Ti, co toto prohlašují, tak zdůvodňují jen vlastní neodpovědnost, nerozhodnost a nekompetenci věci řešit,“ pokračuje rozhořčený Chalupa.

„Co brání tomu, aby OSN odsouhlasila, že celá migrační vlna je jednou velkou humanitární katastrofou a obsazení části pobřeží Libye definovala jako humanitární ‚posvěcenou‘ celosvětovou akci?! Až se podaří toto, pak ať si madam M, mistr Macron a další ‚multikulti‘ osvícenci dojedou do Libye a tam si rozhodnou o tom, koho jejich země legálně přijmou, v Libyi nechť je jim udělen azyl a odtamtud si tyto legální uprchlíky zcela oficiálně a legálně státy pověření zájemci, tedy i firmy hledající odborníky (nikoliv pašeráci) dopraví za své, svými dopravními prostředky rovnou a přímo na své území. Bez toho, aby vznikaly migrační trasy na evropském území a migrací tak byly zatěžovány státy, které o migranty – zcela právem – nestojí. Nebudeme potřebovat žádné kvóty, žádné přerozdělování, žádné rozbroje v EU. Pozn.: Když jsem toto řekl na půdě PSP ČR, byl jsem vysmíván těmi samými, kteří se dnes tváří, že oni objevili ‚Ameriku‘,“ uzavřel své lamentování Chalupa.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mak

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

14:19 „Skřet Klaus ml.!“ Milion chvilek zbrojí: Lidé se zlobí na Trikolóru, mají nový plán

Václav Klaus mladší opět naštval účastníky protestů Milionu chvilek pro demokracii. Neřekl nic novéh…