Zpátky do Afriky půjdete! pohrozil Matteo Salvini „plaváčkům“. Ne, to prý nejde... Anebo jde?

20.08.2018 7:34

Půjdete zpátky! Tak by se dala interpretovat slova italského ministra vnitra Mattea Salviniho, který k problému migrace v zemi na Apeninském poloostrově zaujímá mnohem tvrdší přístup než jeho předchůdci. Tentokrát se řeší příběh asi 180 uprchlíků, kteří jsou na palubě jedné z lodí u italských břehů.

Zpátky do Afriky půjdete! pohrozil Matteo Salvini „plaváčkům“. Ne, to prý nejde... Anebo jde?
Foto: Repro Youtube
Popisek: Matteo Salvini

O co jde tentokrát? 177 uprchlíků se mačká na lodi italské pobřežní stráže s názvem Diciotti, která je vyzvedla z moře. Nyní se loď již třetí den pohybuje u pobřeží italského ostrova Lampedusa a vyčkává na verdikt italské vlády. Mezitím došlo k mezinárodní diplomatické roztržce, neboť loď s migranty odmítla přijmout Malta. To se ovšem Italům pranic nelíbilo.

Anketa

Je pro vás 21. srpen 1968 bolavé téma?

17%
83%
hlasovalo: 13611 lidí

Malťané prý podle Italů mají uprchlíky vhánět do italských vod, aby se o ně nemuseli starat. Malta takové nařčení odmítá. Itálie požaduje, aby do sporu mezi oběma zeměmi zasáhla Evropská unie. „Buďto se EU rozhodne nabídnout Itálii nějakou skutečnou a konkrétní pomoc, začneme například s těmi 180 uprchlíky na palubě Diciotti, nebo budeme nuceni udělat to, co definitivně ukončí byznys pašeráků s lidmi. Totiž že budeme lidi, zachráněné v moři, vracet zpátky do Lybie,“ pohrozil Salvini.

„Pokud jde o záchranu životů, bylo chování Malty opět ostudné a zaslouží si sankce. Evropská unie musí solidárně otevřít své přístavy, jinak pro ni není důvod k existenci,“ napsal na svém facebooku italský ministr dopravy Danilo Toninelli.

Malta má ale na celou věc poněkud odlišný názor. Podle tamních úřadů se loď s migranty neocitla v nouzi a lidé na palubě nebyli v ohrožení života. „Když jsou migranti na italské lodi Diciotti u Lampedusy, je jediným možným řešením přistání na Lampeduse nebo v jiném italském přístavu. Pokud chce Itálie stále tento případ považovat za záchranu, Lampedusa zůstává nejbližším bezpečným přístavem podle platných úmluv,“ napsal na svém twitteru maltský ministr vnitra a národní bezpečnosti Michael Farrugia. Podle Farrugii prý navíc loď Diciotti uprchlíky nabrala ještě v maltských vodách, a to bez předešlé konzultace s tamními pátracími a záchrannými týmy. Měla tak prý učinit proto, aby zabránila přidělení migrantů do Itálie.

V podobném duchu hovořil i premiér ostrovního státu. „Jsou nyní na palubě vojenského plavidla, což prakticky znamená, že jsou na italské půdě. Očekávám, že Itálie požádá ostatní státy EU o pomoc, je to na nich, ale Malta se řídila mezinárodním právem,“ hájil postup své země Joseph Muscat, když se jej v neděli ptal rozhlasový reportér.

Přístup Malty k migrantům je mírně řečeno zdrženlivý. Nedávno po poměrně dlouhé debatě umožnila Malta lodi Aquarius, na jejíž palubě bylo 141 uprchlíků, aby přistála v tamních přístavech, ovšem s podmínkou, že migranti budou následně rozděleni do jiných států. V červnu byla Malta přinucena vzít do přístavu německou loď Lifeline, patřící neziskové organizaci. Na palubě lodi bylo 234 migrantů.

K celé věci se na Facebooku vyjádřil také bývalý český poslanec Bohuslav Chalupa (ANO). „Až tuto prozatím pohrůžku Itálie skutečně realizuje, to bude zase divení, že to vlastně jde a nejednou ustanou debilní žvásty evropských VIP o tom, že se přece nelze k Libyi takto chovat bez dohody s libyjskou vládou ...nikdo sice ještě úplně definitivně neřekl, která z těch čtyř vlád, která to o sobě říká, je ta pravá :-) (pravá podle USA)... Toto mělo NATO dělat už minimálně 3 roky zpět,“ píše Chalupa.

„A dovolím si stejně napřímo konstatovat – pokud nám nevadí (Západu) udržovat v pohotovosti kontingenty ozbrojených sil např. v Afghánistánu, pokud nám nevadilo ‚destruovat‘ celkem funkční a diplomaticky komunikativní vládu Kaddáfího atd. – řeči o tom, že vojensko-humanitární obsazení pobřeží Libye by bylo – ó hrůzo – nijak neobhajitelnou okupací ničící hodnoty, na nichž Evropa stojí, je pokrytectvím nejhrubšiho zrna. Ti, co toto prohlašují, tak zdůvodňují jen vlastní neodpovědnost, nerozhodnost a nekompetenci věci řešit,“ pokračuje rozhořčený Chalupa.

„Co brání tomu, aby OSN odsouhlasila, že celá migrační vlna je jednou velkou humanitární katastrofou a obsazení části pobřeží Libye definovala jako humanitární ‚posvěcenou‘ celosvětovou akci?! Až se podaří toto, pak ať si madam M, mistr Macron a další ‚multikulti‘ osvícenci dojedou do Libye a tam si rozhodnou o tom, koho jejich země legálně přijmou, v Libyi nechť je jim udělen azyl a odtamtud si tyto legální uprchlíky zcela oficiálně a legálně státy pověření zájemci, tedy i firmy hledající odborníky (nikoliv pašeráci) dopraví za své, svými dopravními prostředky rovnou a přímo na své území. Bez toho, aby vznikaly migrační trasy na evropském území a migrací tak byly zatěžovány státy, které o migranty – zcela právem – nestojí. Nebudeme potřebovat žádné kvóty, žádné přerozdělování, žádné rozbroje v EU. Pozn.: Když jsem toto řekl na půdě PSP ČR, byl jsem vysmíván těmi samými, kteří se dnes tváří, že oni objevili ‚Ameriku‘,“ uzavřel své lamentování Chalupa.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Zbyněk Stanjura byl položen dotaz

Kdy přijdete i s opatřeními na sížení inflace?

Nemyslíte, že už včera bylo pozdě? Proč jste si takto nechali ujet vlak a inflace tak rekordně vzrostla a neklesá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

8:41 Erik Best: Smlouva s USA? Toto je za tím. Mnohem víc

MONITORING V pořadu Aby bylo jasno moderátorky Jany Bobošíkové byl hostem politický analytik Erik Be…